
Transport różnego rodzaju mediów to nieodłączny element codzienności wielu branż przemysłowych. Na tym jednak nie koniec, ponieważ pompy są szeroko stosowane także w naszym życiu codziennym. Do jednych z najbardziej uniwersalnych zaliczyć można pompy beczkowe, które jak żadne inne z powodzeniem stosuje się zarówno w użytku prywatnym, jak i przy prowadzeniu różnego rodzaju działalności gospodarczej. Jak są zbudowane i do czego dokładnie można je wykorzystywać?
Konstrukcja pomp beczkowych
Pod względem konstrukcyjnym pompy beczkowe należą do jednych z najprostszych i najlżejszych urządzeń dedykowanych do pompowania różnego rodzaju mediów – w tym cieczy o dużej lepkości oraz mediów agresywnych chemicznie. Uniwersalna pompa beczkowa składa się z:
- silnika (elektryczny lub pneumatyczny)
- rury ssącej
- wału umieszczonego wewnątrz korpusu elementu ssącego
- śruby lub wirnika znajdującego się na końcu wału
- pistoletu nalewowego
- węża elastycznego
Pompa beczkowa jest lekka, co pozwala na jej łatwy transport. A nieskomplikowana budowa sprawia, że jest ona prosta i tania w eksploatacji.
Pompy beczkowe – zastosowanie
Pompy do beczek znajdują bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przepompowania cieczy z jednego zbiornika do drugiego. Mogą to być zarówno beczki, jak i kontenery czy innego rodzaju zbiorniki. Przy czym w zależności od typu pompy, co z reguły wiąże się z rodzajem zastosowanych do jej konstrukcji komponentów, pompy do beczek mogą być stosowane w wielu branżach. Używane są zarówno w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, jak i spożywczym, petrochemicznym czy stricte mechanicznym – do wypompowania zużytego oleju z silników czy układów hydraulicznych lub po prostu przepompowywaniu cieczy z jednego zbiornika do drugiego.
Pompy beczkowe mogą również posiadać specjalne zabezpieczenie przeciwwybuchowe (certyfikat ATEX). Pozwala to na ich wykorzystanie w sytuacjach szczególnie narażonych na przykład na pożar. Ponadto mogą one transportować ciecze o różnej lepkości – w tym przeciery, pasty, żele czy kleje. Pompy beczkowe możemy także stosować w domu np. do wypompowania wody z beczki na deszczówkę do innych zbiorników.