Granatowe akcenty w aranżacji salonu

Artykuł partnera.

Na aranżację salonu – jak i każdego innego pomieszczenia – niewątpliwie ma wpływ dobór kolorów. Dotyczy to ścian, mebli i dodatków. Kolor granatowy to prawdziwy hit, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz. Pasuje on do wielu stylów – wystarczy go tylko odpowiednio „ograć”.

Dobry projekt salonu – odpowiednia jego kolorystyka, aranżacja dodatków i mebli – wcielony w życie wpływa pozytywnie nie tylko na walory estetyczne mieszkania czy też domu, ale także na nasze samopoczucie. Nie jest niczym odkrywczym, że bardzo ważną rolę grają w tym aspekcie także kolory. To nie tylko obwiązujące trendy, ale również ich wpływ na nasze samopoczucie. Ostatnio projektanci wnętrz polecają kolor granatowy jako bardzo pożądany w aranżacji salonów. To niewątpliwie kolor elegancki – jednak nie oznacza to, że nadaje się on tylko do salonu w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. A jak wpływa on na nasze samopoczucie? Otóż kolor granatowy jest uważany za taki, który pozwala skupić myśli, to również kolor wzbudzający szacunek i zaufanie. Przyjrzyjmy się więc, w jakich połączeniach i konfiguracjach sprawdza się granat. Zarówno jako kolor dominujący, jak i w postaci barwnych dodatków.

Granatowy kolor ścian w aranżacji salonu

Zacznijmy więc od największego kalibru, jeśli chodzi o wykorzystanie koloru granatowego w salonie, czyli od pomalowania nim ścian salonu. Jak barwa ta sprawdza się w tej funkcji? Otóż niewątpliwie taki kolor ścian sprawia, że wnętrze staje się eleganckie i ekskluzywne, niejako nabiera powagi – zwłaszcza jeśli w salonie umieścimy klasyczne meble w kolorze brązowym lub też nowoczesne czarne z chromowanymi elementami. Natomiast w połączeniu z białymi meblami i złotymi akcentami kolor granatowy podkreśli urok w stylu glamour. W takim salonie sprawdzą się też aksamitne tapicerowane kanapy. Kolor niebieski jest też wykorzystywany we wnętrzach w stylu skandynawskim, dlatego kolor granatowy również sprawdzi się w tej roli – tym bardziej, że znakomicie współgra on z drewnianymi dodatkami, meblami w naturalnym kolorze, a także z drewnianą podłogą. A te elementy są dla tego stylu charakterystyczne. Warto pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie dwóch ścian w salonie na kolor granatowy – zwłaszcza gdy pomieszczenie nie jest za duże i niezbyt jasne.  Wszystkie ściany w kolorze granatowym sprawdzą się w salonach dużych, z dużą dostępnością naturalnego światła oraz z pokaźnymi meblami w jasnych kolorach.

Jak urządzić salon za pomocą granatowych akcentów

Jeśli mamy ochotę na granatowe barwy w salonie, jednak zupełnie nie pasują nam ściany w tym kolorze, warto postawić na granatowe akcenty. Aranżacja salonu na tej zasadzi, to rozwiązanie bezpieczniejsze. Wystrój salonu z granatowymi akcentami to wiele możliwości. Granatowe meble, na przykład granatowa kanapa, najlepiej sprawdzą się w połączeniu z jasnymi kolorami ścian, np.: z białym, beżowym, jasnobrązowym, ecru, szarym czy w kolorze wanilii. Szary salon z granatowymi akcentami to rozwiązanie eleganckie i niebanalne.  Jeśli jesteśmy zdecydowani na odważniejsze rozwiązania, dobrze jest postawić na kolory dopełniające, które tworzą przyjemny dla ka kontrast. Na tej zasadzie niebieskie meble będą się dobrze komponować na tle ścian w kolorach: żółtym, miodowym czy też pomarańczowym. Dynamiczne połączenie to także kolor granatowy i czerwony. Gdy zależy nam na szlachetnym wyglądzie wnętrza, warto połączyć granatowe dodatki ze ścianami białymi i z meblami w kolorze głębokiego brązu. Aranżacje salonu z granatowymi akcentami warto wziąć też pod uwagę, gdy w salonie są meble wykonane z wikliny, rafii czy szkła, a ściany są wyłożone kamieniem. Jeśli zaś chodzi o tkaniny obecne w salonie, to granatowe meble dobrze będą się prezentować w towarzystwie lnu, surowego jedwabiu czy płótna i tkanin w kolorze szarym. Na tej zasadzie można dobrać dywan do granatowej kanapy

Urządzając salon i stawiając na aranżacje wnętrz niebanalne, zyskamy komfort w części wypoczynkowej mieszkania, a jednocześnie będzie to pomieszczenie reprezentacyjne – w dosłownym znaczeniu.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.