Sypialnia to miejsce, w którym wypoczywają nasze zmysły, w którym relaksujemy się i nabieramy sił na nowe wyzwania. Piękna wygodna pościel to oczywiście podstawa wyposażenia tego pomieszczenia, ale równie ważna jest – nieustępująca swym wyglądem i bardzo praktyczna – narzuta na łóżko. Narzuta ma walory estetyczne, ale również może służyć za pled, którym można się okryć w chłodniejsze dni. Na jaką narzutę zdecydować się, na co zwracać uwagę przy wyborze, jak o nią dbać by służyła jak najdłużej i cieszyła nasze oko?

Jakie tkaniny wybierać na narzutę?

Narzuta nie tylko pełni rolę dekoracyjną, ale też ma często kontakt ze skórą. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego materiału do jej uszycia. Oczywiście, należy wybierać tkaniny naturalne, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciało nie będzie się przegrzewać i, w efekcie, odparzać. Najlepszym wyborem zatem i najbardziej uniwersalnym będzie sama bawełna lub w połączeniu z jakąś domieszką, na przykład, w wersji droższej, z wełną lub, w wersji tańszej, akrylem czy wiskozą. Z pewnością nie zaleca się tkanin poliestrowych, mimo że są tańszą alternatywą dla naturalnych tkanin, to niestety ani ich żywotność, ani komfort użytkowania nie będzie dla nas w pełni satysfakcjonujący.

Druga kwestia to wybór grubości splotu tkaniny. Im grubszy splot, tym tkanina będzie cieplejsza i bardziej wytrzymała. Niestety, przekłada się to też na koszt zakupu, choć w dłuższej perspektywie z pewnością ta inwestycja się opłaci. Cieńszy splot wróży szybsze zużycie materiału zarówno w użytkowaniu, jak i w praniu. Innego również – łagodniejszego traktowania – tkaniny o cienkim splocie wymagają w pielęgnacji, co przekłada się chociażby na konieczność prania w niższej temperaturze (a pamiętajmy, roztocza giną w minimalnej temperaturze 90 stopni).

Narzuta na łóżko dziecięce

Odrębnego omówienia wymagają narzuty z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego. Delikatna skóra dziecka szczególnie wrażliwa jest na kontakt ze szkodliwymi substancjami, które mogą się znaleźć w tkaninach z nieznanych źródeł. Kierowanie się wyłącznie względami ekonomicznymi przy wyborze pościeli dla dziecka jest wysoce nieodpowiedzialne. Należy kupować tkaniny lub gotową pościel wyłącznie taką, która posiada odpowiedni certyfikat jakości, który gwarantuje nam brak szkodliwych substancji zawartych w składzie tkaniny pościelowej.

Kolejna ważna kwestia to dobór tkaniny. Im bardziej naturalny skład pościeli, tym bardziej możemy być spokojni o komfort spania naszego malucha. Tkanina naturalnego pochodzenia zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, co w efekcie zapobiegnie przegrzewaniu się dziecka lub – co gorsza – odparzaniu się wrażliwej skóry.

Zanim zaczniesz szukać swoją wymarzoną narzutę

Zanim zabierzemy się za poszukiwanie wymarzonej narzuty, powinniśmy sprecyzować, jaką funkcję w pokoju ma pełnić. Istotna będzie kwestia jej przeznaczenia – wyłącznie do dekoracji łóżka czy też w nocy będzie pełniła rolę kołdry. Jeżeli planujemy wykorzystać ją również do nakrywania się w celu ochrony przed chłodem, powinniśmy zainwestować w naturalną tkaninę o grubym splocie.

Wybierając kolorystykę narzuty, warto dopasować ją do wnętrza, by z nim korespondowała, dopełniając całość. Oczywiście, może ona być całkiem oryginalnym dodatkiem kolorystycznym w sypialni, ale z pewnością nie powinna męczyć oka swoim wzornictwem.

Ostatni krok przed zakupem to dokładne wymierzenie łóżka, które będzie okrywać. Do wymiaru łóżka należy jeszcze doliczyć co najmniej 20 cm zapasu. Udanych zakupów!

Duży asortyment dobrej jakości tkanin oferuje sklep Bawelna-Tkaniny.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.