W sprzedaży możemy znaleźć nie tylko drzwi antywłamaniowe, ale również okna o takiej właśnie konstrukcji. Czym dokładnie wyróżniają się bezpieczne okna antywłamaniowe i jaką powinny mieć klasę, aby zapewnić pełną ochronę przed włamywaczami?

Aby dom był w pełni bezpieczny, ważne jest zadbanie nie tylko o bezpieczeństwo drzwi wejściowych, ale również stolarki okiennej. Większość włamań do domów jednorodzinnych odbywa się nie przez sforsowanie drzwi, ale właśnie okien – głównie okien tarasowych, balkonowych i znajdujących się na parterze. Właśnie dlatego producenci stolarki okiennej opracowali bezpieczne okna – są to okna o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji, które pozwalają na uzyskanie optymalnego poziomu ochrony przed włamaniami do budynku.

Budowa okien antywłamaniowych

W porównaniu ze standardowymi oknami te antywłamaniowe mają inną konstrukcję. Posiadają odpowiednio wzmocnione ramy, komponenty zapobiegające wyważeniu, szyby odporne na próby stłuczenia, a także klamki z zamkami. Odpowiednie wyposażenie powoduje, że próby zniszczenia czy wyważenia okna znacznie rzadziej dają pozytywny efekt. Okna tego rodzaju można zakupić w wielu wariantach – z drewna, aluminium czy PCV. Szeroka gama wzorów do wyboru powoduje, że można dostosować je do każdej architektury budynku i swoich indywidualnych wymagań.

Klasy okien antywłamaniowych

W sprzedaży możemy znaleźć bezpieczne okna antywłamaniowe w dwóch klasach – RC1 oraz RC2. Okna antywłamaniowe RC1 pozwalają na ochronę przed próbami włamania bez użycia narzędzi. Z kolei okna RC2 mają wyższy stopień ochrony i dają dłuższy opór w przypadku użycia narzędzi takich jak kliny czy śrubokręt. W oknach w klasie RC2 stosuje się też mocniejsze szyby. Czas oporu przy próbie włamania to 3-5 minut.

W sprzedaży można znaleźć również okna w klasie RC3, których konstrukcja dodatkowo zabezpiecza przed próbami włamania z wykorzystaniem łomu. W tym przypadku czas oporu wynosi już 5-10 minut. Rodzaj klasy okien antywłamaniowych najczęściej dobiera się do ich usytuowania – na parter, balkon czy taras wybierane są okna o wyższej klasie. Z kolei tam, gdzie dostęp do wnętrza jest trudniejszy, okna o klasie niższej albo bez klasy.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.