pokój po wykończeniu

W ostatnich latach możemy zaobserwować duży wzrost zainteresowania wykończeniem mieszkań pod klucz. Oznacza to, że mieszkanie będzie gotowe do zamieszkania bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac wykończeniowych. Najczęściej proponowane są trzy standardy wykończenia: najtańszy podstawowy, rozszerzony oraz najdroższy premium. Co obejmują poszczególne z nich, czy mieszkanie pod klucz się opłaca? Sprawdzamy.

Standard wykończenia poszczególnych pomieszczeń

Pakiet standard skierowany jest dla osób, które chcą zamieszkać w wygodnym i ergonomicznym wnętrzu, ciesząc się dobrą jakością wykończenia, jednak nie dysponując wygórowanym budżetem. Mieszkanie wykończone pod klucz w wersji podstawowej, będzie zawierało:

 • koszt zakupu materiałów wykończeniowych tj. farby, płytki, panele itd., a także koszt zakupu materiałów pomocniczych m.in. kleje, fugi, zaprawy, pędzle,
 • spotkanie z projektantem w celu ustalenia szczegółów wykończenia,
 • transport materiałów,
 • koszta robocizny,
 • koszty sprzątania.

W zakres prac wykończeniowych, w wykończeniu mieszkania pod klucz wchodzi m.in.:

 • malowanie ścian oraz sufitów na wybrany kolor,
 • układanie płytek i paneli na podłogach,
 • montaż drzwi wewnętrznych,
 • ościeżnic, klamek, zamków,
 • położenie płytek na ścianach w łazience oraz kuchni
 • wyposażenie łazienki w sanitariaty (toaleta, wanna lub prysznic, umywalka) oraz montaż baterii umywalkowych i prysznicowej lub wannowej.

Pakiet rozszerzony i pakiet premium w zależności od oferty konkretnej firmy, będzie zawierał dodatkowe opcje, wyższej jakości materiały wykończeniowe, a nawet meble.

Co ma wpływ na cenę wykończenia?

Wpływ na różnicę w kosztach wykończenia mieszkania pod klucz ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest standard wykończenia mieszkania oraz użytego wyposażenia. Musimy liczyć się z faktem, że im wyższy standard, tym więcej zapłacimy za usługę. Kolejną kwestią jest lokalizacja, w jakiej kupiliśmy mieszkanie. W zależności od miasta i dzielnicy różnić się będą koszty wykończenia. Wykończenie mieszkania w mniejszym mieście będzie zdecydowanie niższe niż analogiczne nowe mieszkania w Szczecinie. Ze względu na fakt, że ceny materiałów wykończeniowych są bardzo zróżnicowane. Decydując się na wybór wysokogatunkowych płytek, czy kamienia naturalnego lub desek drewnianych, cena wykończenia będzie większa.

Zalety wykończenia mieszkania pod klucz

Dużą zaletą wykończenia mieszkania pod klucz jest niewątpliwie oszczędność czasu. Nie musimy szukać i kupować samodzielnie poszczególnych materiałów, a także nadzorować pracy ekipy wykończeniowej. Z czym związana jest kolejną wielką zaletą, czyli ograniczenie formalności do minimum. Nie musimy podpisywać umowy z poszczególnymi podwykonawcami, zbierać rachunki i faktury ze wszystkich sklepów. Ponadto nie musimy martwić się o sprzątanie w trakcie i po zakończeniu remontu, możemy po zakończonym remoncie od razu zabrać walizki i wprowadzić się do nowego mieszkania.

Decydując się na wykończenie mieszkania pod klucz, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, w zależności od lokalizacji apartamentu inwestycyjnego oraz użytych materiałów, ceny wykończenia mieszkania pod klucz mogą różnić się między sobą. Średnia cena wykończenia pod klucz zaczyna się od 1 500 zł/m2, a osiągnąć może nawet ponad 4 000 zł/m2.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.