Zamontowana pompa ciepła w domu

Artykuł partnera.

Pompa ciepła to urządzenie pobierające większą część energii cieplnej z odnawialnego źródła energii. W zależności od modelu, pompa ciepła może pobierać energię cieplną z gruntu, powietrza lub wody. To urządzenie może być również jedynym źródłem ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Umożliwia zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i ich schładzanie.

Dlaczego pompa ciepła?

Coraz bardziej rygorystyczne normy ograniczające wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii sprawiają, że ekologiczne rozwiązania zyskują dużą popularność. W gronie tych urządzeń znalazły się pompy ciepła, które w znacznym stopniu wykorzystują energię odnawialną. 

Efektywność pomp ciepła jest bardzo wysoka, dlatego są to jednocześnie ekonomiczne urządzenia w porównaniu do kotłów i innych urządzeń. Koszt zakupu pompy ciepła jest wysoki, ale niższe koszty eksploatacji powodują, że jest to doskonałe rozwiązanie na lata.

Budowa pompy ciepła

Do budowy pompy ciepła wymagane są niezbędne podzespoły i elementy, które umożliwią urządzeniu prawidłowe funkcjonowanie. W skład wymaganych komponentów wchodzą:

  • skraplacze,
  • parowniki,
  • śmigła i osłony wentylatora,
  • grzałki sznurowe,
  • zbiorniki cieczy,
  • wymienniki płytowe,
  • przewody przyłączeniowe,
  • odpływy,
  • lejki.

Oprócz tego wymagane są również inne dopasowane elementy, które powstają w procesie obróbki i gięcia rur miedzianych, a są to m.in. zawory serwisowe, kolanka i trójniki miedziane, rozdzielacze cieczy.

Całość zamknięta jest w jednej obudowie, jak w przypadku pompy ciepła typu monoblok. Spotykane są również pompy ciepła typu split posiadające dwie jednostki: jednostkę zewnętrzną oraz jednostkę wewnętrzną. 

Wszystkie komponenty dostępne w jednym miejscu przekładają się na oszczędność kosztów transportu. Ułatwia to również składanie zamówienia i wyszukiwanie interesujących produktów. Pompy ciepła funkcjonują w trudnych warunkach, dlatego niezmiernie ważna jest budowa pompy wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań i komponentów wysokiej jakości.Taki dobór podzespołów sprawi, że pompa ciepła będzie mogła służyć wiele lat.

Komponenty do produkcji pomp ciepła, dostępne w jednym miejscu, do znalezienia są w ofercie AiFO, czyli u wiodącego producenta komponentów i rozwiązań chłodniczych.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.