Geodeta na placu budowy domu jednorodzinnego

Artykuł partnera.

Proces budowlany to skomplikowana, wieloetapowa procedura, w ramach której swoją pracę i usługi wykonuje bardzo wielu różnorodnych specjalistów. Jedną z najważniejszych ról w procesie budowlanym odgrywa geodeta. Jakie czynności mieszczą się w zakresie jego działań? Dlaczego budowa nie będzie mogła osiągnąć efektu końcowego bez udziału geodety i wykonanych przez niego usług? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Jakie zadania leżą w zakresie geodety?

Horyzont Geodezja to firma, która wykonuje szeroki wachlarz wielu usług związanych z budową. Do najbardziej popularnych, szczególnie często wykorzystywanych usług wykonywanych przez geodetę, z całą pewnością należy m.in.:

  • Wyznaczenie granic działki,
  • Wytyczenie projektu budynku w terenie,
  • Wytyczenie przyłączy wody, prądu, kanalizacji,
  • Kontrole na placu budowy,
  • Pomiary inwentaryzacyjne.

i wiele innych. To tylko kilka usług, które w swojej ofercie posiada Horyzont Geodezja. To firma, która swoje najwyżej klasy usługi dedykuję dla klientów z Olsztyna i okolic. Wieloletnie doświadczenie, pochlebne opinie dotychczasowych użytkowników czy maksymalne zaangażowanie w wykonywaną pracę i chęć pomocy sprawiają, że marka cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona potencjalnych klientów, którzy szukają profesjonalnych usług geodezyjnych dla swoich inwestycji budowlanych. Poznajmy najważniejsze usługi i ich z bliska.

Wyznaczenie granic działki

Wyznaczenie granic działki to absolutna podstawa dla całej budowy. Usługa polega na odszukaniu w terenie oraz pokazaniu właścicielowi gruntu wszystkich punktów granicznych, które wyznaczają obrys danej działki. Profesjonalne informacje o punktach granicznych, geodeta uzyskuje z opracowanych zasobów geodezyjnych, które znajdując się w Starostwach Powiatowych właściwych powiatów, gdzie zlokalizowana jest dana działka.

Wytyczenie projektu budynku w terenie

Do kolejnych niezwykle popularnych usług geodezyjnych należy wytyczenie projektu budynku w terenie. To zadanie, które polega w najprostszym ujęciu na przeniesieniu projektu architektonicznego w teren- na konkretną działkę, gdzie wykonywana jest dana budowa. Praca geodety w tym zakresie, polega przede wszystkim na dokładnym usytuowaniu danego budynku względem uprzednio wyznaczonych granic działki. Co więcej, wskazuje także na charakterystyczne punkty, które znajdują się na działce, jak również położenie nowo powstającego budynku względem stron świata. Do wytyczenia projektu budynku w terenie uprawniony jest jedynie geodeta, który po wykonanych czynnościach wykonuje wpis w dzienniku budowy.

Pomiary inwentaryzacyjne

Kolejną niezwykle popularną usługą, która znajduje się w ofercie marki Horyzont Geodezja, są pomiary inwentaryzacyjne. To działania polegające na określaniu kształtu, jak również położenia konkretnego budynku, które zostały już wybudowane. W związku z tym, praca geodety jest niezwykle często niezbędna także w końcowym etapie procesu budowy. Co więcej, parametry uzyskane z pomiarów inwentaryzacyjnych muszą zostać sprawdzone w państwowym systemie odniesień przestrzennych. Nie można więc wykonać ich samodzielnie. Do tego typu zadań również uprawnieni są jedynie geodeci.

Jak widać nawet na pierwszy rzut oka, usługi geodezyjne nie tyle są konieczne w całym procesie budowlanym, o ile są w nim niezbędne. To dzięki nim możemy dokonać wszelkich niezbędnych formalności, które określane są m.in. przepisami prawa budowlanego, jak również cieszyć się największą funkcjonalnością wybudowanych obiektów.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.