Mężczyzna buduje nowoczesny jednorodzinny dom

Dziś w szczególności dużą popularnością cieszą się projekty domów jednorodzinnych w nowoczesnym stylu. Dotyczy to w szczególności osób, które preferują minimalistyczną aranżację pomieszczeń. Styl nowoczesny wiąże się zarówno estetyką i wysokim komfortem, jak i z energooszczędnością. Warto zatem wiedzieć, czym taki dom powinien się charakteryzować i dlaczego wybór właśnie takiego projektu to dobre rozwiązanie.

Czym charakteryzuje się dom jednorodzinny w nowoczesnym stylu?

Nowoczesny dom jednorodzinny zaprojektowany przez doświadczonego projektanta z Poznania to przede wszystkim estetyka i funkcjonalność. Cechą charakterystyczną są tu proste linie i brak ozdobnych detali. Dzięki temu dom prezentuje się wyjątkowo i oryginalnie. Co to jednak właściwie znaczy? Zacząć trzeba od tego, że projekt domu jednorodzinnego w nowoczesnym stylu zakłada ograniczenie liczby kondygnacji. Ważne jest tu również wykorzystanie prostej bryły budynku. Szczególnie ważne w przypadku nowoczesnych domów jednorodzinnych jest zastosowanie rozwiązań energooszczędnych. Mowa tu choćby o dużych przeszkleniach i oknach oraz o ograniczeniu występowania mostków termicznych. Dodatkowo w przypadku tego typu projektu dość istotne jest także wykorzystanie nieskomplikowanego kształtu dachu.

Dom w nowoczesnym stylu – parterowy czy piętrowy?

Dom jednorodzinny może być zarówno parterowy, jak i piętrowy. Jeśli jednak planuje się budowę domu w nowoczesnym stylu, to postawić należy na rozwiązanie parterowe. Wynika to z tego, że takie domy cechują się większą energooszczędnością. Są zatem cieplejsze i zapewnią większy komfort domownikom. Dodatkowo dom parterowy i jego prosta struktura zapewnia to, o co w stylu nowoczesnych chodzi, czyli minimalizm. Ważne jest także, aby projekt domu jednorodzinnego w nowoczesnym styku zakładał właściwe wykorzystanie bryły budynku. Ta zbliżona powinna być do tzw. stodoły, z zastosowaniem ścianek działowych, dzięki którym możliwy będzie podział wnętrza domu na odpowiednie pomieszczenia, spełniające konkretne funkcje. Prosta bryła jednorodzinnego domu w nowoczesnym stylu oznacza także, że jego projekt nie powinien zakładać żadnych tarasów i balkonów. Tworzą one bowiem mostki termiczne, przez co dom traci na swojej szczelności. Wspomniano wcześniej o dużych przeszkleniach i oknach. Takie rozwiązanie wpływa korzystanie na wizualną kwestię związaną z elewacją domu. Pomieszczenia wewnątrz domu znacznie szybciej się nagrzewają.

Dom nowoczesny to dom energooszczędny – co to znaczy?

Projekt domu jednorodzinnego w nowoczesnym stylu zakładać powinien także kwestię związaną z energooszczędnością. Pod tym względem projekt domu zakładać powinien kilka istotnych parametrów. Zapotrzebowanie domu na energię do ogrzewania i wentylacji nie powinno być większe niż 50 kWh/m2 rocznie. Z kolei współczynnik przenikania ciepła (U) okien najlepiej, aby wynosił 1,3-1,0 W/m2*K. Bardzo ważne jest przy tym, aby dom minimalizował starty energii cieplnej przez mostki termiczne. Mowa tu o przegrodach między ścianami i dachem i o narożnikach w załamaniach ścian. Dlatego projekt zakładać powinien prostą konstrukcję, zminimalizowaną powierzchnię przegród oraz brak balkonów.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.