Ogród wokół naszego domu to nie tylko jego wizytówka i część reprezentatywna, ale również miejsce relaksu i wiosenno-letniego odpoczynku. Aby było miejscem przyjaznym i dobrze wyglądającym, powinniśmy nieustannie go pielęgnować.

Do tego celu wykorzystujemy oczywiście różnego rodzaju narzędzia ogrodnicze, których jest naprawdę całkiem sporo. Ich przykładami mogą być sekatory, motyki, czy też nożyce do trawy. Co ważne, są one używane raczej podczas ciepłych pór roku, kiedy to wszystko budzi się do życia. Podczas zimy, narzędzia mogą ulec korozji, czy też zniszczyć się pod wpływem zimna, przez co nie będą już nadawać się do dalszej pracy. Poza tym akcesoria dobrej jakości to wysokie koszty zakupu. Z uwagi na to nie tylko ogród, ale i same narzędzia wymagają właściwej opieki, by móc służyć nam przez długie lata.

Zabezpieczenie, konserwacja i czyszczenie narzędzi

Te trzy pojęcia to klucz do odpowiedniego dbania o narzędzia. Narzędzia podczas zimy należy przechowywać w ciepłym miejscu, pozbawionym wilgoci. Przykładowo może być to garaż lub domek na narzędzia. Tam powinny być dobrze zabezpieczone, najlepiej owinięte w różnego typu folie, bądź schowane do oryginalnych pokrowców. Zanim jednak tam trafią powinniśmy je dokładnie wyczyścić i zakonserwować. Najgorszym wrogiem metalowych narzędzi jest woda, która często jest przyczyną nadmiernej korozji, obniżającej trwałość elementów. Aby zminimalizować negatywne skutki tego procesu, bardzo ważne jest użycie specjalnych środków chemicznych, działających antykorozyjnie i tworzących ochronną warstwę konserwacyjną. Jeżeli zaś na narzędziach już pojawiła się rdza, wówczas konieczne będzie zastosowanie preparatów usuwających rdzę. Dodatkowo dobrze będzie sprawdzić wszelkie ruchome mechanizmy, a po stwierdzeniu jakichkolwiek niedociągnięć, poprawić je, dokręcając śruby, czy też uzupełniając drobne części. Po zimie bezwzględnie trzeba pamiętać, że przed użyciem, narzędzia powinny być dobrze naostrzone. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję komfortowej i dokładnej pracy, a detale narzędzi takie jak noże tnące, nie ulegną niekontrolowanej degradacji. Pamiętając o tych zasadach będziemy mieli pewność, że nasze narzędzia posłużą nam przez długi czas.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.