Ogrzewanie grzejnikowe jest jednym z najpopularniejszych. Tak naprawdę trudno wyobrazić sobie dom bez grzejników pokojowych. Warto wiedzieć, że taka forma ogrzewania jest zarówno tania, ale i łatwa w montażu. Kolejną zaletą jest fakt, że grzejniki pokojowe mogą współpracować z każdym źródłem ciepła. W dzisiejszym poradniku pokażemy Wam, jak znaleźć grzejnik idealny oraz czy stawiać na klasykę, a może wybierać design?
Grzejniki pokojowe – bo rodzaj ma znaczenie
Jednymi z najpopularniejszych, a zarazem najczęściej wybieranych są grzejniki płytowe. Warto tutaj zwrócić uwagę, że mają płaską konstrukcję, dzięki temu idealnie wpisują się w modny obecnie minimalizm, a jednocześnie nie przytłaczają pomieszczenia. Kolejną ich zaletą jest fakt, że utrzymanie ich w czystości jest banalnie proste. Tak naprawdę wystarczy tylko przetrzeć suchą szmatką, oto cała praca. Oczywiście nie można również zapomnieć o designie, bo przecież na to również zwracamy dużą uwagę, a grzejniki płytowe wpisują się doskonale w ten trend. Grzejniki płytowe dostępne są nie tylko w wielu rozmiarach, ale również kolorach, dzięki temu bardzo łatwo dopasować je zarówno do klasycznych wnętrz, jak i tych urządzonych w stylu nowoczesnym.
A może grzejniki członowe aluminiowe?
Innym rodzajem grzejników są grzejniki członowe aluminiowe. Składają się one z charakterystycznych żeberek aluminiowych. Tutaj istotne znaczenie ma fakt, że wymagają określonej mocy grzewczej. Sprawdzą się zarówno do nowo wybudowanych instalacji, jak i tych starych. Dzięki temu, że mają charakterystyczny i duży rozstaw końcówek. Zazwyczaj dopasowane są do połączeń bocznych. Zaletą takiego grzejnika jest fakt, iż zestawy można łączyć w dowolnej liczbie żeberek.
Grzejniki konwektorowe – w tym przypadku ważny jest montaż
Innym rodzajem grzejników są grzejniki konwektorowe. Mają one charakterystyczną nagrzewnicę, gdzie pętla z rury została połączona z radiatorem. Takie grzejniki oddają ciepło zazwyczaj tylko poprzez konwekcję. Zatem można je tylko i wyłącznie umieścić pod oknem. Niestety grzejniki konwektorowe mają też inne wady. Otóż bardzo szybko osiada na nich kurz, a odchylony strumień powietrza w krótkim czasie powoduje zabrudzenia ścian. Inną odmianą grzejników konwektorowych są grzejniki kanałowe. W Polsce zazwyczaj nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Umieszczane są w podłodze np. pod oknami. Mogą one pracować jedynie w układach zamkniętych.
A może grzejniki ozdobne?
Na rynku dostępne są również grzejniki ozdobne inaczej zwane dekoracyjnymi. Mogą mieć różnorodne formy, a nawet konstrukcje przestrzenne. Jednym z przykładów są charakterystyczne drabinkowe grzejniki umieszczane w łazience, które umożliwiają również suszenie ręczników czy prania. Zazwyczaj takie grzejniki można dodatkowo wyposażyć w grzałkę elektryczną. Dzięki temu poza sezonem grzewczym bardzo łatwo dogrzewać to pomieszczenie, w którym zostały umieszczone. Jednak te grzejniki mają też wadę. Otóż są po prostu drogie.
Czy można znaleźć grzejnik idealny?
Jeśli szukamy dobrych grzejników pokojowych, to powinniśmy się zdecydować na grzejniki płytowe. Otóż wyróżniają się one designem za sprawą wielu kolorów. Dzięki temu doskonale wpisują się zarówno w aranżacje w stylu skandynawskim, a nawet kolonialnym. Najbardziej uniwersalne są grzejniki w kolorze białym, ale oczywiście można również zdecydować się na modele w kolorze czarnym, które są niewątpliwie unikatowe i wyróżniające się. Świetnie prezentują się również grzejniki w kolorze zielonym. Dzięki nim można stworzyć zarówno aranżacje oparte na kontraście, jak i monochromatyczne. Kolejną zaletą grzejników płytowych jest również to, że współpracują z każdym systemem grzewczym. Zatem niezależnie czy ogrzewasz dom pompą ciepła, gazem czy węglem, to te grzejniki współpracują z każdym systemem. Ale to nie wszystko. Również cena takich grzejników pokojowych jest bardzo niska. Warto również poruszyć fakt, że są one polecane również dla osób zmagających się z alergią czy astmą, gdyż utrzymanie ich w czystości jest banalnie proste.
Zatem dobre grzejniki pokojowe to po prostu grzejniki płytowe. Są również bardzo bezpieczne, gdyż przypadkowo nie uderzymy się o wystające żeberka, dzięki gładkiej powierzchni. To również atut w przypadku posiadania małych dzieci.