dwa domy pasywne stoją obok siebie

Budując dom trzeba zastanowić się, czy nie zdecydować się na stworzenie domu pasywnego. W takim momencie energię potrzebną do ogrzania domu będzie się czerpało ze słońca i wiatru. Też prąd będzie też wytwarzany za pomocą odnawialnych źródeł energii, co spowoduje, że koszty utrzymania tego budynku będą mniejsze, ponieważ nie trzeba będzie wydawać tyle pieniędzy na rachunki za ogrzewanie i prąd. Koszty budowy takiego domu będą trochę większe, ale w perspektywie kilku lat ta inwestycja powinna się zwrócić.

Czym jest dokładnie dom pasywny?

Dom pasywny jest domem energooszczędnym, ponieważ do jego utrzymania nie potrzeba kupować opału takiego jak węgiel i gaz, a za źródło ciepła służy słońce. Tak samo jest z prądem, bo w takim domu pasywnym czerpie się go z wiatru lub światła. Wiadomo, że trzeba wprowadzić innowacyjne rozwiązania już w czasie planowania domu, a następnie zrealizować je w czasie budowy nowego domu. Takie rozwiązanie świadczy o dużej nowoczesności i w najbliższych latach może stawać się coraz bardziej powszechne, ponieważ koszty za ogrzewanie i prąd sposobem tradycyjnym cały czas rosną. Bardzo ważne w takim domu jest zastosowanie dobrych materiałów izolacyjnych, aby wewnątrz pomieszczeń jak najdłużej utrzymywać ciepło. Szczególnie muszą być uszczelnione drzwi i okna, ale też należy użyć materiałów dobrej jakości, które zapewnią odpowiednią termoizolację.

Jakie są zalety domu pasywnego?

Większość decyduje się na budowę takiego domu z powodu tego, że są o wiele mniejsze koszty utrzymania domu. Mając dom pasywny tak naprawdę odpada płacenie rachunków za prąd oraz ogrzewanie. Sporym plusem jest to, że nie trzeba na przykład na opał gromadzić węgla, dlatego nie potrzeba dodatkowego miejsca na taki środek grzewczy. Wiadomo, że będą wyższe koszty budowy domu, bo potrzeba na przykład założyć panele fotowoltaiczne, ale w perspektywie czasu taka inwestycja zwróci się po kliku latach, a następnie zaczyna się zarabianie na tego typu rozwiązaniu. W momencie, gdy ktoś nie ma tylu pieniędzy, aby wybudować ten rodzaj domu można pomyśleć o zaciągnięciu pożyczki. W tym celu można odwiedzić stronę https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytu-hipotecznego-raty-koszt, gdzie można sprawdzić ile wyniesie w przybliżeniu spłata takiego zobowiązania. Drugim ogromnym plusem jest to, że mamy do czynienia z rozwiązaniem ekologicznym, a w ostatnich latach ludzie zaczynają dbać o jakość powietrza, którym oddychają. Rozwiązania, w których dba się o środowisko świadczą o tym, że ktoś jest coraz bardziej nowoczesny, ale też pokazuje, że dba o planetę i zależy mu na tym, aby przyszłemu pokoleniu dobrze się na niej żyło.

Na co zwrócić uwagę planując budowę domu pasywnego?

W takim domu pasywnym musi być więcej okien i muszą być one większe, ponieważ, dzięki wpadającej energii przez nie będzie dostarczane więcej światła do pomieszczeń, co spowoduje większą ilość ciepła gromadzonego w domu. Dlatego budowa domu pasywnego musi być przemyślana, ale też trzeba mieć sporo okien od strony południowej, ponieważ wtedy będzie docierało dużo światła do poszczególnych pokojów w czasie operowania słońca. Po północnej stronie lepiej umieścić garaż i jakieś pomieszczenia gospodarcze, gdzie nie zależy komuś na aż takim ogrzewaniu tych pomieszczeń. Nowe domy potrzebują w tej chwili przede wszystkim do dobrego funkcjonowania systemu rekuperacji, dlatego należy go uwzględnić, gdy odbywa się budowa domu. Należy zainstalować systemy, które gromadzą energię, ale też jej nie tracą. Również powinno się zainstalować pompy ciepła, dzięki którym będzie można gromadzić energię, aby ogrzewać wodę potrzebną na przykład do kąpania się. Taka nowoczesność wymaga też odpowiedniego ustawienia budynku względem stron światła, aby docierała do niego odpowiednia ilość promieni słonecznych, które są kluczowe, aby utrzymywać w domu wysoką temperaturę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.