Mały ogród zimowy przy drziach wejściowych do domu

Wiosna to czas w którym powoli wszystko budzi się do życia. Dni stają się coraz cieplejsze i słońce świeci dłużej i mocniej. Człowiek ma ochotę wychodzić na zewnątrz i zażywać przyjemnych promieni słonecznych. Niestety, czasami przeszkadzać może zmienna pogoda oraz zimny wiatr. Idealnym w takiej sytuacji rozwiązaniem jest ogród zimowy. Czym on jest i dlaczego staje się coraz popularniejszy?

Czym charakteryzuje się ogród zimowy?

Ogród zimowy, jak nazwa wskazuje, żyje pełnią życia nawet w zimie. O stworzeniu go decydują się zarówno właściciele domów prywatnych, jak i budynków firmowych. Rozwiązanie to bywa najczęściej szklaną konstrukcją, która pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia albo jest składzikiem dla roślin w czasie zimy. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje ogrodów zimowych – budowane razem z domem oraz dobudowane później, do gotowej bryły budynku. Pierwsze mają konstrukcję zbliżoną do całości budynku tyle, że ściany są częściowo lub w całości oszklone. Te konstrukcje mieszczą się zazwyczaj pod wspólnym dachem. Drugi rodzaj, czyli ogrody zimowe dobudowane do gotowego budynku to najczęściej stosunkowo lekkie konstrukcje o metalowych lub drewnianych ramach, w które wstawione są duże okna. Coraz popularniejsze są ostatnio ogrody zimowe z paneli poliwęglanowych, które możemy zobaczyć np. tutaj https://palram.pl/ogrody-zimowe.
Ogród zimowy z aluminium

Funkcje ogrodu zimowego

Ogród zimowy, zwany całorocznym jest  dodatkowym pomieszczeniem dla domowników. Poza swymi walorami estetycznymi, pełni on także funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Dzięki swoim cechom daje możliwość odpoczywania w nim nawet zimą. Przez cały rok domownicy mają możliwość picia kawy i spożywania posiłków w ogrodzie, a także uprawy roślin bez względu na warunki atmosferyczne. Jakie jeszcze ma funkcje?

  • Możliwość upraw roślin egzotycznych, które wymagają specjalnych warunków. Przykładami są: agawy, palmy, bananowce. W zamkniętym pomieszczeniu dużo łatwiej jest dostosować temperaturę, nasłonecznienie i wilgotność.
  • Możliwość posiadania przydomowej szklarni do np. uprawy ziół. Przez cały rok ma się dostęp do świeżych przypraw, które są cennymi składnikami różnych dań. Własne uprawy pozwalają zaoszczędzić pieniądze.
  • Istnienie strefy relaksu – zyskuje się opcje odpoczynku w cieple i wśród roślin, nawet jeśli za oknem sypie śnieg. Jest to szczególnie istotne dla osób wyjątkowo ceniących sobie przyrodę.
  • Nowe miejsce pracy – stawiając ogród zimowy przy budynkach firmowych pojawia się opcja goszczenia klientów w takiej niezwykłej przestrzeni. Dodatkowo pomieszczenie to jest ciche, zatem idealne do wszelkiej pracy umysłowej wymagającej skupienia.
  • Nowe miejsce na przyjęcia okolicznościowe – jest to jeden z ciekawszych pomysłów zastosowania ogrodu zimowego.

Ogród zimowy zdecydowanie odpowiada za ulepszenie i urozmaicenie każdego budynku. Pozwala nadać ciekawą formę i stworzyć miejsce do wielu zastosowań.
Ogród zimowy

Jak zbudować i urządzić ogród zimowy? Pomysły

W pierwszej kolejności trzeba dobrze przemyśleć umiejscowienie ogrodu zimowego. Należy ustawić go tak, by nasłonecznienie było jak najlepsze, czyli od południa. Dobry projekt może przyczynić się nawet do zmniejszenia kosztów ogrzewania całego domu! Warto zadbać także o odpowiednią wentylację oraz ochronę przed nadmiarem słońca. Przyda się to szczególnie w lecie.

Jak urządzić ogród zimowy? To wszystko zależy od preferencji. Uprawa roślin na tarasie w kontrolowanych warunkach pozwala nawet na wybór tych nietypowych. Można postawić na same rośliny lub dodać meble i nadać pomieszczeniu bardziej domowy charakter. Ciekawą opcją są skrzynki na owoce. Wybór mebli ogrodowych jest szeroki i dostępne są w wielu materiałach. Warto także pomyśleć nad oświetleniem. Odpowiednie wykorzystanie lampek, latarek czy świec pozwoli stworzyć ciekawy nastrój do wypoczynku. Istotnym elementem jest również ogrzewanie – lepiej o nim pomyśleć, jeśli planuje się korzystać z ogrodu w zimie.

Całoroczny ogród zimowy staje się coraz popularniejszy ponieważ pozwala na uprawę roślin w ogrodzie przez cały rok i ciekawe spędzanie czasu. Ilość pomysłów, na temat tego, co powinno się znaleźć na tarasie jest nieograniczona.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.