Żywotniki, znane pod zaczerpnięta z łaciny nazwą „Thuja”, są jednymi z najczęściej wybieranych iglaków do ogrodu. Są eleganckie, ładne, a co najważniejsze proste w uprawie. Przycinanie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych tych krzewów. Dodatkowo pozwala na formowanie ciekawych kształtów według własnego uznania. Tuje są roślinami, które przez cały rok nie tracą swoich walorów estetycznych i cieszą oko pięknym zielonym kolorem.

Sadzenie tui

Tuje sadzić można praktycznie przez cały sezon – od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Żywotniki są roślinami odpornymi na mróz, jednak te słabo ukorzenione i osłabione mogą przemarzać. Warto te wrażliwsze odmiany okrywać na zimę agrowłókniną. Tuje najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych. Do prawidłowego wzrostu wymagają żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej gleby. Niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, dlatego, już na samym początku sadzenia, warto wybrać dla nich stałe miejsce.

krzewy tuiPielęgnacja

W pierwszym roku od zasadzenia bardzo ważne jest podlewanie tui. Krzewy, które będą mieć ograniczony dostęp do wody mogą brązowieć i szybciej łapać choroby. Wystarczy je podlać obficie nawet raz w tygodniu. Przed samą zimą warto po podlaniu tui obłożyć ziemię wokół korą. Dzięki temu wilgoć w ziemi utrzyma się dłużej, a tuja nie zostanie zdominowana trawą i chwastami. Jeśli chodzi o przycinanie, warto pierwszego cięcia dokonać na rok po posadzeniu krzewu. Najlepiej przycinać je od wiosny do końca sierpnia, co pozwoli uchronić młode odrosty przed przemarznięciem. W pielęgnacji żywotników warto stosować także dostępne na rynku nawozy – na wiosnę te bogate w azot, na jesień te bogatsze w fosfor i potas.

Odmiany

Odmian tui jest bardzo dużo. W zależności od gatunku, każda z nich może mieć inne wymagania pielęgnacyjne. Najpopularniejsze gatunki to żywotnik olbrzymi, wschodni, zachodni oraz pośredni. Cenione są one za piękny wygląd oraz miły żywiczny zapach.

Rozmnażanie tui

Tuje bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki. Wegetatywna forma rozmnożenia zapewni zachowanie, przez potomne rośliny, cech charakterystycznych dla danej odmiany. Żywotniki swobodnie można rozmnażać na wiosnę lub późnym latem. Sadzonki należy pobrać ze zdrowych dwu- lub trzy-letnich pędów krzewu, które pozbawione są chorób i jakichkolwiek objawów żerowania szkodników. Tylko zdrowe rośliny mateczne zapewnią uzyskanie urodzajnych, dorodnych sadzonek.

Tuje to bardzo wdzięczne rośliny, które udekorują ogród o każdej porze roku. Dobrze dobrane miejsce oraz regularna pielęgnacja zagwarantują ich prawidłowy wzrost oraz efektywny wygląd na lata.

Źródło: http://www.ogrodowydom.pl/kiedy-nawozic-tuje

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

One thought on “Jak pielęgnować tuje?

  1. Fakt, tuje są niezastąpione i bardzo uniwersalne. osobiście polecam tuje szmaragdową, która idealnie nadaje się na żywopłot. Ładnie wygląda przez cały rok i jest mrozoodporna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.