Pompa beczkowa i jej zastosowanie

Transport różnego rodzaju mediów to nieodłączny element codzienności wielu branż przemysłowych. Na tym jednak nie koniec, ponieważ pompy są szeroko stosowane także w naszym życiu codziennym. Do jednych z najbardziej uniwersalnych zaliczyć można pompy beczkowe, które jak żadne inne z powodzeniem stosuje się zarówno w użytku prywatnym, jak i przy prowadzeniu różnego rodzaju działalności gospodarczej. Jak są zbudowane i do czego dokładnie można je wykorzystywać?

Konstrukcja pomp beczkowych

Pod względem konstrukcyjnym pompy beczkowe należą do jednych z najprostszych i najlżejszych urządzeń dedykowanych do pompowania różnego rodzaju mediów – w tym cieczy o dużej lepkości oraz mediów agresywnych chemicznie. Uniwersalna pompa beczkowa składa się z:

  • silnika (elektryczny lub pneumatyczny)
  • rury ssącej
  • wału umieszczonego wewnątrz korpusu elementu ssącego
  • śruby lub wirnika znajdującego się na końcu wału
  • pistoletu nalewowego
  • węża elastycznego

Pompa beczkowa jest lekka, co pozwala na jej łatwy transport. A nieskomplikowana budowa sprawia, że jest ona prosta i tania w eksploatacji.

Pompy beczkowe – zastosowanie

Pompy do beczek znajdują bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przepompowania cieczy z jednego zbiornika do drugiego. Mogą to być zarówno beczki, jak i kontenery czy innego rodzaju zbiorniki. Przy czym w zależności od typu pompy, co z reguły wiąże się z rodzajem zastosowanych do jej konstrukcji komponentów, pompy do beczek mogą być stosowane w wielu branżach. Używane są zarówno w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, jak i spożywczym, petrochemicznym czy stricte mechanicznym – do wypompowania zużytego oleju z silników czy układów hydraulicznych lub po prostu przepompowywaniu cieczy z jednego zbiornika do drugiego.

Pompy beczkowe mogą również posiadać specjalne zabezpieczenie przeciwwybuchowe (certyfikat ATEX). Pozwala to na ich wykorzystanie w sytuacjach szczególnie narażonych na przykład na pożar. Ponadto mogą one transportować ciecze o różnej lepkości – w tym przeciery, pasty, żele czy kleje. Pompy beczkowe możemy także stosować w domu np. do wypompowania wody z beczki na deszczówkę do innych zbiorników.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.