Zamontowany kocioł elektryczny w domu jednorodzinnym

Artykuł partnera.

Wokół kotłów gazowych i elektrycznych narosło sporo mitów i niedomówień. Jedni stwierdzają ponad wszelką wątpliwość, że pierwsze górują nad drugimi. Inni uważają, że żadne z nich nie są w stanie zaspokoić potrzeb średnich i dużych gospodarstw domowych. Znajdzie się też grupka, która nie ma zdania, bo czuje się zdezorientowana w natłoku informacji. Dlatego postanowiliśmy pochylić się nad tym tematem i rozłożyć go na czynniki pierwsze. Kocioł gazowy do domu jednorodzinnego? Kocioł elektryczny w garażu? Co począć z modelami jedno i dwufunkcyjnymi? Gdzie swoje miejsce znajdzie kocioł gazowy kondensacyjny? To tylko niektóre wątpliwości, na które, na szczęście, znamy odpowiedzi. Znajdziesz je w poniższym tekście.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła do domu jednorodzinnego? Oto kilka ogólnych wskazówek

Wybierając kocioł gazowy do swojego domu, należy kierować się twardymi liczbami i potrzebami. Przede wszystkim sam musisz określić, jakie masz problemy, które mogą zostać rozwiązane przez takie urządzenie. Spójrzmy na ten temat z perspektywy przypadków. Pan Łukasz buduje własny dom i jest na etapie projektowania detali. Wie, że gmina zajmuje się finalną fazą budowy przyłączy domów jednorodzinnych do elektrociepłowni. Szacując nawet roczne opóźnienie w inwestycji, może być pewny, że zanim się wprowadzi, to cała inwestycja będzie gotowa. Dlatego, szukając kotła, skupia się na urządzeniach jednofunkcyjnych, które będą mu zapewniały ciepłą wodę. Nad wyborem typu kotła także nie musiał się długo zastanawiać. Przecież w jego okolicy nie ma możliwości podpięcia się do gazu. Dlatego jego wybór padł na kocioł jednofunkcyjny elektryczny.

Gdy nie ma możliwości podpięcia się do ogrzewania miejskiego – kocioł gazowy będzie dobrym rozwiązaniem

W zupełnie innej sytuacji była natomiast pani Dagmara, której mieszkanie w sąsiedniej miejscowości pochodzi z rynku wtórnego. Planuje kapitalny remont, który potrwa kilkanaście tygodni. W ramach tych działań jest także modernizacja ogrzewania. Niezbędny do tego celu będzie nowy kocioł. Z uwagi na brak dostępu do ciepła z sieci, jej nowy piec będzie dwufunkcyjny: odpowiednio podniesie temperaturę w jej mieszkaniu i podgrzeje wodę. Dodatkowo w ramach inwestycji zdecydowała się na piec konwekcyjny, który jest zdecydowanie bardziej oszczędny. Jak widać, motywy działania mogą być zupełnie różne i wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Dość praktyki, czas przyjrzeć się tematowi w nieco bardziej teoretycznych aspektach.

Co wychodzi taniej? Kocioł gazowy czy elektryczny – trudno tu znaleźć długofalową odpowiedź

Odpowiadając na pytanie, co wychodzi taniej, gaz czy prąd, musimy mieć na uwadze bardzo zmienną sytuację ekonomiczną. Falowanie stawek na światowych giełdach zaczyna się coraz bardziej odbijać na docelowych konsumentach, a to sprawia, że ostateczny koszt jest trudny do przewidzenia. Jednak w tej chwili, na początek 2022 roku, to wciąż ogrzewanie gazowe wydaje się być tym bardziej przyjaznym dla portfeli. Co więcej, kotły gazowe są teraz nieco popularniejsze od swoich elektrycznych odpowiedników: https://sterownikitech.pl/kotly-gazowe,c40.html Taka tendencja spowodowana jest tym, że coraz więcej miejscowości posiada możliwość wpięcia się do sieci. Cena instalacji jednego czy drugiego typu jest stosunkowo podobna i, w zależności od stopnia zaawansowania urządzenia, może się różnić od siebie.

Kiedy nie można zainstalować kotła gazowego w mieszkaniu czy domu? Są pewne przeszkody nie do przeskoczenia

Kotły gazowe, pomimo że są tańsze w eksploatacji, nie zawsze będą możliwe do zainstalowania. Jakie są przeciwwskazania? Po pierwsze, nie każdy budynek ma dostęp do sieci gazowej. To główny problem, choć czasem można go obejść. Rozwiązaniem są przydomowe zbiorniki na gaz. Nie są to urządzenia dyskretne i tanie. Trzeba więc dobrze przeliczyć, czy taka inwestycja ma szansę się zwrócić, a jeśli tak, to kiedy? Stosuje się je głównie przy większych domach jednorodzinnych lub w miejscach, gdzie prowadzi się działalność gospodarczą opartą na gazie ziemnym. Kotły gazowe mogą także nie współgrać z instalacją wentylacyjną w budynku. Czasem nowoczesne budownictwo może nie przewidywać kominów przystosowanych do odprowadzania spalin z takiego kotła. Stare kamienice także często nie są dostosowane do takiego sprzętu. W takich miejscach musisz pokusić się o kapitalny remont całego pionu albo sięgnąć po dobry kocioł elektryczny. Z doświadczenia wiemy, że kotły elektryczne dobrze się spisują także w małych mieszkaniach lub takich nieruchomościach, które nie są użytkowane na co dzień. Wiąże się to z tym, że nie będzie konieczna zgoda od odpowiednich organów na użytkowanie. Wszystko dlatego, że piec elektryczny nie generuje spalin, więc ani gazownia, ani kominiarz nie będą mieli tu wiele do powiedzenia.

Wymiary kotła to ostateczny sędzia – czasem nie ma innego wyboru

Ja już będziesz bliski podjęcia ostatecznej decyzji, to zalecamy zweryfikowanie, czy masz przestrzeń w kotłowni na montaż takiego urządzenia. Dlatego przed zakupem sprawdź wymiary i to, czy wnęka na kocioł jest odpowiedniej wielkości. W innym wypadku może cię spotkać bardzo niemiłe zaskoczenie.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.