Budowa domu jednorodzinnego z piętrem

Osoby planujące zakup projektu domu zazwyczaj mają duży dylemat, czy zdecydować się na dom parterowy, parterowy z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Wszystkie te rozwiązania mają bowiem wiele zalet, ale także i wad. Aspektem martwiącym inwestorów jest głównie wzrost kosztu budowy, spowodowany wykonaniem kolejnej kondygnacji. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i jak ewentualne piętro wpływa na ostateczną cenę inwestycji?

Dodatkowe piętro a koszt budowy domu

Domy piętrowe i z poddaszem mają zazwyczaj dwie kondygnacje, a więc w porównaniu do domu parterowego o tej samej powierzchni użytkowej będą miały mniejszą powierzchnię zabudowy, można je więc będzie zrealizować na mniejszej działce i poniesiemy znacznie mniejsze koszty wykonania fundamentów. Mniejszy, a więc tańszy będzie dach, jego ocieplenie i pokrycie. Ale budynek z dwoma kondygnacjami to wyższe koszty ścian, ich ocieplenia i tynkowania. Dodatkowo trzeba też wykonać jeden albo dwa stropy oraz schody wiodące na wyższy poziom.

Jeżeli porównamy domy piętrowe i domy  z poddaszem – wbrew pozorom może okazać się, że to te pierwsze mogą okazać się tańsze w realizacji. Dom piętrowy nie wymaga przygotowywania skomplikowanej, kosztownej więźby – bardzo często ma bowiem zaprojektowany dach płaski, a jeżeli jest to dach spadzisty to o niewielkiej wysokości i prostej konstrukcji. W takiej sytuacji tańsza będzie nie tylko konstrukcja dachu ale też jego pokrycie i ocieplenie.

Co najważniejsze, niezaprzeczalną zaletą domu piętrowego będzie większa powierzchnia użytkowa przy tej samej powierzchni zabudowy, aniżeli w przypadku budynku z poddaszem. Domy piętrowe nie mają skosów, całą powierzchnię podłogi można w pełni wykorzystać, zatem w trakcie ostatecznego wyliczenia możesz zauważyć, że koszt kompleksowego wykonania 1 m2 piętra będzie mniejszy od ceny 1 m2 poddasza.

Budowa domu jednorodzinnego z piętrem

Jak zmniejszyć wydatki przy budowie domu piętrowego?

Marzysz o budowie domu piętrowego – poszukaj sprawdzonych projektów na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-pietrowych/ ? Nie musisz dłużej pozostawać przy samych fantazjach, obawiając się wysokich kosztów. Możesz spróbować obniżyć koszt inwestycji nawet w przypadku gdy będzie to dom piętrowy. Kluczowy będzie wybór odpowiedniego projektu.

Pierwszym z elementów umożliwiających zmniejszenie kosztu przedsięwzięcia to budowa domu o prostej architekturze, najlepiej o  zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Warto zatem zrezygnować z wykuszy, balkonów, podcieni oraz lukarn na dachu. Należy zrezygnować także z piwnicy, której wykonanie potrafi pochłonąć nawet 30 % wszystkich funduszy.

Następnie zamiast wbudowanego garażu – zajmującego cenną przestrzeń w bryle budynku – możesz zdecydować się na lekką i tańszą w realizacji wiatę. Kolejnym rozwiązaniem jest wybór przystępnego cenowo, ale estetycznego wykończenia elewacji – zastosowanie prostego tynku akrylowego zamiast klinkieru, drewnianych i kamiennych okładzin czy dekoracyjnych boni.

Dodatkowo możesz także samodzielnie przeprowadzić chociaż część robót oraz poprosić o wycenę materiałów w co najmniej kilku pobliskich składach budowlanych. Bardzo często różnice pomiędzy ich stawkami mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent, co bezpośrednio przekłada się na końcową wysokość wydatków.

Budowa domu piętrowego wcale nie musi być droższa, niż realizacja budynku parterowego czy z poddaszem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni projekt, poszukasz przystępnych cenowo materiałów czy wykonasz część łatwiejszych prac sam. Dzięki temu nie musisz rezygnować z posiadania dwóch pełnych kondygnacji bez skosów, lecz zbudować dom w pełni odpowiadający Twoim potrzebom.

Zdjęcie główne: Przykładowy dom z kolekcji MURATORA – Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Zdjęcie w treści: Projekt M245b – Trafna decyzja – wariant II (etap I) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.