Inwestycje w grund nad morzem

Niektórzy twierdzą, że zainwestowanie w jakąkolwiek ziemię zawsze będzie opłacalne. Być może, ale dobrze, kiedy na zakup działki gruntu nie musimy brać kredytu. W takiej sytuacji przynajmniej na zakupie gruntu nie stracimy.

Jednak lepiej będzie, kiedy przed zakupem upatrzonej działki dobrze się przyjrzymy jej otoczeniu i uwarunkowaniom formalnym. Tyle że to spojrzenie może być uzależnione od rodzaju działki.

Rolne, budowalne itd.

Działki mogą być nie tylko rolne, budowlane, ale również rekreacyjne i inwestycyjne. Myśląc o działalności rolniczej miejmy na uwadze to, że takiej ziemi w ostatnich latach nie można zakupić zbyt dużo, jeśli nabywca nie jest rolnikiem. Również na innych zasadach ziemię kupuje rolnik, na innych mieszkaniec miasta. Jeśli na wsi kupimy dużo ziemi to przez 5 lat mamy obowiązek prowadzić gospodarstwo rolne. Ponadto zakup większej ilości ziemi na wsi może być uzależniony od decyzji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jeśli idzie o ilość działek to teoretycznie w mieście możemy kupić ich dowolną ilość o ile poszczególne nie przekraczają hektara.

Część gmin dysponuje działkami inwestycyjnymi przytrzymywanymi celowo wiarygodnym inwestorom, którzy by sprzyjali rozwojowi tego terenu. Mogą to być na przykład działki w specjalnych strefach ekonomicznych lub strefach uzdrowiskowych z konkretnym przeznaczeniem.

Na co zwracać uwagę?

W wypadku ziemi rolnej warto jest zwrócić uwagę na jakość ziemi i ewentualne możliwości przekwalifikowania ziemi na przykład po upływie pięciu lat od jej zakupu. Ważne jest uzbrojenie działek między innymi bliskość wody. Czasem opłaca się zalesienie działki, ale to również zależne może być od obwarowań prawnych.

Pochopny zakup działki w mieście lub na jego obrzeżach niejednemu przysporzyło problemów z racji choćby braku zainteresowania nabywcy lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego albo ewentualnymi obciążeniami hipotecznymi. Tu niezmiernie ważne jest uzbrojenie – kanalizacja, woda i elektryczność. Czasem istotne są rzeczy, na które na początku możemy nie zwrócić uwagi, czyli uciążliwy sąsiad albo zagrożenie zalaniem na skutek zmian pogodowych.

Działki rekreacyjne przeznaczone do prowadzenia działalności turystycznej w dużej mierze należy nabywać pod kątem ich atrakcyjności, co dotyczy również ich otoczenia. Takie działki nie należą do najtańszych, najdroższe są w dużych ośrodkach turystycznych, na przykład nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi lub nad morzem.

Zatem, kupując działkę gruntu zaczynajmy od poważnego przemyślenia decyzji.

Zapraszamy na GruntToZiemia.pl

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.