Osoby mierzące się z problemem z nadmierną ilością wody na terenie gospodarstwa, bądź te, poszukujące rozwiązań w zakresie przepompowywania wody często sięgają właśnie po pompy wody. Pompy najczęściej umieszcza się w studni, bądź w innych zbiornikach wody. Sercem systemu jest pompa studzienna lub wodna. Jest tym, co pompuje wodę w górę i do domowego lub wyznaczonego systemu wodnego.
Dwa najpopularniejsze obecnie stosowane typy pomp to pompy strumieniowe i pompy zatapialne. Obie pompy wykorzystują siłę odśrodkową do wypychania wody w górę. Wirujące wirniki, zwane wirnikami, wytwarzają podciśnienie, które wypycha wodę w górę przez obudowę studni i do systemu dystrybucji. Rodzaj pompy wymaganej do systemu studni zależy od głębokości studni i ilości wody wymaganej dla gospodarstwa domowego.
Do czego można wykorzystać pompy strumieniowe?
Pompa wody powinna być wydajna i wytrzymała. Modele takie jak pompy strumieniowe są umieszczone nad ziemią i podnoszą wodę z ziemi przez rurę ssącą, która wytwarza podciśnienie za pomocą wirnika, który przepuszcza wodę przez małą dyszę. Ponieważ pompy strumieniowe wykorzystują wodę do pompowania wody, należy je najpierw zagruntować przepływającą wodą. Pompy strumieniowe nadają się do płytkich studni. Podczas gdy pompy strumieniowe do głębokich studni zwykle schodzą na głębokość do do kilkunastu metrów. Głębsze studnie wymagają specjalnej pompy, która charakteryzuje się jeszcze większą wydajnością.
Pompy zatapialne mają znacznie szerszy zakres głębokości i mogą być używane w głębszych zbiornikach wody. Jak sama nazwa wskazuje, pompy głębinowe są zanurzone głęboko w studni tuż pod poziomem wody. Większość jego energii jest przeznaczona na wypychanie wody w górę, a nie na zasysanie wody z góry, jak w przypadku pomp strumieniowych. Pompy zatapialne mają kształt cylindryczny i mieszczą silnik pompy oraz szereg wirników, które pompują wodę w górę pompy do rury opadowej. Ze względu na ich wydajność, trwałość i wszechstronność w zakresie głębokości odwiertu, większość nowoczesnych systemów studni wykorzystuje pompy zatapialne w porównaniu z jakąkolwiek inną pompą.
Pompy do studni, a zwłaszcza pompy głębinowe, nie są przeznaczone do całodobowego użytkowania. Ciągłe użytkowanie powodowałoby niepotrzebne zużycie mechanizmu pompującego i spowodowałoby dodatkowe koszty energii elektrycznej. Presostat i skrzynka sterownicza współpracują ze zbiornikiem ciśnieniowym w celu pomiaru ciśnienia wody w systemie studni, dzięki czemu pompa jest używana tylko wtedy, gdy ciśnienie wody spadnie poniżej określonego poziomu.
Nowoczesne pompy wody sprawdzają się bardzo dobrze przy różnych okolicznościach. Warto jest zdecydować się na różne opcje oraz skorzystać z porady fachowców, którzy znają się na rzeczy. W dzisiejszych czasach firm oraz sklepów internetowych jak i stacjonarnych jest sporo różnych możliwości. Pompy wody dostępne na rynku występują w różnych cenach, dzięki czemu można bez trudu dopasować model do swoich potrzeb.