Przygotowanie ziemi pod trawnik

Zakładanie trawników nie jest prostym zadaniem, czasem wymaga specjalistycznego sprzętu i wysiłku. To jak przygotujemy ziemię pod trawnik będzie miało odzwierciedlenie w tym, jak nasza murawa będzie finalnie wyglądać. Dziś podpowiemy, jak przygotować ziemię pod trawnik, aby podłoże pod trawę było na tyle dobre, by nasz trawnik pięknie się zagęścił i obficie rósł.

ABC zakładania trawników – odpowiednie podłoże pod trawnik

Podłoże pod trawnik musi być wyrównane, inaczej wschody trawy będą nierównomierne, a koszenie będzie utrudnione. Poniżej zestawienie najważniejszych prac, które należy wykonać przed wysiewem trawy.

Dowiemy się jak wyrównać ziemię pod trawnik, oraz jak ważne jest ubijanie ziemi pod trawnik. Oprócz tego warto też wiedzieć, na jakiej glebie najlepiej rozwija się trawa, jak przygotować podłoże do wysiania trawy i jakich sprzętów używać.

Aby trawnik był jednolity, gęsty i intensywnie zielony – należy wykonać kolejno niezbędne kroki:

  • usunąć kamienie, gałęzie, korzenie,
  • usunąć chwasty jednoroczne i wieloletnie,
  • wykonać drenaż i rozluźnienie struktury gleby,
  • wyrównać ziemię pod trawnik,
  • ubić ziemię pod trawnik,
  • wysiać trawę.

Usuwanie kamieni, gałęzi, korzeni i chwastów

Kamienie, gałęzie oraz liście, które pozostaną na podłożu pod trawnik, niewątpliwie przyczynią się do zahamowania wzrostu młodych źdźbeł trawy, dlatego bardzo ważne jest to, aby je usunąć.

Po tym etapie trzeba całkowicie pozbyć się chwastów, podłoże pod trawę musi być od nich wolne. Chwasty jednoroczne najlepiej usuwać poprzez niszczenie ich motyczką lub wyrywanie z korzeniami, pozostawione resztki roślin nie odrosną. Nieco więcej wysiłku trzeba włożyć w usuwanie chwastów wieloletnich, takich jak mniszek lekarski, perz, podagrycznik czy też pokrzywa.

W tym przypadku najlepiej jest dokładnie, całościowo usuwać roślinę z podłoża, w przeciwnym razie rośliny odbiją od pozostawionych fragmentów i zakłócą wzrost siewek trawy. Na dużych powierzchniach można zastosować herbicydy selektywne, które eliminują jedynie chwasty dwuliścienne (trawa jest rośliną jednoliścienną i na nią taki preparat nie działa).

Drenowanie terenu i poprawianie struktury podłoża pod trawę

Trawnik na podmokłym terenie to bardzo zły pomysł, jeśli nie odwodnimy terenu to trawa będzie rosła bardzo słabo, szybko wda się mech, z którym nie będziemy mogli wiele zrobić.

Podmokłe tereny występują zazwyczaj na glebach ciężkich, zlewnych, z dużą ilością gliny. Musimy poprawić strukturę takiej gleby dodając gruboziarnisty piasek. Dzięki temu, woda będzie szybciej odpływać, a na powierzchni trawnika nie będą robiły się kałuże.

Jak przygotować ziemię pod trawnik, jeśli musimy ją rozluźnić?

Należy zdjąć minimum 25 cm wierzchniej warstwy podłoża, następnie wyłożyć warstwę drenującą – w postaci piasku, ewentualnie żwirku. Następnie, na wierzch daje się żyzną i przepuszczalną ziemię. Dzięki temu nadmiar wody będzie swobodnie spływać w głąb podłoża pod trawę.
W przypadku, gdy musimy drenować większą powierzchnię – możemy mieć problem z przekopaniem jej całej, w takich sytuacjach stosuje się specjalne rury.

Jak przygotować ziemię pod trawnik, kiedy nie trzeba go drenować?

W przypadku podłoże pod trawę, nie jest podmokłe, ale sypkie i jałowe – musimy ziemię użyźnić i poprawić jej strukturę. Na pewno trzeba dokładnie przekopać grunt – najlepiej na głębokości około 15 – 20 cm. Małe powierzchnie z powodzeniem przekopiemy przy użyciu szpadla ogrodniczego lub wideł, przy większym areale pomocny będzie kultywator. Podczas przekopywania usuwamy korzenie, kamienie oraz resztki chwastów, które pozostały w podłożu.

Jak wyrównać teren pod trawnik?

Następnym krokiem, który musimy wykonać będzie równanie działki pod trawnik. Wierzchnia warstwa ziemi powinna być bardzo żyzna, aby rozwijające się korzenie trawy miały dobry dostęp do wody oraz składników pokarmowych. Zbyt luźne podłoże będzie szybko przesychać i trawnik nie będzie prezentował się zdrowo. Do zbyt luźnej, suchej i piaszczystej gleby najlepiej dodać kompost lub substrat torfowy, który powinien być wcześniej odkwaszony.

