Biokominki obecnie, swoją popularnością dorównują kominkom tradycyjnym największy wybór wkładów kominkowych: Defrohome. Wynika to z charakterystyki oraz budowy tych urządzeń. Posiadają kilka zalet, które z pozoru rekompensują brak kominka tradycyjnego i możliwości stworzenia niepowtarzalnego klimatu. Kominki tradycyjne to przede wszystkim uznane urządzenia, eksploatowane przez Polaków od wielu lat. Przez ten okres wyrobiły sobie renomę, przez co nadal utrzymują pozycję lidera wśród najchętniej wybieranych przez klientów rozwiązań kominkowych.

Aspekty grzewcze

Możliwości grzewcze to czynnik, w którym kominki tradycyjne zdecydowanie górują nad biokominkami. Maksimum możliwości biokominka, to emitowanie ciepła na poziomie średnio nagrzanego kaloryfera. Natomiast, kominek tradycyjny to urządzenie, które z powodzeniem mogę ogrzać cały budynek. Jest to realizowane na dwa sposoby. Za pomocą płaszcza wodnego i poprzez system dystrybucji gorącego powietrza. Pierwsza opcja to nic innego jak system zintegrowany z układem hydraulicznym budynku. Woda podgrzewana przez kominek, krąży w układzie, ogrzewając pomieszczenie poprzez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Drugi wariant, czyli system dystrybucji gorącego powietrza, to system wykorzystujący bezpośrednio gorące powietrze to ogrzewania pomieszczeń. Jest to realizowane za pomocą nadmuchów wymuszonych bądź grawitacyjnych.

Moc cieplna biokominka oscyluje w granicach 1 i 4 kW. Moc, średniej wielkości wkładu kominkowego może wynosić nawet 10 kW. Doskonale to obrazuje różnice między potencjałem grzewczym obu urządzeń.

Aspekty wizualne

Mogłoby się wydawać, że oba rozwiązania nie będą się różniły pod względem efektów wizualnych i ogólnych aspektów estetycznych. Jeśli chodzi o sam wygląd zewnętrzny to, faktycznie można się z tym zgodzić. Zewnętrzna budowa kominka tradycyjnego (z wkładem kominkowym), nie różni się od charakterystyki biokominka. Bardzo popularne są obecnie kominki tradycyjne narożne oraz trzyszybowe. Wkład do kominka tradycyjnego może być obudowany na różne sposoby, komponujące się ze stylistyką wnętrza.

Największą różnicę jednak widać podczas użytkowania kominka. W porównaniu do biokominków, płomień we wkładach kominkowych jest żywszy i większy. Dodając do tego zapach palonego drewna i przyjemne ciepło emitowane przez urządzenie, otrzymujemy niepowtarzalny klimat, którego biokominek nie jest w stanie zapewnić.

Pozostałe różnice

Niestety, kominek tradycyjny jest droższy niż biokominek. Wymaga także bardziej skomplikowanej infrastruktury. Warto jednak zauważyć, że jako dodatkowe źródło ciepła, może generować oszczędności. Mowa tu szczególnie o okresach przejściowych (wiosna, jesień). Dzięki temu, nie trzeba angażować głównego źródła ciepła do utrzymania odpowiedniej temperatury w budynku. Co więcej, dzięki zastosowaniu płaszcza wodnego, kominek może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Kolejną różnicą, która działa na niekorzyść kominków tradycyjnych jest sam montaż. Nie może on być wykonywany samodzielnie. Na szczęście, dystrybutorzy i producenci dobrze wiedzą jak zabudować kominek tradycyjny (jednym z liderów wśród producentów jest Defrohome), i bardzo często oferują taką usługę, jako wliczoną w koszty zakupu kominka.

Zarówno kominki tradycyjne jak i biokominki mają swoje wady i zalety. Mimo, że biokominki przejęły sporą część rynku, to właśnie tradycyjne rozwiązania są częściej pierwszym wyborem inwestorów. Decydując się na taki wariant trzeba jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących charakterystyki budynku, w którym ma zostać zamontowany kominek. Zasady montażu kominka, są regulowane przez Prawo Budowlane.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.