Mężczyźni układają na dachu domu panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika jest coraz częściej wybierana przez właścicieli domów jednorodzinnych. Trudno jest się temu dziwić – montaż paneli fotowoltaicznych może sprawić, iż w dłuższej perspektywie czasu klienci zapomną o wysokich rachunkach za prąd w dłuższej perspektywie. Co jednak warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o instalacji paneli?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. W obliczu kryzysu klimatycznego i poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii elektrycznej, ogniwa fotowoltaiczne zyskują coraz to większą popularność. Technologia rozwija się niezwykle szybko, dzięki czemu współczesne panele fotowoltaiczne cechują się dobrą wydajnością, a także niewygórowaną ceną w porównaniu do kosztów instalacji w przeszłości. W fotowoltaikę inwestuje coraz więcej osób, a koszt fotowoltaiki, jej wysoka sprawność i energia elektryczna z własnego źródła to kusząca oferta dla każdego użytkownika.

Jak wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej warto pozostawić w rękach wykwalifikowanych firm, które mają spore doświadczenie w montażu paneli i pomp ciepła, a także oferują profesjonalne podejście na etapie projektowania i na dalszych etapach procesu. Najczęściej panele instalowane są na dachu – to właśnie stamtąd można najefektywniej pobierać energię słoneczną. Cały proces nie powinien trwać długo – od 24 do 48 godzin – choć mogą wystąpić po drodze pewne problemy związane z budową domu.

Skomplikowany dach budynku może utrudnić całą operację, choć najlepsze firmy i na takie problemy są w stanie znaleźć najlepsze rozwiązania. Czasem jednak jedyną opcją jest zamontowanie klientom paneli na gruncie. Trzeba wtedy zamontować dodatkowe stelaże, które będą podtrzymywały instalację fotowoltaiczną, lecz z drugiej strony dowolność w umiejscowieniu systemu jest o wiele większa niż na dachach domów i możemy swobodnie ustalić rozmiar instalacji.

Jak panele przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną?

Panele słoneczne podczas pracy wykorzystują efekt fotowoltaiczny. Trafiające na urządzenie fotony uaktywnia elektrony, które zaczynają się poruszać. W taki sposób wytwarzany jest prąd stały, który należy zamienić na prąd przemienny. Za tę czynność odpowiedzialny jest zaś falownik. Warto jest zainwestować w tę część instalacji – gorszy falownik może odpowiadać za utratę części energii. Warto również pamiętać o urządzeniu, jakim jest pompa ciepła. To właśnie dzięki niej ciepłe powietrze może wypierać z pomieszczeń to zimne.

Jakie istnieją rodzaje fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest instalacja on-grid, która zgromadzoną energię przekazuje do sieci elektroenergetycznej. System off-grid zaś działa niezależnie, a prąd, przetworzony najpierw za pomocą falownika, gromadzony jest w specjalnych akumulatorach. Istnieje również system wyspowy i można go uznać za rozwiązanie hybrydowe. Posiada on bowiem akumulatory, lecz część energii oddaje się do sieci. W momencie zwiększonego zużycia prądu, z którym akumulator nie daje sobie rady, energia może zostać pobrana właśnie z sieci.

Dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne i ewentualne zyski

Zapotrzebowanie na instalacje fotowoltaiczne nadal nie jest wystarczająco duże, dzięki czemu oferta dofinansowań jest naprawdę spora. Z pewnością warto rozważyć skorzystać z programu Mój Prąd, w ramach którego możemy otrzymać kilka tysięcy złotych zwrotu za instalację. Należy też zwrócić uwagę na ulgę termomodernizacyjną, która pozwala na znaczne zredukowanie kosztów, jeżeli przesiadamy się na źródło czystej energii. Istnieją również specjalne programy dla firm, które oferują pomoc na każdym etapie inwestycji oraz późniejsze zwroty. Same koszty instalacji powinny zwrócić się względem rachunków w ciągu kilkunastu miesięcy lub w najgorszym wypadku – kilku lat.

Instalacja fotowoltaiczna – czy warto w to zainwestować?

Cena instalacji fotowoltaicznej może na początku wydawać się dość wysoka, lecz w perspektywie czasu niesie to spore oszczędności. Przestajemy bowiem być zależni od zakładu energetycznego, przy okazji wspierając środowisko. Panel fotowoltaiczny to idealna inwestycja zarówno dla domu jednorodzinnego i klientów indywidualnych, jak i dla firm, które chcą korzystać z czystego prądu. Nie ma się więc czego obawiać – instalację fotowoltaiczną i zacznij oszczędzać! Moc instalacji fotowoltaicznej na pewno Ci przysłuży! Ofertę możemy sprawdzić na stronie Stilo Energy.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.