Wycinka drzew w lesie.

Artykuł partnera.

Wycinka drzew to temat dość kontrowersyjny. Niezależnie od tego, czy chodzi o pojedynczą sadzonkę na podwórku, czy o hektary lasu, wycinanie drzew od dawna postrzegane jest, jako działanie szkodliwe dla lokalnego środowiska. Wiele osób waha się czy wycinać drzewa czy nie, ale gdy dokładniej przyjrzeć się tematowi i temu jak funkcjonuje właściwa gospodarka leśna to starannie przemyślana wycinka drzew może przynieść korzyści Tobie, krajobrazowi a nawet różnym gatunkom zwierząt.

Jakie korzyści daje wycinka drzew w lesie?

Wycinka drzew jest kluczem do działań na rzecz odnowy lasu. Każde drzewo ma swój cykl życia i w dawnych czasach cykle te były zachowane w sposób naturalny przez pożary czy przenoszące się choroby wywoływane przez szkodniki. Jednak obecnie staramy się zapobiegać zniszczeniu starszych drzew przez ogień czy rozprzestrzenianiu się szkodników. Okazuje się jednak, że usuwanie starych drzew służy między innymi wspieraniu wzrostu nowych. Starsze drzewa, choć piękne, konkurują z nowszymi i innymi gatunkami drzew w lesie. Może to prowadzić do stagnacji wzrostu i zmniejszenia bioróżnorodności. A to właśnie różnorodność w lesie pozwala na rozkwit innych gatunków roślin, takich jak borówki, grzyby, owoce czy orzechy. Jest to też najlepszy sposób na zapobieganie lub minimalizowanie skutków działania owadów i chorób. Wycinka drzew zachęca do regeneracji i tworzenia przyszłych lasów.  Okazuje się że nawet niektóre gatunki zwierząt mogą stracić siedliska z powodu braku kontrolowanej wycinki drzew. Lasy są domem dla wielu różnych gatunków, a niektóre zwierzęta rozwijają się tylko w młodym środowisku leśnym. Staranne usuwanie poszczególnych drzew i zarządzanie lasem może być najlepszym sposobem na zachowanie prawidłowego środowiska dla tych gatunków zwierząt. Dodatkowo różne gatunki drzew mają różne wymagania, co do światła, gleby czy wody.  Otwarcie drzewostanu w sposób, który sprzyja rozwojowi pożądanych gatunków jest ważne dla uzyskania takich lasów, jakie chcemy zobaczyć. Lasy dobrze zagospodarowane wytwarzają wyższej jakości usługi ekologiczne i wpływają na jakość gleby, czystą wodę czy retencję składników odżywczych. Natura nie pracuje dla nas, ale możemy zarządzać lasami tak, aby to one pracowały dla nas.

Kiedy warto jeszcze skorzystać z usługi wycinki drzew?

Wycinka drzew jest czasami konieczna dla naszego własnego bezpieczeństwa. Może to dotyczyć zarówno pojedynczego drzewa na posesji, jak i większego obszaru drzew. Martwe drzewo ma naruszoną strukturę, więc tylko kwestią czasu jest jego przewrócenie się. Zamiast czekać, aż natura zrobi swoje, potencjalnie powodując upadek na dom, pojazd lub osobę, warto skorzystać z usług wycinki drzew w celu bezpiecznego usunięcia drzewa. Dodatkowo drzewa mogą cierpieć z powodu wielu infekcji i chorób, których nie da się wyleczyć czy z powodu plagi szkodników. To może doprowadzić do znacznej utraty liści i obniżenia żywotności drzewa. Możemy też zauważyć żyłki na liściach lub tak zwane krwawienia na pniach, które też są oznaką, że nasze drzewo zostało zaatakowane. Natychmiastowe usunięcie chorego drzewa ogranicza zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby na danej posesji jak i w całej okolicy. Jeśli podejrzewamy, że drzewo jest chore lub zaatakowane przez szkodnika, najlepiej zlecić jego wycinkę profesjonalnej firmie, zanim wyrządzi więcej szkód innym drzewom czy reszcie nieruchomości.

Więcej znajdziesz na stronie MK-Energy – wycinka drzew Radom

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.