Pompa ciepła do ogrzewania domu

Artykuł partnera.

Pompy ciepła cieszą się w Polsce sporą popularnością. Z każdym rokiem społeczeństwo jest coraz bardziej świadome korzyści ekonomicznych i ekologicznych płynących z wykorzystania pomp ciepła w swoich domach. To właśnie dlatego, jeśli stoimy w obliczu budowy lub generalnego remontu domu, warto rozważyć montaż tego systemu i cieszyć się z płynących z niego profitów.

Choć sam montaż pompy może wydawać się z pozoru kosztowny, to w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może nam zapewnić niemal całkowicie bezpłatne ogrzewanie naszego domu i wody użytkować. Ponadto kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, chętnie udzielają bezzwrotnych dotacji na montaż tych wyjątkowych urządzeń. Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Jak działają pompy ciepła?

Zainstalowanie pompy ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi, daje nam bezpłatną, w zasadzie zero emisyjną energię z gruntu, wód gruntowych i powietrza, którą możemy wykorzystać do ogrzania domu i wody użytkowej. Działanie pompy ciepła można porównać z działaniem lodówki, w tym, że w przypadku tego drugiego urządzenia, usuwane jest ciepło z wnętrza. Pompy natomiast pochłaniają ciepło z przestrzeni zewnętrznej i przekazują je do naszego domu.

W pierwszym etapie działania system absorbuje ciepło z otoczenia i transportuje je do wnętrza pompy. Dopiero tam zachodzą procesy, które sprawiają, że odzyskane ciepło staje się użyteczne i może być ono dystrybuowane do naszego domu. Według danych prezentowanych Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach Programu “Czyste Powietrze” w Polsce zdecydowanie większą popularnością cieszą się pompy powietrzne. Ma na to wpływ zapewne fakt, że instalacja powietrznych pomp jest znacznie tańsza niż tych, które pozyskują ciepło z gruntu czy wody.

Dotacje na pompy ciepła

W ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołał do życia programu „Moje Ciepło”, z którego możemy uzyskać całkiem spore dofinansowanie na montaż pomp ciepła w naszych domach – nawet do 30% wartości projektu. Osoby, które zdecydują się na pompę gruntową, otrzymają maksymalnie 21 000 zł dofinansowania. W przypadku pomp powietrznych dofinansowanie może sięgać z kolei 7 000 zł. Dodatkowo na montaż paneli fotowoltaicznych możemy pozyskać dotacje w wysokości 3000 zł w ramach programu “Mój Prąd”.

Zarówno zakup pompy ciepła, jak i wspomnianych paneli fotowoltaicznych możemy odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej, co pozwala znacznie zamortyzować koszty inwestycji. Rządowe dotacje połączone z ulgą podatkową znacznie skracają okres zwrotu poniesionych kosztów i już po kilku latach możemy cieszyć całkowicie bezpłatną energią.

Gdzie zamówić pompę ciepła?

Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne to inwestycje, które mogą służyć naszej rodzinie przez dziesięciolecia. Ważny jest jednak to, z jakich komponentów skorzystamy podczas montażu systemu. To właśnie dlatego warto wybierać sprawdzonych dostawców. Sklep internetowy mateomarket.pl oferuje pompy ciepła najwyższej jakości od topowych, światowych producentów. Intuicyjny interface sklepu sprawia, że możemy spokojnie porównać różne modele i wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Nic dziwnego, że z oferty sklepu korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Warto zainwestować w ekologiczne źródła energii i cieszyć się zdrową i tanią energią przez wiele lat.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.