Z pewnością każdy przedsiębiorca słyszał o leasingu, ale nie wszyscy wiedzą, z czym dokładnie wiąże się to rozwiązanie. Jak się jednak okazuje, w ten sposób można sfinansować nie tylko samochód, ale również sprzęt, który będzie wykorzystywany przy prowadzeniu firmy. Dotyczy to zarówno działalności dużych, jak i niewielkich przedsiębiorstw, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Jak wybrać najlepszy leasing maszyn?
Temat leasingu pojawia się w przestrzeni publicznej coraz częściej, a na rynku działa obecnie mnóstwo firm oferujących taką usługę. Nic więc dziwnego w tym, że rośnie także zainteresowanie leasingiem. Wielu przedsiębiorców widzi w tym bowiem ogromną szansę i dużą liczbę korzyści, które umożliwiają rozwój biznesu bez konieczności ponoszenia jednorazowo sporych wydatków. O czym dokładnie mowa i jak wybrać najlepszy leasing maszyn?
Na czym dokładnie polega leasing maszyn?
Leasing maszyn produkcyjnych, leasing maszyn przemysłowych czy leasing maszyn cnc – jest to bardzo elastyczny sposób na sfinansowanie różnego rodzaju sprzętu. Leasing maszyn w praktyce polega na tym, że jedna strona zobowiązuje się do wniesienia wkładu własnego, w następnie uiszczania rat leasingowych o określonej wysokości. Ostatnia wpłata skutkuje zazwyczaj wykupem urządzenia, a więc objęcia go prawem własności. Leasingodawca z kolei przekazuje sprzęt leasingobiorcy do użytkowania, a całość reguluje stosowna umowa. W przypadku leasingu maszyn można mówić zarówno o nowym, jak i używanym sprzęcie. Co więcej, na tego typu rozwiązanie mogą zdecydować się nie tylko doświadczeni przedsiębiorcy, ale również właściciele nowych podmiotów gospodarczych.
Jakie są korzyści z leasingowania urządzeń?
Leasing urządzeń przynosi wiele korzyści i sprawia, że prowadzenie własnego biznesu jest o wiele prostsze. Przede wszystkim właściciel firmy nie musi jednorazowo angażować sporej ilości pieniędzy na zakup maszyn, lecz może spłacać je stopniowo, jednocześnie korzystając z nich. Pozwala to na zachowanie płynności finansowej, a w razie takiej konieczności można renegocjować umowę leasingową na jeszcze korzystniejszych warunkach. Poza tym, leasing sprzętu nie obniża zdolności kredytowej, co w praktyce oznacza, że przedsiębiorca może sięgać po kredyty czy pożyczki inwestycyjne itd. Na uwagę zasługuje też to, że leasing maszyn pozwala na optymalizację podatkową. Wkład własny oraz każdą z rat leasingowych można bowiem dopisać do kosztów uzyskania przychodu, a dzięki temu zmniejszyć należność podatkową.
Leasing maszyn – czy warto?
Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, a decyzja o wzięciu maszyn w leasing poprzedzona dokładną analizą swoich możliwości. Nie ma jednak co kryć, że leasing leasing maszyn używanych lub nowych jest bardzo opłacalną opcją, którą należy traktować jako swoistą inwestycję. Wybierając leasing warto porównać jak najwięcej ofert, zwracając szczególną uwagę na kwotę całkowitą zobowiązania, okres spłaty, liczbę oraz wysokość rat, a także to, czy są one malejące, rosnące czy może sezonowe.