W ostatnim czasie na rynku rośnie zapotrzebowanie na pellet. Zaliczany do biomasy, jest paliwem ekologicznym. Zazwyczaj powstaje ze sprasowanych odpadów z obróbki drewna, w tym z np. wiórów i zrębków. Jednak nie tylko, może być też wyprodukowany z łupin słonecznika, czy nawet odchodów zwierzęcych. Pellet jest świetnym paliwem odnawialnym, ponieważ jest tworzony z różnego rodzaju odpadów, które później byłoby ciężko przetworzyć na coś tak bardzo wartościowego. Podczas pracy, tartak nie emituje żadnych szkodliwych substancji, więc wióry są całkiem naturalnym surowcem.
Zalety, o których warto wiedzieć!
Naturalne paliwo, jakim jest pellet nie zawiera, żadnych substancji chemicznych typu np. kleje. Natomiast warto się dowiedzieć co nas może spotkać kupując pellet.
Poznaj główne zalety pelletu:
- Pellet to ekologiczny surowiec – jeśli chcemy dbać o środowisko naturalne, dobór takiego paliwa będzie idealnym rozwiązanie. Wysokiej jakości pellet będzie wytwarzał ledwo widoczny dym lub też nie będzie widać go wcale.
- Wygoda – większość pieców na pellet jest w pełni automatyczna. Posiadają specjalnie podajniki, które po zasypaniu mogą utrzymać ciepło przez kilka dni w zimie lub, jeśli chodzi o lato, to nawet kilkanaście.
- Pellet jest bardzo kalorycznym surowcem, przez co może utrzymać ciepło bardzo długi czas. Pomoże nam to obniżyć rachunki, jak i być przyjaznym dla środowiska.
- Podaje się, że na około tonę pelletu powstaje tylko kilogram popiołu.
- Jest dużo czystszym materiałem niż węgiel, więc jego przechowywanie jest dużo przyjemniejsze.
- Niewielka ilość miejsca, jakiego potrzebujemy do przechowania materiału to ogromna zaleta. Musimy pamiętać, że powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, ale sam pellet nie zajmuje dużo miejsca w porównaniu z tradycyjnym paliwem, takim jak węgiel czy drewno.
Jak rozpoznać, czy pellet jest wart swojej ceny?
W warunkach domowych jesteśmy w stanie rozpoznać jakość pelletu. Przede wszystkim po otwarciu powinniśmy poczuć świeży, żywiczny zapach. Gdy podczas spalania w naszym nosie poczujemy coś gryzącego, możemy przypuszczać, że jest to paliwo wyprodukowane z zanieczyszczonych wiórów.
Warto też zwrócić uwagę na dym, który wydobywa się z naszego komina. Jeśli nie widzimy kompletnie nic podczas spalania lub lekką mgiełkę, możemy być pewnie, że nasz surowiec jest najwyższej jakości. Szybko płynący dym, podpowiada nam, że pellet jest wilgotny, a całkowicie szary dym, to są już zanieczyszczenia zawarte w surowcu, sugerujące jego słabą jakość.
Jakie kotły mamy do wyboru?
Zakup pieca jest często dużą inwestycją, ale wygoda i ekologia sprawiają, że piec bardzo szybko się zwróci. Na rynku mamy do wyboru dość dużą ilość kotłów. Ważne, aby spełniały wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5. Podajniki, jakie wyróżniamy to:
- Ślimakowe, które są w postaci świdra w naszym pojemniku, podając pellet do paleniska.
- Pneumatyczne, szczególnie sprawdzą się tutaj, jeśli nie mamy miejsca i surowiec musi być transportowany z większej odległości.
Nie musimy się już nawet martwić rozpalaniem. Większość pieców posiada zarówno elektryczne grzałki, które za nas rozpalą pellet, jak i wentylatory, które pomogą efektywniej wzniecić ogień.
Dobór surowca, jak i pieca jest tutaj priorytetem, ponieważ bez dobrej jakości pelletu drzewnego nie będziemy w stanie wygenerować dużej ilości ciepła, co przysporzy nam więcej problemów. Powinna być też odpowiednia temperatura w komorze spalania, żeby podajnik się nie zapychał, jak i nie powodował powstawania dużej ilości popioły.
Zaopatrywać się w pellet musimy u certyfikowanych sprzedawców, których polecają konsumenci. Da nam to jasny obraz tego, jakiej jakości paliwo możemy kupić i nie przysporzyć sobie za dużo pracy, której oczywiście powinno być dużo mniej. Dostępne na rynku produkty mogą się jednak różnić jakością, kalorycznością i wydajnością, dlatego podczas kupowania pelletu szukaj produktów z gwarancją jakości.