Domek dla pszczół zapewni stabilność roślinom ogrodowym i świeży miód

Pszczoły zaliczają się do grupy owadów pożytecznych, czyli takich, które zapylają kwiaty i pomagają w walce ze szkodnikami. By jednak było to możliwe, zadbać należy o zagwarantowanie im optymalnych warunków. Do tego celu wykorzystać można specjalny domek dla owadów.

Pożyteczne owady w ogrodzie — co im zawdzięczamy?

Mianem owadów pożytecznych określa się pasożyty i drapieżniki żywiące się szkodnikami roślin ogrodowych, znacząco ograniczając w ten sposób ich liczebność. Do kategorii tej zaliczają się między innymi pszczoły, dzięki którym możemy liczyć na obfite plony w ogrodzie. Na uwagę zasługuje tutaj w szczególności muranka ogrodowa, która występuje na terenie całej Polski.

Jak dbać o pszczoły w ogrodzie?

Jak zwabić owady pożyteczne do przydomowego ogrodu? W pierwszej kolejności, zrezygnować należy ze stosowania szkodliwych pestycydów. Równie istotne jest stworzenie w ogrodzie zakątka, w którym kwitnąć będą rośliny miododajne. Do kategorii tej zalicza się między innymi lawenda, która nie tylko przyciąga pszczoły, lecz również pięknie się prezentuje, ma przyjemny zapach i skutecznie odstrasza komary. Aby pożyteczne owady chętnie zamieszkały w ogrodzie, warto zamontować w nim specjalny hotel dla pszczół — czy to gotowy, czy wykonany samodzielnie. Po co wykorzystywać domki dla owadów? Więcej informacji na ten temat znaleźć można w dalszej części tekstu.

Czym jest domek dla owadów?

Domek dla owadów przybierać może rozmaite postacie. Do czynienia możemy mieć z hotelami dla owadów wiszącymi na drzewie czy ścianie lub wolnostojącymi. Chcąc samodzielnie wykonać domek dla muranek lub innych gatunków pszczół, do tego celu wykorzystać można między innymi gliniane bloczki z otworami o średnicy około 6 — 9 milimetrów. Kolejny przydatny materiał to pędy bambusa, w których chętnie zamieszkają zarówno pszczoły, jak i bzygi. Ich średnica wynosić powinna między 4 a 8 milimetrów. Do produkcji domków dla owadów wykorzystuje się również cegły dziurawki o średnicy nie przekraczającej 10 milimetrów oraz drewniane kłody i bloczki, których średnica wahać powinna się od 5 do 8 milimetrów. Gdzie powiesić domek dla pszczół? Hotel dla pszczół znajdować powinien się w umiarkowanie słonecznym, zaciszym miejscu. Otwory domku dla pszczół muranek wychodzić mogą na zachód, wschód lub południe. W pobliżu domku dla muranki warto umiejscowić poidełko, które pomoże owadom ugasić pragnienie. W bezpośrednim sąsiedztwie domku dla owadów pożytecznych warto zasadzić rośliny miododajne, takie jak leszczyny, wierzby, przebiśniegi, krokusy, astry oraz wrzosy. Dodatkowo, znaleźć mogą się tam gatunki charakteryzujące się dużą wydajnością miodową. Są to między innymi: ogórecznik lekarski, żmijowiec zwyczajny, pszczelnik mołdawski czy mierznica czarna.

W ogrodzie umieścić można jednak nie tylko domki dla pszczół. Równie ciekawym rozwiązaniem są domki dla jeży, w których zwierzęta te będą mogły przebywać przez cały rok. Jeże doskonale radzą sobie w walce z owadami szkodliwymi dla rosnących w ogrodzie roślin, takimi jak chociażby stonki. Równie chętnie zajadają się one ślimakami. Domek dla jeża najlepiej umiejscowić w spokojnej części ogrodu. Jest to w szczególności istotne wówczas, gdy dom jest zamieszkiwany przez psa czy kota. Optymalna lokalizacja takiego domku to niska trawa, mech lub przestrzeń, w której składowany jest kompost ogrodowy. Najlepiej, aby była to przestrzeń osłonięta od wiatru i deszczu. Domek należy wypełnić słomą, sianem, liśćmi, wiórami lub orzechami.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.