Rozsypany pallet do palenia

W ostatnim czasie na rynku rośnie zapotrzebowanie na pellet. Zaliczany do biomasy, jest paliwem ekologicznym. Zazwyczaj powstaje ze sprasowanych odpadów z obróbki drewna, w tym z  np. wiórów i zrębków. Jednak nie tylko, może być też wyprodukowany z łupin słonecznika, czy nawet odchodów zwierzęcych. Pellet jest świetnym paliwem odnawialnym, ponieważ jest tworzony z różnego rodzaju odpadów, które później byłoby ciężko przetworzyć na coś tak bardzo wartościowego. Podczas pracy, tartak nie emituje żadnych szkodliwych substancji, więc wióry są całkiem naturalnym surowcem.

Zalety, o których warto wiedzieć!

Naturalne paliwo, jakim jest pellet nie zawiera, żadnych substancji chemicznych typu np. kleje. Natomiast warto się dowiedzieć co nas może spotkać kupując pellet.

Poznaj główne zalety pelletu:

  • Pellet to ekologiczny surowiec – jeśli chcemy dbać o środowisko naturalne, dobór takiego paliwa będzie idealnym rozwiązanie. Wysokiej jakości pellet będzie wytwarzał ledwo widoczny dym lub też nie będzie widać go wcale.
  • Wygoda – większość pieców na pellet jest w pełni automatyczna. Posiadają specjalnie podajniki, które po zasypaniu mogą utrzymać ciepło przez kilka dni w zimie lub, jeśli chodzi o lato, to nawet kilkanaście.
  • Pellet jest bardzo kalorycznym surowcem, przez co może utrzymać ciepło bardzo długi czas. Pomoże nam to obniżyć rachunki, jak i być przyjaznym dla środowiska.
  • Podaje się, że na około tonę pelletu powstaje tylko kilogram popiołu.
  • Jest dużo czystszym materiałem niż węgiel, więc jego przechowywanie jest dużo przyjemniejsze.
  • Niewielka ilość miejsca, jakiego potrzebujemy do przechowania materiału to ogromna zaleta. Musimy pamiętać, że powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, ale sam pellet nie zajmuje dużo miejsca w porównaniu z tradycyjnym paliwem, takim jak węgiel czy drewno.

Jak rozpoznać, czy pellet jest wart swojej ceny?

W warunkach domowych jesteśmy w stanie rozpoznać jakość pelletu. Przede wszystkim po otwarciu powinniśmy poczuć świeży, żywiczny zapach. Gdy podczas spalania w naszym nosie poczujemy coś gryzącego, możemy przypuszczać, że jest to paliwo wyprodukowane z zanieczyszczonych wiórów.

Warto też zwrócić uwagę na dym, który wydobywa się z naszego komina. Jeśli nie widzimy kompletnie nic podczas spalania lub lekką mgiełkę, możemy być pewnie, że nasz surowiec jest najwyższej jakości. Szybko płynący dym, podpowiada nam, że pellet jest wilgotny, a całkowicie szary dym, to są już zanieczyszczenia zawarte w surowcu, sugerujące jego słabą jakość.

Jakie kotły mamy do wyboru?

Zakup pieca jest często dużą inwestycją, ale wygoda i ekologia sprawiają, że piec bardzo szybko się zwróci. Na rynku mamy do wyboru dość dużą ilość kotłów. Ważne, aby spełniały wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5. Podajniki, jakie wyróżniamy to:

  • Ślimakowe, które są w postaci świdra w naszym pojemniku, podając pellet do paleniska.
  • Pneumatyczne, szczególnie sprawdzą się tutaj, jeśli nie mamy miejsca i surowiec musi być transportowany z większej odległości.

Nie musimy się już nawet martwić rozpalaniem. Większość pieców posiada zarówno elektryczne grzałki, które za nas rozpalą pellet, jak i wentylatory, które pomogą efektywniej wzniecić ogień.

Dobór surowca, jak i pieca jest tutaj priorytetem, ponieważ bez dobrej jakości pelletu drzewnego nie będziemy w stanie wygenerować dużej ilości ciepła, co przysporzy nam więcej problemów. Powinna być też odpowiednia temperatura w komorze spalania, żeby podajnik się nie zapychał, jak i nie powodował powstawania dużej ilości popioły.

Zaopatrywać się w pellet musimy u certyfikowanych sprzedawców, których polecają konsumenci. Da nam to jasny obraz tego, jakiej jakości paliwo możemy kupić i nie przysporzyć sobie za dużo pracy, której oczywiście powinno być dużo mniej. Dostępne na rynku produkty mogą się jednak różnić jakością, kalorycznością i wydajnością, dlatego podczas kupowania pelletu szukaj produktów z gwarancją jakości.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.