Zamontowana fotowoltaika na gruncie

Artykuł partnera.

Popularność paneli fotowoltaicznych doprowadziła to tego, że obecnie wykorzystuje się je zarówno do budowy farm fotowoltaicznych, jak i niewielkich modułów produkujących energię dla indywidualnych gospodarstw domowych. Jako właściciel jednego z nich zastanawiasz się, jakie są warunki montażu fotowoltaiki? Koniecznie sprawdź!

Co wpływa na wydajność fotowoltaiki?

Jeśli zależy Ci na maksymalnej wydajności systemu fotowoltaicznego, koniecznie weź pod uwagę położenie domu względem kierunków kardynalnych, kąt nachylenia dachu i ewentualne przeszkody terenowe lub architektoniczne, zlokalizowane w sąsiedztwie. Musisz wiedzieć, że zacienienie fotowoltaiki wyraźnie obniży moc pracy instalacji, a w skrajnych przypadkach może skutkować unieważnieniem podstawowej gwarancji.

Panele fotowoltaiczne – na dachu czy na gruncie?

Mając na uwadze ograniczenia terenowe i architektoniczne, wiele osób zastanawia się, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne – na dachu czy na gruncie. Właściciele domów jednorodzinnych zdecydowanie częściej instalują fotowoltaikę na dachu. Co ciekawe, panele słoneczne mogą służyć także budowie zadaszenia nad garażem.

Warunki montażu fotowoltaiki. Jakich zasad należy przestrzegać?

Decydując się na fotowoltaikę proponowaną przez firmę TAURON, nie musisz martwić się montażem. Oferta obejmuje indywidualny dobór rozwiązania na podstawie przeprowadzonego audytu fotowoltaicznego nieruchomości i analizy zapotrzebowania na energię elektryczną oraz montaż z udziałem zaufanych partnerów. Pomimo że instalacją fotowoltaiki zajmą się doświadczeni fachowcy, warto mieć świadomość, jakich zasad powinni przestrzegać.

1. Panele fotowoltaiczne nie powinny być zanurzane w płynach ani poddawane niestandardowym obciążeniom chemicznym.

2. Panele fotowoltaiczne należy chronić przed przeciążeniami (np. wzrostu napięcia w bateriach). Dodatkowo, jeśli panel jest podłączony do akumulatora, należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń producenta akumulatora.

3. Panele fotowoltaiczne powinny zostać zainstalowane w taki sposób, żeby cała konstrukcja zapewniała swobodny dostęp do prac konserwacyjnych i naprawczych.

4. Panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu, skośnym lub płaskim, muszą być odpowiednio zamocowane i dodatkowo wzmocnione. Tylko w ten sposób zdołasz je zabezpieczyć przed upadkiem z wskutek silnego wiatru.

5. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane wyłącznie na dachach ognioodpornych, charakteryzujących się klasą odporności pożarowej A.

6. Panele fotowoltaiczne nie mogą być montowane w pobliżu miejsc, w których mogą być wydzielane gazy palne.

7. Panele fotowoltaiczne powinny zostać zainstalowane w taki sposób, aby została uwzględniona stosowana wentylacja. W tym celu zaleca się pozostawienie około 10 cm przerwy pomiędzy montowaną fotowoltaiką a powierzchnią dachu.

8. Podczas montażu paneli słonecznych na dachu wszyscy pracownicy powinni być odpowiednio wyposażeni i zabezpieczeni przed ewentualnym upadkiem. Należy także zabezpieczyć plac wokół miejsca, w którym trwają prace.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.