Od zarania dziejów karmienie dziecka piersią stanowi najlepszy sposób jego odżywiania. W 1974 roku Światowa Organizacja Zdrowia zarekomendowała karmienie dzieci piersią po porodzie, jako najodpowiedniejszy sposób odżywiania potomstwa. Mleko matki zawiera wprost idealne proporcje odżywcze, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka w sferze zarówno psychicznej, fizycznej, poznawczej jak i emocjonalnej. Proces karmienia piersią pozwala także nawiązać ścisłą więź między noworodkiem, a matką i ma znaczący wpływ na ich dalszą relację.

Dlaczego mleko matki jest tak wartościowe?

Korzyści płynących z naturalnego karmienia jest bardzo dużo. Mleko matki bogate jest w wiele odżywczych składników, a także mnóstwo czynników niezbędnych do prawidłowego rozwoju maleństwa. Jego skład ulega zmianom w zależności od etapu laktacji, diety matki, pory dnia, czasu trwania ciąży czy fazy karmienia. Mleko matki dostosowuje się do aktualnych potrzeb dziecka i nigdy nie traci swoich cennych wartości.

Karmienie po porodzie

Siara jest to pierwsze mleko matki, które ma gęstą konsystencję i żółtawą barwę. Jest mlekiem wyjątkowym, gdyż w pierwszych dniach życia zapewnia niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje. Siara to nasycone składnikami krople, których w pierwszych momentach po urodzeniu jest niewiele. Są one jednak na tyle wartościowe, że nawet niewielka ich ilość zapewni dziecku wszystkie odżywcze wartości.

matka karmiąca niemowlę

Start laktacji

Proces laktacji rozpoczyna się jeszcze w ciąży, na długo przed narodzinami dziecka. Między 16 a 22 tygodniem rusza proces laktogenezy. Mleko pojawia się w sposób naturalny, dzięki zachodzącym przemianom hormonalnym.

Kontakt z dzieckiem po porodzie

Zaraz po urodzeniu dziecka zalecany jest kontakt skóra do skóry. Oznacza to jak najszybsze położenie nagiego noworodka na nagiej klatce piersiowej matki i dopiero potem jego okrycie. W pierwszych chwilach życia dziecka, taki kontakt z matką powinien być jak najczęstszy. Jeśli to możliwe, po porodzie matka powinna przebywać z dzieckiem w jednej sali przez dzień i noc. Dzięki temu ma możliwość reagowania na każdą potrzebę maluszka, także na jego wołanie o pokarm.

Jak często karmić?

Noworodka należy karmić według potrzeb. Mówi się, że powinien on jeść 8-12 razy na dobę, chociaż na początku, sesji karmienia, może być znacznie więcej. Karmienie piersią po porodzie zaspokaja nie tylko głód malucha, ale także potrzebę bezpieczeństwa, bliskości i przywiązania. Należy pamiętać, że po urodzeniu waga dziecka spada, jednak powinno ono powrócić do swojej wagi urodzeniowej w przeciągu pierwszych dwóch tygodni.

Moment pierwszego kontaktu matki z dzieckiem jest czymś wyjątkowym, a opieka nad noworodkiem jest dla matki naturalnym procesem. Wiele rzeczy wykonuje w sposób instynktowny, mając nieustannie na uwadze dobro swojego dziecka. Może się jednak zdarzyć, że wystąpią nieprzewidziane problemy, gdyż każda matka i każdy noworodek to indywidua. Należy wówczas od razu poprosić o pomoc położną, konsultantkę laktacyjną bądź pediatrę.

Artykuł pomogła zredagować poradnia laktacyjna z Warszawy – Szkola-Magiera.pl.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Jak karmić dziecko po porodzie?

  1. Ja rodziłam 2 miesiące temu i synka najpierw wzięli do ważenia i mierzenia a dopiero potem wytartego na szybko dali do mnie, wszystko zależy od personelu i szpitala

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.