Na rynku znajdziemy obecnie bardzo wiele wyciskarek, tłoczni oraz sokowirówek. Nic dziwnego, że wybierając odpowiednią można natrafić na niemały problem.

Ogrom modeli, rodzajów, typów różniących się między sobą parametrami sprawia, że każdy może mieć mętlik w głowie.

Jak wybrać najlepszą wyciskarkę?

Wyciskarki do soków wolnoobrotowe dzielimy na pionowe oraz poziome. W modelach pionowych zasada działania wygląda tak, że wałek kręci się wokół własnej osi. Podobnie wygląda to na przykład w malakserze. Mechanizm działania wyciskarki poziomej możemy porównać do tego, który jest obecny w maszynce do mielenia mięsa.

Wybierając odpowiedni model, musimy wiedzieć, że wyciskarki bardzo się różnią między sobą. Każdy model posiada pewne plusy oraz minusy. Jeden lepiej sprawdzi się do cytrusów, a inny do warzyw.

W kolejnym etapie możemy podzielić wyciskarki ze względu na to, jak szybko kręci się wałek oraz w jaki sposób uzyskiwany jest sok. Dostępne są różne rodzaje wałka pod względem wielkości, mocy oraz obrotów. Tu należy zaznaczyć zasadniczą różnicę pomiędzy wyciskarką a sokowirówką. W wyciskarce zgniatane są włókna, a w sokowirówce masa ściera się i w ten sposób sok oddziela się od miąższu.

Co zdrowsze?

W ostatnim czasie powstało bardzo wiele teorii mówiących o tym, że dzięki wyciskarkom jesteśmy w stanie uzyskać dużo bogatszy oraz zdrowszy sok, podczas gdy sokowirówki nie dają takiej możliwości. Nie jest to do końca prawda, ponieważ wiele badań porównujących oba sprzęty pokazuje, że sok uzyskany dwoma metodami może być zbliżony pod względem wartości odżywczych oraz witamin.

Kiedy chcemy wybrać określony model wyciskarki zwróćmy również uwagę na obecne sita. Często wyposażenie obejmuje dwie sztuki. Pierwsze posiada drobne oczka, a drugie większe, przeznaczone do musów. Zwróćmy uwagę na to, czy sprzęt obejmuje specjalny mincer. Jest to sito, w którym nie ma drobnych otworów, a daje możliwość przygotowania mrożonych deserów oraz sorbetów. Ważną informacją jest to, czy do danego modelu można dokupić określone sita.

Bardzo ważne kryterium doboru sita to również cena. Na rynku dostępny jest cały przekrój cen. Rozbieżności są tak duże, ponieważ każdy model zapewni nam trochę inny sok. Musimy dobrać taki, który nam odpowiada.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.