Te nawozy organiczne znacznie poprawią strukturę gleby, a podłoże pod trawę będzie lepiej kumulować wodę. To jak przygotować ziemię pod trawnik wiąże się ze zmianą jej stosunków wodno-powietrznych, zwiększeniu materii organicznej. Gotowe podłoże pod trawnik powinno mieć raczej obojętne pH lub lekko kwaśne (pH ok. 6,5) nie należy zakładać trawników na glebach zbyt kwaśnych, ani zbyt zasadowych. Przed wysiewem trawy warto jest zrobić test odczynu podłoża.

Etap końcowy – ubijanie ziemi pod trawnik

Przed nami końcowy etap przygotowywania podłoża pod trawnik. Ten etap jest nieco żmudny i czasochłonny, ale jest on konieczny, w przeciwnym razie wschody trawy będą nierównomierne, a przyszłe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak koszenie i nawożenie trawnika będą katorgą.

Z racji tego, że trawę najlepiej wysiewać na równym i dość twardym podłożu – ubijanie ziemi pod trawnik jest istotne. Do tego celu najlepiej zastosować specjalne wały, które przeciąga się po podłożu. Dzięki temu grube bryłki ziemi są rozdrabniane. Małe powierzchnie pod trawnik można ugniatać po prostu po nich chodząc. Nie jest to metoda polecana przy dużym obszarze, ale na pewno sprawdzi się tam, gdzie do obsiana mamy parę metrów kwadratowych

Jak wyrównać teren pod trawnik – kolejne ważne wskazówki!

Najlepszą metodą równania działki pod trawnik jest jej zagrabienie. Podłoże pod trawnik musi być odpowiednio ubite, w przeciwnym razie wysiana trawa może zostać wymywana przez deszcze lub poprzez podlewanie gruntu.
Równanie działki pod trawnik dobrze jest przeprowadzać na suchym podłożu, zbyt mokra gleba może być trudna do wyrównania, dlatego warto poczekać na właściwą pogodę. Wał do trawnika można kupić w sklepie ogrodniczym, na pewno porządny sprzęt wpłynie na to, jak wyrównamy ziemię pod trawnik. W niektórych przypadkach zabieg wyrównywania robimy dwukrotnie, pierwszy raz przed ubijaniem ziemi pod trawnik, drugi raz po nim.

Sprzęty, które będą pomocne, aby przygotować podłoże pod trawnik

Ziemia pod trawnik

Przy małych powierzchniach, które pragniemy zamienić na trawniki – sprzęt jest raczej prosty i zwykły. Może to być szpadel, widły, grabie i motyczka. Gdy jednak zabieramy się za większy projekt – nasze sprzęty również powinny być poważne.

Na przykład to jak wyrównać ziemię pod trawnik zależy też od tego, czym dysponujemy. Duży i ciężki walec do podłoża sprawi, że po zabiegu ziemia będzie rozkruszona, wyrównana i ubita. Nie osiągniemy tego za pomocą obuwia czy zwykłych grabi. Walec do ubijania ziemi pod trawnik składa się z rączki i pustego w środku walca, który na czas zabiegu trzeba wypełnić wodą lub ziemią. Nowoczesne walce są wyposażone w wypustki, które dodatkowo użyźniają ziemię poprzez tworzenie w podłożu otworów.

Jak wyrównać teren pod trawnik, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu?

Kiedy nie chcemy kupować specjalnego wału do równania ziemi – możemy go samodzielnie stworzyć. Wystarczy długa i twarda deska, którą nie tylko wyrówna nam teren, ale też wypoziomuje go. Dzięki desce zobaczymy, w którym miejscu brakuje ziemi, a w którym jest jej nadmiar. Przeciąganie deski po podłożu sprawi, że ziemia rozprowadzi się równomiernie. Innym pomysłem, który podpowie nam, jak wyrównać teren pod trawnik, jest przeciąganie ciężkiej kraty po podłożu. To proste urządzenie sprawi, że nadmiar ziemi będzie przemieszczany tam, gdzie jej brakuje.

Wysiew nasion na przygotowane podłoże

To już ostatni etap powstawania trawnika. Jest on zwieńczeniem wszystkich naszych prac, bo to, jak przygotowaliśmy ziemię pod trawnik wpłynie na końcowy etap.

Wybór trawy zależy od wielu czynników, trzeba wziąć pod uwagę czy teren jest mocno nasłoneczniony, czy nie. Także sposób przyszłego użytkowania determinuje to, jaką mieszankę traw powinniśmy wybrać. Trawy odporne na deptanie sprawdzą się, jeśli będziemy często użytkować trawnik lub, gdy mamy zwierzęta.

W niektórych mieszankach traw występują nasiona kwiatów, na przykład stokrotki lub koniczyna biała. To ciekawa alternatywa, jeśli mamy ogród naturalistyczny i chcemy urozmaić jego wygląd. Trawnik możemy wysiewać ręcznie, rozrzucając równomiernie trawę w sposób krzyżowy. Lepiej jednak zrobić to za pomocą siewnika. To specjalny sprzęt, który dozuje ilość nasion, dzięki temu wysiew jest równomierny i ekonomiczny.

Źródła:

  • M. Mynett, M. i S. Prończukowie, Piękny trawnik, Multico, 2010,
  • J. Brookes, Wielka Księga Ogrodów, Wiedza i życie, 1984
Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.