Czy nowo powstające osiedla oznaczają zmniejszenie terenów zielonych w miastach?

Postawione nowe osiedle z wysokimi blokami w Lublinie

Artykuł partnera.

Mało jest osób, które w ciepły, słoneczny dzień nie lubią posiedzieć na ławce w parku, spacerować alejkami pośród zieleni, czy schronić się w cieniu drzew. Jednak betonowe i asfaltowe nawierzchnie, które zajmują w miastach coraz więcej miejsca, często budowane są kosztem terenów zielonych.

Co zapewniają tereny zielone?

Na co dzień z pozoru nie doceniamy terenów zielonych w miastach. Życie w ciągłym pędzie nie pozwala skupić się na ich zaletach. Jednak odgrywają one istotną rolę. Pełnią funkcję estetyczną, zdrowotną, rekreacyjno-wypoczynkową, a także ekologiczno-ochronną. Są to także miejsca spotkań towarzyskich, uprawiania sportu oraz odpoczynku. Zapewniają przestrzeń do integracji społeczności i nawiązywania nowych znajomości. Tereny zielone na osiedlach urozmaicają okolicę, maskują mankamenty budowlane, a także dekorują obiekty.

Obecnie, dobry deweloper w Lublinie wykorzystuje zieleń do uatrakcyjnienia projektów swoich inwestycji. Zieleń w miastach wpływa także na obniżenie temperatury, drzewa, trawy i krzewy pochłaniają mniej promieniowania słonecznego, nie mają tendencji do nagrzewania się – w przeciwieństwie do chodników, jezdni i murów. Rośliny, w przeciwieństwie do betonu, umożliwiają przepływ wody i powietrza, dzięki czemu zmniejszają problemy z odpływem opadów.

Koncepcja zielonych miast

Wynikająca z zasad zrównoważonego rozwoju koncepcja tworzenia zielonych miast charakteryzuje się znacznym udziałem terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Idea ta jest znacznie szersza oraz obejmuje także wykorzystanie proekologicznych rozwiązań czy ograniczenie negatywnego wpływu zakładów przemysłowych na środowisko. W związku z tym stale podejmowane są działania, które zapewniają rozbudowę i rewitalizację terenów zielonych, rozwój recyklingu, ograniczenie ruchu samochodów w centrum miasta. Również zakłady przemysłowe realizują zadania z tego zakresu, poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Znaczącym elementem w koncepcji zielonych miast jest tzw. zielone budownictwo. W ramach niego projektanci dbają o odpowiednie nasadzenia w pobliżu budynków, a także zastosowanie technologii wykorzystującej energię odnawialną. Dzięki temu dąży się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. W tym celu sadzone są odpowiednie drzewa, krzewy i pnącza, które pochłaniają zanieczyszczenia. Wkomponowane w elewację i mury ogrody wertykalne podnoszą dodatkowo walory estetyczne otoczenia. W ostatnich latach tworzone są także zielone dachy, które są pomocne w zarządzaniu wodą burzową oraz utrzymują niższą temperaturę budowli, dzięki czemu zmniejszona jest potrzeba używania klimatyzacji.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.