Wideodomofon to proste urządzenie pozwalające na kontakt domowników i osób znajdujących się w strefie wejścia do domu. Obecnie na rynku dominują rozwiązania bezprzewodowe, które są proste w montażu, niedrogie i bardzo praktyczne. Jak działa wideodomofon bezprzewodowy i czym się kierować, by kupić funkcjonalny model?
Zasada działania wideodomofonu
Typowy system wideodomofonowy składa się z dwóch podstawowych elementów, są to:
- Panel zewnętrzny – nazywany także panelem bramowym, ponieważ montuje się go zwykle przy wejściu na posesję. Składa się z mikrofonu i głośnika, zazwyczaj umieszcza się tutaj również przycisk do dzwonienia.
- Panel wewnętrzny – to ekran, na którym wyświetla się obraz sprzed wejścia, a także głośnik i mikrofon. Starsze modele były wyposażane również w słuchawkę, dziś coraz rzadziej stosowaną.
Istotnym elementem jest także elektrozaczep (elektrozamek), czyli element sterujący bramą. Po otrzymaniu sygnału z panelu wewnętrznego (naciśnięciu przycisku otwierającego furtkę lub bramę) zostaje on odblokowany.
Ze względu na sposób komunikacji wyróżnia się:
- Wideodomofon bezprzewodowy – nazywany także wideodomofonem IP lub cyfrowym. Ne wymaga położenia okablowania, dane przesyłane są za pomocą fal radiowych.
- Wideodomofon przewodowy – sygnał przesyłany jest odpowiednim kablem, który powinien połączyć panel zewnętrzny i wewnętrzny.
Wideodomofon jako element automatyki domowej
Wideodomofony można połączyć z szerzej rozumianym systemem inteligentnego budynku. W przypadku domów jednorodzinnych możliwe jest na przykład automatyczne włączanie oświetlenia po otwarciu furtki lub otwarcie bramy garażowej, jednocześnie z otwarciem bramy.
Przydatną funkcją jest również zdalny dostęp, na przykład za pomocą smartfona wyposażonego w specjalną aplikację. W ten sposób możliwe jest odebranie połączenia nawet wtedy, gdy nie ma nas w domu. Dzięki temu można – na przykład – porozmawiać z kurierem, a nawet otworzyć furtkę i wpuścić go do środka. W sytuacji potencjalnie niebezpiecznej (kilkukrotna nieudana próba wejścia na posesję) wideodomofon połączony z monitoringiem, może na przykład uruchomić automatyczne nagrywanie.
Wideodomofon – sposób na bezpieczeństwo
Automatyka domowa może służyć także bezpieczeństwu – nowoczesne wideodomofony mogą prowadzić automatyczny rejestr wejść i wyjść (nagrywanie osób, w momencie przechodzenia przez bramę).
Wideodomofony wyposaża się także w różnorodne technologie zabezpieczające. Te sprawdzają się szczególnie w korporacjach, firmach przechowujących dane wrażliwe oraz różnego rodzaju instytucjach. Wśród najczęściej spotykanych znajdziemy czytniki linii papilarnych, technologie rozpoznawania twarzy, czy inne zabezpieczenia biometryczne. Standardem są dziś czytniki kart magnetycznych umieszczane w panelu zewnętrznym i możliwość otwierania bramy za pomocą kodu.
Jak wybrać dobry wideodomofon?
Oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Funkcjonalne, nowoczesne modele tych urządzeń można dziś kupić już za kilkaset złotych. Naturalnie, im więcej funkcjonalności i udogodnień znajdzie się w produkcie, tym jego cena będzie wyższa. Wybierając wideodomofon do domu, warto sprawdzić kilka najważniejszych parametrów:
- Wielkość i rozdzielczość ekranu – jeśli inwestujesz w domofon z kamerą, warto wybrać model, który wytwarza odpowiednio ostry, bogaty w szczegóły obraz. Pozwoli Ci to zarejestrować wszystkie istotne elementy (np. rysy twarzy czy numer rejestracyjny samochodu).
- Kąt widzenia kamery – należy go dostosować do konkretnej strefy wejścia. Większy niż 70° pozwoli zarejestrować sylwetkę osoby dzwoniącej oraz jej najbliższe otoczenie.
- Jakość wykonania – dotyczy to przede wszystkim panelu bramowego, który powinien być odporny na wilgoć, wysoki i niskie temperatury, a także celowe uszkodzenia, np. w wyniku działania wandali. Warto wybierać urządzenia wykonane przynajmniej w części z aluminium lub stali nierdzewnej.
Szeroki wybór domofonów oraz monitoringu i automatyki domowej znajdziesz w sklepie Eltrox.