Ogród jest ozdobą każdego domu. Warto zatem zadbać by prezentował on piękno kwiatowych barw, ich różnorodność, urzekał rozmaitością i budził niekłamany zachwyt. By tak się stało, aranżując każdy ogród, należy pomyśleć o bylinach wieloletnich długo kwitnących. Dzięki nim, zaplanowany efekt dekoracyjny zostanie osiągnięty.

Rośliny długo kwitnące

Występujące na całym świecie rośliny są bardzo zróżnicowane i można je przyporządkować do wielu kategorii. Posiadanie ich w swoim ogrodzie daje ogromną satysfakcję, cieszy oko i pozytywnie wpływa na codzienną ludzką egzystencję. Roślinami, które zaliczane są do roślin wieloletnich, długo kwitnących, są byliny. Jest ich całe mnóstwo. Jedne kwitną latem i wiosną, inne latem i jesienią, a jeszcze inne potrafią zakwitać dwa razy do roku. Poza zachwycającym kwitnieniem, byliny są niezwykle funkcjonalne. Pozwalają stworzyć całosezonową rabatę kwiatową w każdym ogrodzie, nie wymagając przy tym dużej ilości czasu nadmiernych starań.

fioletowy kwiat
Driakiew kaukaska

Mnogość wyboru

Gatunków bylin długo kwitnących jest bardzo wiele. Występują one w przeróżnych, zaskakujących kolorach, cudownie pachną, a co najważniejsze, jak już zostało wspomniane, nie są trudne w uprawie. W większości byliny mają zwarty pokrój, co sprawia, że zarastają powierzchnie na tyle gęsto i skutecznie, że niechciane chwasty nie mają możliwości rozwoju. Byliny wieloletnie długo kwitnące można podzielić na te, które przystosowane są do kwitnięcia w wilgotnych miejscach oraz na te, które doskonale poradzą sobie w suchych warunkach. Wyróżniamy także byliny płożące i wzniesione, światłożądne i cieniolubne, niskie i wysokie, kwasolubne oraz takie, które świetnie czują się w ziemi obojętnej czy zasadowej.

Ulubione gatunki

Różnorodność i wielość gatunków bylin sprawia, że są to rośliny bardzo chętnie wybierane do zasadzenia w ogrodzie. Mają tam szansę pokazania wszelkich swoich dekoracyjnych walorów i możliwości. Do najpopularniejszych bylin wieloletnie kwitnących zaliczyć można:

Ostróżkę ogrodową, która jest wysoką rośliną. Osiąga wysokość od 80 cm – 2 m. Kwiaty jej są niebieskie, fioletowe lub białe i tworzą gęste, grona. Kwitnie ona od czerwca do końca września i najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia wysokich dekoracji.

Driakiew kaukaską wyróżniają duże pachnące, miododajne kwiaty, które idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie dla roślin dominujących. Z ich użyciem możliwe jest zrobienie ciekawych przejść pomiędzy różnymi gatunkami bylin. Drakiew kaukaska kwitnie od czerwca do października.

Kocimiętkę Fassena, którą cechują mocno rozgałęzione pędy i szarozielone liście. Piękne lawendowe kwiaty pojawiają się od maja do września. Kwitnie długo i obficie, a regularnie przycinane pędy, kwitną ponownie.

Trzykrotkę wirginijską, której okres kwitnienia jest niezwykle długi. Rozpoczyna bowiem kwitnąć w maju, a kończy dopiero we wrześniu. Jej niebieskie kwiaty najlepiej rozwijają się w ciepłe, słoneczne dni, z kolei w pochmurne zaczynają się zwijać. Trzykrotka wirginijska preferuje żyzną glebę i rośnie w niewielkich kępkach.

Goździka kropkowanego będącego byliną o wszechstronnym zastosowaniu, niewielkich wymaganiach glebowych oraz zachwycającym wyglądzie. Kwiaty goździka są liczne i bardzo aromatycznie pachną. Występuje w gamie różnych odcieni. Kwitnie od czerwca do września i polecany jest do kompozycji ogrodów skalnych, donic, a także do zasadzania w pojemnikach.

Większość gatunków bylin najlepiej wygląda i czuje się w ogrodzie, ale z powodzeniem mogą być one sadzone na skalniakach, w pojemnikach czy donicach. Przyozdobią w ten sposób taras czy balkon, a dzięki długiemu okresowi kwitnienia cieszyć będą swoja obecnością przez znaczną część roku.

Źródło: http://www.odzyskaj.eu/byliny-wieloletnie-kwitnace-wiosna/

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Byliny wieloletnie kwitnące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.