Zamknij na chwilę oczy i wyobraź to sobie: pyszna kawa lub herbata, smaczna przekąska, nowa książka i delikatne powiewy wiatry. A może Ty, Twoi najbliżsi i pyszne dania z grilla? Bez względu na to, w jaki sposób chcesz ją wykorzystywać, ogrodowa altanka sprawi, że relaks na świeżym powietrzu wejdzie na zupełnie nowy poziom. W jaki sposób przygotować ten element architektury ogrodowej we własnym zakresie?
Budowa altanki – kwestie prawne
Jeśli rozmiar altanki nie będzie przekraczał 35 m2, a dodatkowo na przestrzeni 500m2 powierzchni działki znajdą się nie więcej niż dwa obiekty tego typu – nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego, jednak niezbędne jest zgłoszenie zamiaru budowlanego we właściwym starostwie powiatowym.
Warto o tym pamiętać: sama czynność zgłoszenia budowy altanki nie jest szczególnie skomplikowana, a może pomóc w uniknięciu wielu kłopotów w przyszłości.
Krok pierwszy: przygotowanie fundamentu
Postawienie altanki w ogrodzie bez dobrej podstawy nie jest możliwe. Wyobraźmy sobie, że tego typu budynek stoi po prostu na trawie, bez żadnych fundamentów: to by oznaczało, że podczas deszczu toniemy w błocie, a dodatkowo – podtrzymujące konstrukcję drewniane belki mogłyby przemieszczać się wraz z ziemią.
W pierwszej kolejności należy wyznaczyć teren pod altankę – na przykład przy użyciu sznurków. Jeżeli altanka będzie nieduża i lekka – wystarczy przygotować betonowe stopy fundamentowe, jednak gdy zabudowanie będzie nieco większe i cięższe – niezbędna będzie wylewka betonowa. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest estetyczny wygląd podłoża i brak takich niedogodności, jak wilgotna ziemia pod stopami po deszczu.
Krok drugi: tworzenie altanki
Cała budowa altanki to dość skomplikowany proces, którego możemy podjąć się samodzielnie, jeżeli posiadamy dobrze opisaną instrukcję, za którą możemy podążać. W innym przypadku może okazać się, że dobre ustawienie poszczególnych elementów jest zbyt skomplikowane, a co za tym idzie – w najgorszym przypadku konstrukcja może być niestabilna. To z kolei może doprowadzić do zawalenia się altanki!
Warto pamiętać, że nawet jeśli wchodzimy w posiadanie odpowiednio opisanej instrukcji, altanki nigdy nie składamy w pojedynkę. Poszczególne drewniane elementy są zazwyczaj na tyle ciężkie, że ich połączenie bez wsparcia innej osoby jest niemożliwe, a ewentualne próby mogłyby skończyć się kontuzją!
Krok trzeci: impregnacja
Drewno, z którego wykonana jest altanka, jest narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych: ten element ogrodowej architektury jest wystawiony na działanie wiatru, niskich i wysokich temperatur, a także wilgoci – i to przez cały rok. Dlatego tak istotna jest impregnacja poszczególnych elementów i zabezpieczenie drewna przed szkodliwym wpływem wyżej opisanych czynników. Krok trzeci i krok drugi tak naprawdę mogą występować zamiennie, choć wielu specjalistów zaleca, by przeprowadzić impregnację przed składaniem altanki – to da pewność, że dotrzemy z preparatem do każdego fragmentu drewna.
Przydomowa altanka może być naprawdę przyjemnym rozwiązaniem w okresie letnim. Warto zadać sobie odrobinę trudu i postawić taką zabudowę w ogródku!