Zmywarka wykonuje „brudną robotę” – ma kontakt z resztkami jedzenia i tłuszczem, czasem na talerzu znajdzie się włos lub sierść. Wszystko to w teorii znika z naczyń, jednak przy długotrwałym użytkowaniu pozbawionym regularnej pielęgnacji istnieje ryzyko, że zaniedbania się zemszczą, a zmywarka odmówi posłuszeństwa lub będzie mniej efektywna, co finalnie może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia.
Jak dbać o zmywarkę?
Możesz jednak sprawić, iż Twój specjalista od „brudnej roboty” będzie Ci służył jeszcze długo po okresie gwarancji – wystarczy tylko pamiętać o kilku czynnościach pielęgnacyjnych. Sprawdź, o czym mowa.
Resztki jedzenia i tłuszcz
Po pierwsze, zawsze wyrzucaj resztki jedzenia do kosza. Nie chodzi o to, żebyś dokładnie czyścił talerz przed włożeniem do zmywarki – pozbądź się jedynie nadmiernej ilości sosu czy pozostałości z sałatki czy ziemniaków.
Układanie naczyń
Pamiętaj o prawidłowym układaniu naczyń – sztućce do kosza, ewentualnie górnej tacki, talerze do przegródek, szklanki do górnej szuflady. Niedomyte naczynia to kwestia złego ułożenia talerzy czy garnków – nie powinny się stykać, zasłaniać i nachodzić na siebie.
Ładowność
Włączanie zmywarki po każdym posiłku, „na pusto” jest nieuzasadnione ekonomicznie oraz mało ekologiczne, z drugiej strony przeładowana zmywarka również może mieć problem z dotarciem do wszystkich zabrudzeń.
Sprawdź, co nadaje się do zmywarki
Doczytaj, czy dany produkt nadaje się do mycia w zmywarce. Ma to uchronić naczynie przez zniszczeniem, zmatowieniem, ale także zmywarkę przed fragmentami pojemnika czy sztućców, które się rozpadną, jeśli nie jest wskazane ich mycie automatyczne.
Preparaty do mycia
Zawsze stosuj kostki do mycia naczyń lub specjalne płyny do zmywarki. Nie zapominaj także o soli – woda z kranu bywa twarda, co sprzyja osadzaniu się kamienia – na talerzach, wewnątrz zmywarki – co znacznie utrudnia prawidłowe mycie, doprowadzając do zakamienienia urządzenia. Niestosowanie soli może być podstawą do odrzucenia reklamacji w przypadku zgłoszenia awarii w trakcie gwarancji.
Czyszczenie zmywarki
Choć istnieją preparaty do czyszczenia zmywarki „na pusto”, to jednak warto regularnie przyglądać się uszczelkom oraz obudowie urządzenia. Osadów i zanieczyszczeń możesz pozbyć się przy pomocy wody i octu.
Filtry
Sprawdzaj filtry – to na nich zatrzymują się resztki jedzenia, brud. Co pewien czas trzeba filtr wyjąć, oczyścić i wypłukać, żeby prawidłowo pełnił swoją funkcję. Czasem wskazane będzie użycie odkamieniacza. Jeszcze jedna kwestia – filtry stanowią element wymienialny, co jakiś czas zamień go na nowy.
Czy zmywarka jest w stanie sama o siebie zadbać?
Nie, jednak niektóre modele dysponują rozwiązaniami, które pozwolą dokładniej myć i osuszać naczynia, by ograniczyć powstawanie równie szkodliwej wilgoci. Zmywarka 60 wolnostojąca Electrolux posiada dedykowaną szufladę na sztućce MaxiFlex, dzięki czemu łatwiej je doczyścić, ponieważ nie będą się one ze sobą stykać. Technologia AirDry pozwala dokładnie osuszyć naczynia, eliminując groźną dla zmywarki wilgoć. Z kolei system SatelliteClean to rotacyjne ramię spryskiwacza, które pozwoli dotrzeć do wszystkich zakamarków zmywarki, nawet jeśli naczynia nachodzą na siebie.