Postawiony gotowy domek letniskowy na działce

Domki letniskowe są marzeniem wielu osób mieszkających na co dzień w centrum miasta, które chciałyby móc w dowolnym momencie wyjechać w ciche miejsce i nacieszyć się spokojem. Istotnie obniżają one koszty ponoszone podczas wyjazdów urlopowych – jadąc do własnego domku nie trzeba płacić za zakwaterowanie. Czy gotowy domek letniskowy to dobry wybór? Z jakich materiałów się go tworzy, jak wygląda montaż i o czym warto pamiętać przed zakupem?

Gotowy domek letniskowy czy budowa według własnego projektu?

Wybór gotowego domku letniskowego to rozwiązanie, które zwykle okazuje się najtańsze i najszybsze w realizacji. Ceny tego rodzaju domków obejmują gotową do postawienia konstrukcję, której nie trzeba poprzedzać przygotowaniem projektu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i wydłużonym czasem budowy. Z drugiej strony projektowanie własnego domku również ma swoje zalety, w tym przede wszystkim możliwość dopasowania go całkowicie pod swoje potrzeby.

W koszty budowy własnego domku letniskowego należy wliczyć cenę projektu, który można stworzyć w biurze projektowym, lub wybrać spośród gotowych propozycji. Co ważne, gotowe projekty są tańszym rozwiązaniem, a nadal można je modyfikować wraz z projektantem, przynajmniej do czasu, kiedy ostateczny projekt nie zostanie zaakceptowany, a zlecenie nie zostanie wysłane do realizacji. Czas oczekiwania na gotowe elementy konstrukcyjne będzie w tym przypadku dłuższy, niż przy gotowych domkach letniskowych – producent musi przygotować każdy z fragmentów pod kątem indywidualnego zamówienia.

drewniany domek rekreacyjny
Rekreacyjny domek letniskowy Serbia, fot. Ogrodosfera.pl

Domek sezonowy czy całoroczny?

Chociaż sama nazwa domków letniskowych może wskazywać na ich zastosowanie podczas ciepłych miesięcy roku, nie brakuje wśród nich modeli, z których można korzystać również zimą. Całoroczny domek letniskowy może być na przykład świetnym miejscem na spędzenie czasu wolnego podczas ferii zimowych, a nie tylko podczas letnich wakacji.

Czym różnią się domki letniskowe sezonowe od całorocznych? Przede wszystkim ociepleniem, które w całorocznych modelach musi pojawić się w drewnianej konstrukcji ścian na przykład w formie wełny mineralnej. Do tego konieczna jest szczelna stolarka okienna i drzwiowa, odpowiednia izolacja i instalacja grzewcza. Całoroczne domki są droższe od modeli sezonowych i to nie tylko przy zakupie, ale także biorąc pod uwagę koszty utrzymania.

Z jakich materiałów buduje się domki letniskowe?

Najpopularniejsze są chyba drewniane domki letniskowe, ciekawe propozycje możemy zobaczyć np. w ogrodosfera.pl. Są to modele doceniane za swój elegancki wygląd, łatwość montażu, a także naturalną izolację termiczną materiału – zimą drewniane domki nie wychładzają się tak szybko, jak budynki murowane, natomiast latem utrzymują wewnątrz przyjemny chłód. Zwykle domki letniskowe stawia się z drewna iglastego, w tym sosnowego i świerkowego. Na rynku znaleźć można także poszczególne modele z modrzewia albo jodły.

Co ważne, zarówno domki letniskowe z drewna, bali, jak i budynki murowane, mogą być modelami całorocznymi. Wiele osób błędnie zakłada, że ocieplić można wyłącznie domek murowany, tymczasem ocieplenie z powodzeniem instaluje się także w drewnianych konstrukcjach.

Powiększony domek letniskowy
Duży drewniany domek letniskowy Portugalia, fot. Ogrodosfera.pl

Montaż gotowego domku letniskowego

Przed montażem domku letniskowego konieczne jest przygotowanie fundamentów odpowiednich do wybranego projektu. Można zająć się tym samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która pojawi się na miejscu jeszcze zanim odbierze się wszystkie elementy konstrukcyjne niezbędne do złożenia domku.

Sam montaż drewnianych domków nie jest trudny — radzą sobie z nim osoby z niewielkim doświadczeniem budowlanym i podstawowymi narzędziami. Gotowy domek letniskowy dociera na miejsce w formie kompletnych i wcześniej przygotowanych elementów, z czego każdy jest opisany, a do kompletu dołączona jest dokładna instrukcja montażu.

Montaż domku letniskowego również można zlecić profesjonalistom, którzy znają składane konstrukcje i prawdopodobnie poradzą sobie z tym szybciej i sprawniej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak i z pewnością, że domek został postawiony w profesjonalny sposób. Zwykle montaż gotowych elementów zajmuje w zależności od modelu i jego rozmiaru od kilku dni, do około tygodnia.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.