Odpowiedni sen jest konieczny nie tylko do odpoczynku – istotnie wpływa na stan zdrowia psychicznego, produktywność i ogólny poziom funkcjonowania organizmu. Chcąc dobrze się wysypiać należy przede wszystkim zadbać o dobre łóżko – w tym odpowiedni rodzaj drewna z jakiego jest wykonane. Oto krótki przewodnik, który pomoże ci podjąć dobrą decyzję.
Dlaczego łóżka drewniane?
Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów do budowy nie tylko stelaży łóżek, ale także wezgłowia, skrzyni i nóżek. Wynika to choćby z jego wszechstronności – stanowi świetny materiał do obróbki, który zapewnia szerokie możliwości doboru stylizacji i wykończenia. Meble z drewna sprawdzają się w wielu stylach aranżacyjnych.
Łóżka drewniane zazwyczaj nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Są łatwe w czyszczeniu i usuwaniu potencjalnych usterek. Ramy z tego materiału są także trwalsze i dają świetny stosunek jakości do ceny. Aby jednak wybrać najlepsze łóżka drewniane, warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami drewna używanymi do ich budowy.
Drewno miękkie czy twarde?
Sosna jest najczęściej spotykanym, miękkim drewnem, które wykorzystuje się do produkcji mebli drewnianych. Lubiana głównie ze względu na swój jasny kolor, lekkość i niską cenę. Jednak łóżka drewniane wykonane z sosny są:
- mniej trwałe,
- podatne na zarysowania i wgniecenia,
- skłonne do wypaczania, pęcznienia lub kurczenia.
Twarde drewno to najlepszy materiał na łóżka drewniane. Pochodzi z drzew liściastych, takich jak dąb i buk. Chociaż są one droższe niż te z drewna miękkiego, to mają niewątpliwe zalety. Przede wszystkim są:
- solidne,
- bardzo wytrzymałe,
- odporne na pęcznienie, wgniecenia, kurczenie itp.
Na jaki rodzaj drewna się zdecydować?
Łóżko drewniane do sypialni powinno nie tylko pasować do wystroju, ale być też wytrzymałe – tak, aby służyło nam latami. Za jedne z najtwardszych i najbardziej wytrzymałych gatunków polskiego drewna uchodzi buk i dąb.
Buk jest twardy, wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Ma charakterystyczny odcień – jest jasnym drewnem, więc często wykonuje się z niego łóżka drewniane do sypialni dziecięcych lub młodzieżowych.
Natomiast dąb jest znany z wyjątkowej odporności na wilgoć oraz ataki owadów i grzybów. Łóżko dębowe wytrzyma długie lata, dlatego jest idealnym materiałem na duże łóżka małżeńskie. Bardzo pasuje do pomieszczeń utrzymanych w naturalnej kolorystyce.
Te dwa rodzaje drewna mają najwięcej zwolenników wśród osób, które cenią sobie stabilne konstrukcje i piękny wygląd łóżek drewnianych. Należy jednak pamiętać, że są dość ciężkie – sprawdzą się na parterze lub piętrze, ale niekoniecznie polecane są w przypadku sypialni w postaci antresol i zaadaptowanych poddaszy.