Panele fotowaltaiczne zainstalowane na dachu domu jednorodzinnego

Fotowoltaika wciąż nie przestaje cieszyć się popularnością. Możemy zauważyć ją na dachach wielu budynków, w tym nie tylko firm, ale również i domów jednorodzinnych. Dlaczego w ich przypadku również warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie?

Realne oszczędności

Fotowoltaika wciąż nie przestaje cieszyć się popularnością. Możemy zauważyć ją na dachach wielu budynków, w tym nie tylko firm, ale również i domów jednorodzinnych. Dlaczego w ich przypadku również warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie?

Dzięki temu, że instalacja fotowoltaiczna pobiera prąd z naturalnego źródła, czyli promieniowania słonecznego — wiąże się z realnymi oszczędnościami dla rodzin, które ją zamontują. Inwestycja zwraca się po około 7-10 latach, choć jest to uzależnione m.in. od jej całkowitego kosztu. Ponadto z roku na rok obserwuje się wzrost cen za prąd nawet o 7%, zatem nic dziwnego, że instalacja fotowoltaiczna jest tak popularną inwestycją.

Decydując się na zakup paneli o mocy 3 kW, można zaoszczędzić ponad 1500 zł rocznie. W przypadku paneli o mocy 5 kW, roczne oszczędności mogą wynieść około 3000 zł. Założenie instalacji w gospodarstwie domowym to z kolei koszt 15-25 tys. zł. Dodatkowo całkowity koszt można znacznie obniżyć, korzystając z dostępnych dofinansowań.

Wsparcie środowiska

Gospodarstwo domowe, które pobiera energię płynącą ze słońca i przekształca ją w prąd elektryczny — wspiera środowisko naturalne poprzez zmniejszenie emisji wytwarzania CO2 do atmosfery do absolutnego minimum.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że skala problemu emisji CO2 jest ogromna. Przykładowo, sama elektrownia w Bełchatowie w 2020 roku wyemitowała ponad 30 mln ton CO2 do atmosfery. Jedno gospodarstwo jest w stanie wprowadzić zmianę, jednak obecnie na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się coraz to więcej osób. Umożliwia to znaczne zmniejszenie emisji CO2.

Możliwość połączenia z pompą ciepła

Instalacja fotowoltaiczna dla domu oferuje możliwość jej połączenia z pompą ciepła, co wiąże się z kolejnymi korzyściami. To rozwiązanie pozwala obniżyć nie tylko rachunki za prąd, ale również i ciepło. Znacznie zmniejszą się koszty eksploatacji budynku. Połączenie tych dwóch instalacji gwarantuje niemalże całkowitą samowystarczalność, ponadto umożliwia także eliminację dwóch źródeł emisji CO2 do atmosfery.

Łatwość w obsłudze

Instalacja fotowoltaiczna nie jest specjalnie wymagająca. Decydując się na tego typu inwestycję, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami eksploatacji paneli, tak, by nie doszło do ich przypadkowego uszkodzenia, jednak bez problemu poradzi sobie z tym każdy użytkownik.

Konserwację instalacji warto powierzyć doświadczonej firmie, zwłaszcza jeśli panele zainstalowane są na dachu. Istotne są również okresowe pomiary elektryczne, czy przeglądy, jednak tym wszystkim zajmują się zewnętrzne firmy. Podobnie jest z czyszczeniem paneli, choć trzeba przyznać — niektórzy decydują się na ich samodzielne czyszczenie. Wymaga to ostrożności i odpowiedniego sprzętu, jednak można sobie z tym spokojnie poradzić.

Instalacja fotowoltaiczna to szereg korzyści dla domów jednorodzinnych, zatem inwestycja jest naprawdę opłacalna.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.