Mężczyzna trzyma w walizce zestaw kluczy nastawnych

Klucz nastawny to narzędzie niezbędne w pracy hydraulika. Jest przydatny wszystkim osobom, które chcą wykonywać drobne prace domowe. Jest uniwersalny i wyróżnia się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są różne rodzaje kluczy nastawnych, a także specjalne zestawy narzędzi w różnych rozmiarach. Jak wybrać wersje najlepiej dostosowane do naszych potrzeb?

Podstawowe zalety kluczy nastawnych

Klucz nastawny jest narzędziem wyposażonym w mechanizm pozwalający na regulację szerokości rozstawu szczęk. Dzięki temu przy jego pomocy można odkręcać śruby, nakrętki, a także pracować przy rurach o różnych średnicach. Największą zaletą klucza nastawnego jest jego wielofunkcyjność. Poza tym jest zazwyczaj wykonany z bardzo trwałego materiału, dzięki czemu może służyć przez wiele lat w domu lub w warsztacie.

Klucze nastawne są dostępne w wielu wersjach przystosowanych do wykonywania różnych czynności. Oferowane są pojedyncze narzędzia i większe zestawy kluczy, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze. W komplecie często otrzymujemy również skrzynkę lub pudełko zabezpieczające klucze przed przypadkowym zniszczeniem.

Popularny klucz francuski

Jednym z najpopularniejszych kluczy nastawnych jest klucz francuski. Konstrukcją przypomina młotek. Szczęki są ustawione jedna pod drugą, a pomiędzy nimi umieszczona jest śruba. Rozstaw szczęk można zmieniać za pomocą obrotowej części na rękojeści. Dzięki temu klucze tego rodzaju mogą być stosowane podczas wielu prac hydraulicznych i umożliwiają na uzyskanie większego rozstawu szczęk w porównaniu z modelami angielskim.

Klucz nastawny angielski

Klucz nastawny angielski często jest mylony z francuskim. Jest on jednak zbudowany w inny sposób. Rękojeść jest stalową częścią, najczęściej pokrytą tworzywem sztucznym. Rozstaw szczęk tym razem regulowany jest za pomocą śruby ślimakowej. Warto zwrócić uwagę, że klucz nastawny angielski ma ruchomą tylko dolną szczękę. Dlatego podczas zakupu należy zwrócić uwagę na zakres rozstawu szczęk, który jest zróżnicowany. Narzędzie to stosowane jest przede wszystkim do czynności wymagających wielokrotnego odkręcania lub przykręcania śrub i nakrętek.

Klucz nastawny szwedzki

Kolejnym rodzajem jest klucz nastawny szwedzki. Przypomina szczypce ogrodowe, a jego działanie oparte jest na prostej dźwigni. Zaciśnięcie klucza na elemencie następuje po dociśnięciu jego ramion. Rozstaw szczęk jest regulowany za pomocą nakrętki zamontowanej na jednym ramieniu klucza. Niektóre modele mają także zacisk sprężynowy. Specyficzny sposób działania klucza nastawnego szwedzkiego powoduje, że jest to narzędzie wykorzystywane przede wszystkim podczas prac hydraulicznych. W sklepach dostępne są odmiany w różnych kształtach, a także pokryte materiałem poprawiającym uchwyt.

Prosty klucz typu Żabka

W Polsce bardzo popularny jest również klucz nastawny typu Żabka. Jest najprostszym modelem, który składa się z dwóch rękojeści pokrytych tworzywem sztucznym, na przykład, PVC. Tym razem szczęki połączone są za pomocą śruby. Zmiana jej położenia powoduje również zmianę rozstawu szczęk. Klucz typu Żabka może mieć mały rozmiar, a także zazwyczaj jest lekki. Jest uniwersalny i może sprawdzić się podczas montowania różnych elementów domowych instalacji.

Wygodny klucz samozaciskowy

W sklepach dostępne są także klucze działające w sposób automatyczny. Warto wymienić klucz nastawny samozaciskowy, którego mechanizm powoduje, że można go obsługiwać jedną ręką. Klucz samozaciskowy jest narzędziem pozwalającym na bardzo swobodne operowanie, dlatego jest stosowany podczas prac wykonywanych w miejscach o małej powierzchni, a także utrudnionym dostępie.

Klucz nastawny hydrauliczny

Kolejny rodzaj to klucz nastawny hydrauliczny. Ma specjalne zęby, dzięki którym uchwyt na zaciskanym elemencie może być dużo bardziej precyzyjny niż innych odmianach. Ponadto tego rodzaju klucze mają specjalnie przygotowane profile, pozwalające na operowanie elementami o nieregularnych kształtach. Dlatego są to narzędzia używane podczas prac związanych z instalacjami gazowymi i wodnymi, a także przy pracach ślusarskich.

Specjalny klucz do rur

Inną wersją jest klucz nastawny do rur, który ma specjalne zęby lub rowki. Są to narzędzia wykonywane z różnych materiałów, między innymi, ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie. Jedna z najlepszych wersji to klucz dźwigniowy, który charakteryzuje się większą siłą obrotową i w związku z tym może służyć do skutecznego odkręcania rur zablokowanych lub zapieczonych.

Klucz nastawny z grzechotką

Warto również wymienić klucz nastawny z grzechotką. Ma specjalny mechanizm umożliwiający odkręcanie i zakręcanie śrub bez konieczności przekładania narzędzia przy kolejnych ruchach. Pozwala na szybką i komfortową pracę, również w warunkach o utrudnionym dostępie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby klucz posiadał przełącznik blokujący grzechotkę. W przeciwnym razie jego największa zaleta będzie trudna do wykorzystania.

Przy wyborze klucza nastawnego należy zwrócić uwagę na jego zastosowanie oraz materiał, z jakiego został wyprodukowany. Warto korzystać z produktów ze stali pokrytej specjalną powłoką antykorozyjną. W sklepach można również spotkać zestawy kluczy o różnych rozmiarach wykonanych ze stali chromowo-wanadowej. Materiał ten gwarantuje podwyższoną trwałość. Wysokiej jakości klucz nastawny może być stałym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.