Domy na zgłoszenie. Czy pozwolenie na budowę nie jest potrzebne?

Drewniany dom na zgłoszenie

Od lat myślisz o budowie własnego domu. Niestety banki udzielają kredytów coraz mniej chętnie. Wymagania rosną. Starasz się uzbierać wkład własny w wysokości 20%, ale ceny nieruchomości nie stoją w miejscu. W rezultacie Twój cel wcale się nie przybliża. I już zupełnie nie wiesz, jak z tego wybrnąć.

W pewnym momencie trafiasz na informacje o domach bez pozwolenia. Pomysł wydaje się interesujący. Czytasz parę artykułów na ten temat. 35m2 zabudowy, a dom ma być parterowy i rekreacyjny? Rezygnujesz.

Zatrzymaj się na chwilę. Sprawdź, czym naprawdę są domy na zgłoszenie, bo ten pomysł rzeczywiście jest wart rozważenia.

Jakie formalności wiążą się ze zgłoszeniem budowy domu?

Zaletą domów na zgłoszenie jest to, że nie potrzeba tu żadnych odbiorów ani kierownika budowy. Taki dom możesz postawić po sporządzeniu bardzo prostych dokumentów. Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (działką) na cele budowlane. Rysunki i opis techniczny budynku. Ściągnięta z sieci mapka zasadnicza z zaznaczonym obrysem budynku. Formularz zgłoszeniowy.

I tyle. Taką dokumentację składasz w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta.

Kiedy można wybudować dom bez pozwolenia na budowę?

Wbrew pozorom nie od razu. Na akceptację swojego zgłoszenia będziesz czekać 21 dni. Po ich upływie brak odpowiedzi jest najlepszą reakcją, na jaką możesz liczyć. Oznacza to, że urząd nie widzi żadnych przeciwskazań do budowy tego konkretnego obiektu, w związku z czym nie zgłasza uwag. 

Taką formę akceptacji wniosku nazywa się milczącą zgodą urzędową.

35m2. Jaką powierzchnię może mieć dom na zgłoszenie?

To, że budujesz dom bez pozwolenia, nie oznacza, że wybudujesz, co tylko zechcesz. Co możesz postawić? Wolnostojący dom parterowy przeznaczony do rekreacji indywidualnej. Powierzchnia zabudowy nie może tutaj przekraczać 35 m2. Nie jest to więc klasyczny, mieszkalny dom jednorodzinny. Ale jedyną konsekwencją tego faktu jest to, że nie będzie można się w nim zameldować.

Co do powierzchni użytkowej – może ona być większa, niż 35 m2. W jaki sposób? Przecież budynek parterowy nie może mieć poddasza czy piętra. Okazuje się jednak, że w obiekcie parterowym można wybudować antresolę. A to zwiększa potencjalną przestrzeń niemal dwukrotnie.

Działka. Ile m2 wystarczy, by postawić domek letniskowy?

Sprecyzujmy najpierw podstawowe pojęcia. Budynek rekreacji indywidualnej kojarzy się z domkiem letniskowym. Ale czy wiesz, że można go ocieplić? Jeśli interesuje Cię całoroczny wypoczynek w takim domku, najlepiej sprawdzi się dom w konstrukcji szkieletu drewnianego. Ocieplenie w postaci wełny mineralnej i instalacja ogrzewania wystarczy, by było w nim ciepło nawet zimą.

Działka pod dom bez pozwolenia na budowę musi mieć wielkość co najmniej 500 m2. Jeśli Twoja działka ma choćby 499 m2, nie wybudujesz tu domu na zgłoszenie. Dobra informacja jest taka, że nie musi być dla niej wydana decyzja o warunkach zabudowy. A do tego na każde kolejne 500 m2 działki możesz wybudować kolejny domek na zgłoszenie. Wystarczy, że zachowasz przepisowe odległości od granic działki oraz pomiędzy budynkami.

Od projektu budowlanego do gotowego domu. Jak długo?

To zależy od technologii budowy. Domy w konstrukcji szkieletowej można postawić już w dwa lub trzy dni, jeśli nawiążesz współpracę z wykwalifikowaną firmą. Mowa tu oczywiście o stanie surowym zamkniętym. Później trzeba jeszcze położyć niezbędne instalacje i wykończyć budynek. A na koniec zagospodarować go zgodnie z własnym gustem.

Jeśli szukasz ekspertów od projektowania i budowy naprawdę pięknych domów na zgłoszenie, koniecznie odezwij się do nas. Nasze projekty możesz zobaczyć na stronie Hyta.pl, na którą serdecznie Cię zapraszamy.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.