Meble z tektury.

Artykuł partnera.

Ekologiczne slogany jeszcze nigdy dotychczas nie były tak popularne, jak w XXI wieku. Nie bez powodu – przeskok ewolucyjny ludzkości zaczyna się od poddania metamorfozie ogólnoświatowej gospodarki, priorytetyzując rozwiązania mające na celu ochronę środowiska naturalnego i życia na naszej planecie. Jednym z takich przykładów jest wybieranie ekologicznych mebli z tektury, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne meble.

Okazuje się, że zastosowanie wielowarstwowej tektury falistej w ekodesignie może generować wytrzymałość mebli równą ich drewnianym odpowiednikom. Meble z tektury z łatwością przeniosą obciążenia domowej biblioteczki czy ludzkiego ciała. Czy te ekologiczne meble są jednak w stanie służyć nam przez długie lata? W jakich wnętrzach je spotkamy? Dla kogo się nadają i – co najważniejsze – czy każdy może sobie na nie pozwolić?

Tekturowe meble – czy naprawdę są eko?

Tektura pojawiła się w meblarstwie już na początku lat 70. ubiegłego wieku. Wprowadził ją Frank Gehry, będący jedną z ikon światowej architektury. Kto inny mógłby wpaść na tak rewolucyjny pomysł, jak nie doświadczony architekt, dla którego liczy się przede wszystkim funkcjonalność codziennego życia człowieka? Gehry się nie mylił – meble z tektury okazały się nie tylko wygodne w codziennym użytkowaniu, ale równie wytrzymałe i trwałe.

Pochodzące w 70% z makulatury, tekturowe meble są przyjazne środowisku. Ich produkcja nie generuje emisji szkodliwych gazów do atmosfery, które mogłyby wpływać na efekt cieplarniany. W dodatku meble te są całkowicie poddawane procesowi recyklingu. Ich montaż przywodzi na myśl sztukę origami – nie potrzeba żadnych narzędzi, meble łączą się ze sobą za pomocą dopasowujących się wypustek. Ta ekologiczna alternatywa dla drewnianych mebli jest lekka i tania, dzięki czemu każdy może sobie na nią pozwolić.

Meble z tektury – do jakiego wnętrza pasują?

Ekodesign sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach – nowe mieszkania w Krynicy-Zdroju można zaaranżować z wykorzystaniem prostych form i przejrzystej kompozycji. Meble z kartonu z powodzeniem odnajdą się w skandynawskiej stylistyce, opartej na jasnych i naturalnych barwach. Wspólna myśl przewodnia, cechująca zarówno styl skandynawski, jak i tekturowe meble, której celem jest dbałość i troska o środowisko, tylko potwierdza niezawodność tego połączenia. Ekologiczne meble z tektury falistej sprawdzą się również we wnętrzach nawiązujących klimatem do retro lub stylu boho.

Ekodesign, na który każdy może sobie pozwolić

Niestety, wiele ze współczesnych ekologicznych rozwiązań jest wciąż stosunkowo droga dla konsumenta. To sprawia, że nie każdy może podjąć codzienne działanie, mające na celu ochronę naturalnego środowiska. Ekologiczne meble z kartonu są rozwiązaniem, na które można sobie pozwolić, niezależnie od zasobności portfela. Walka o lepsze jutro zaczyna się już dzisiaj – w chwili, kiedy podejmujesz każdą decyzję związaną z Twoim stylem życia.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.