Urządzony mały ogródek pełen kolorowych kwiatów

Dysponując małą działką, można także stworzyć piękny ogródek. Wystarczy wybrać do niego odpowiednie nasadzenia. Kwiatów, warzyw i owoców nie trzeba prowadzić nawet w gruncie. W końcu do dyspozycji są inspekty, które wcale nie zajmują dużo miejsca. Można skorzystać też z doniczek albo stworzyć piętrową rabatę. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak urządzić mały ogródek pełen kolorów.

Donice z bukszpanem i formowaną lawendą – ogród pełen formy i kolorów

Jeżeli chcecie stworzyć ogród w stylu prowansalskim na małej przestrzeni, to świetnie może sprawdzić się bukszpan, a także lawenda. Obydwie rośliny można sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. My proponujemy to drugie rozwiązanie. Z ich pomocą można stworzyć swoisty szpaler przy ścieżce prowadzącej do domu czy domku letniskowego. Zarówno bukszpan, jak i lawendę można formować na okrągło. Symetryczne ustawienie donic przy ścieżce może optycznie powiększyć ogródek. To oczywiście tylko jednak z możliwości. Bo można wybrać także inne gatunki dopasowane do charakteru ogrodu.

Krzewy ozdobne nieco podatne na przymrozki

Nawet w małym ogrodzie znajdzie się miejsce choćby na jeden krzew ozdobny. Można go umieścić blisko wejścia do domu i np. rozłożonego na belkach stropowych czy też stojących w ogrodzie drzewach hamaka. Wśród ozdobnych krzewów świetnie sprawdzają się hortensję, które zachwycają mnogością kwiatów i świetnie będą się komponować z piętrową rabatą wykonaną z kwiatów jednorocznych, dwuletnich i bylin ogrodowych czy też roślin cebulowych. Hortensje występują w wielu kolorach. Można wybrać sadzonki o różowych, niebieskich, białych, a nawet fioletowych kwiatach. Pięknie komponują się z kwiatami w takich kolorach. Oczywiście taki krzew należy przycinać. Istotne znaczenie ma również jego osłona na zimę. Tu sprawdzi się agrowłóknina do ogrodu. Można ją wykorzystać także do osłonięcia traw ozdobnych związanych w snopki. Agrowłókniny stanowią skuteczną ochronę przed niskimi temperaturami, jednak dodatkowo należy chronić także korzenie i tu sprawdza się kora sosnowa.

Kolorowe kwiaty w ogrodzie

Rabata piętrowa pełna kolorów

Oczywiście w małym ogrodzie może być miejsce na rabatę. Nie musi być ona duża. Można wykorzystać nieco ziemi, a także elki betonowe, by stworzyć piętrowe nasadzenia. Jednak owe piętra mogą też stworzyć same rośliny o różnej wysokości. Tło rabaty mogą stanowić trawy ozdobne takie jak miskanty, trawy pampasowe, które są niezwykle efektowne ze względu na to, w jaki sposób kwitną. Te pierwsze mogą mieć podłużne czerwone kwiatostany. Z kolei trawy pampasowe zachwycają górującymi nad nimi pióropuszami, które mogą przybierać barwę białą, różową czy też beżową. Choć kojarzą się z dużymi ogrodami, to jednak można je przycinać i znaleźć dla nich miejsce jako tło rabaty. Zarówno miskanty, jak i trawy pampasowe trzeba okrywać agrowłókniną do ogrodu. Przed nimi mogą znaleźć się rośliny z długimi kwiatami, ale i bylinami takimi jak rozchodniki, jeżówki, czy hosty. Na przedzie rabaty pięknie będą się prezentować. Pięknie prezentuje się zestawienie trawy ozdobnej i szałwii.

Mały ogródek pełen kolorów to także elementy małej architektury

Nawet w małym ogrodzie jest miejsce na elementy małej architektury. Można zatem zdecydować się na ogrodową altankę i pomalować ją na wyrazisty kolor albo taki komponujący się z nasadzeniami. Altanka może być różowa, ale i zielona. Jeżeli nie ma miejsca na altankę, to warto wybrać przynajmniej ławeczkę. Można nawet stworzyć ciekawą ławeczkę z dwoma dużymi donicami w charakterze podpór poziomej deseczki. Na pewno w ogrodzie jest także miejsce na oświetlenie, które sprawi, że kolorowe rabaty czy donice będą widoczne także po zmierzchu. Warto postawić chociażby na solarne latarenki, które można wbić w trawnik przy ścieżce ogrodowej albo przy samej rabacie. Dobrze sprawdzą się także lampki LED zdobiące werandę czy taras domu albo mały balkonowy ogródek. Warto oczywiście postawić na te kolorowe, które sprawią, że ogródek będzie się prezentował jeszcze bardziej bajkowo. Mały ogródek pełen kolorów będzie cieszył oczy, ale jednocześnie zapewni relaks czy to przy pielęgnacji czy podziwianiu roślin.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.