Drzwi z klamką.

Drzwi to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów naszego domu. To one otwierają się przed nami i naszymi gośćmi, ukazując w ten sposób, co skrywają poszczególne pomieszczenia, a także zapraszają nas do środka. Ich estetyka i odpowiedni dobór są ważnym elementem aranżacji całego domu i poszczególnych pomieszczeń.

Możemy wybierać, do jakich pomieszczeń drzwi mają być bez szyb lub z szybami, a także jaki ma być ich kształt. Jest to bardzo ważne i zależne od kanciastości pomieszczeń oraz ich aranżacji. Kluczowym dosłownie i w przenośni elementem jest jednak prawidłowy dobór klamek. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach w temacie klamek i zamków, gdyż zły dobór na pewno prędzej czy później zostanie odkryty.

Podstawowe rodzaje klamek

Na samym początku trzeba zastanowić się, jaki typ klamek ma widnieć w naszym domu. Patrząc pod względem estetycznym konieczne jest, aby były to klamki jednorodne sobie kształtem. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje uchwytów drzwiowych.

Pierwszymi z nich są po prostu klamki. Ten rodzaj uchwytów charakteryzuje się zwolnieniem mechanizmu zamka spowodowanej naciskiem na rączkę. Jest to najprostszy, a zarazem najpowszechniejszy z polskich domach sposób otwierania i zamykania drzwi.

Druga w kolejności jest tak zwana gałka. Również nierzadko możemy spotkać się z jej występowaniem, choć nie jest ona w naszym kraju tak popularna. Ten uchwyt pozwala na otworzenie drzwi za pomocą przekręcenia owalnej kulki w kierunku zależnym od strony mocowania klamki.

Ostatnim typem jest rzadko stosowany pochwyt. Jego zasada działania opiera się na pociągnięciu za klamkę i zwolnieniu w ten sposób blokady trzymającej drzwi w zamknięciu.

Zamek w drzwiach z kluczami.

Dobór klamek i zamków w zależności od pomieszczeń

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że im cięższe i większe drzwi, tym klamka również powinna być większa i masywniejsza. Przykładem mogą być tutaj chociażby drzwi wejściowe, do których produkowane są specjalne klamki z zamkami o większym wymiarze. Z reguły klamki te są w zestawie z zamkiem patentowym posiadającym klucz bezpieczeństwa, mający na celu ochronę przed wejściem do domu osób niepożądanych.

Dla pomieszczeń o charakterze pokojów zaleca się montowanie klamek z zamkami tradycyjnymi, co umożliwia zamknięcie pomieszczenia z obu stron. Co ciekawsze, w większości przypadków klucze pasują do wszystkich zamków w domu. Dla toalet i łazienek trafne może być zaopatrzenie się w zamek z blokadą od wewnątrz, a co za tym idzie, w klamkę o okrągłym wycięciu.

Pozostaje jeszcze kwestia bramek i furtek wejściowych w ogrodzeniu. W tym przypadku stosujemy głównie specjalnie przeznaczone do tego klamki kute.

Klamki z trzonem, czy oddzielne?

Stosunkowo nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno klamki z łączonym, jak i osobnym trzonem są estetyczne i popularne. Wybór zależy tutaj głównie od kwestii indywidualnych. Powinniśmy się kierować jednak charakterystyką pokoju oraz kształtem drzwi. W momencie, w którym nasze drzwi mają charakter kanciasty, dobrać powinniśmy trzon łączony również bez zaokrągleń.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.