Najczęściej, do każdego zautomatyzowanego zestawu do bramy dołączony jest pilot. Służy on do zdalnego sterowania bramą wjazdową lub garażową. Jest to rozwiązanie standardowe, aczkolwiek warto wiedzieć, że nie jedyne., jeśli chodzi o otwieranie i zamykanie bram automatycznych.

Jak otworzyć bramę automatyczną?

Podstawowym urządzeniem, zaliczającym się do jednych z ważniejszych akcesoriów jeśli chodzi o użytkowanie bram automatycznych są piloty do bram i to je najczęściej kupują osoby montujące bramę automatyczną. Aczkolwiek, warto skorzystać również z innych rozwiązań, kiedy nie chcemy być zaskoczeni podczas awarii lub zagubienia pilota. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na obsługę bramy bez użycia pilota. Warto przyjrzeć się im bliżej, ponieważ rzeczywiście są korzystne. Naturalnie, poszczególne produkty ze wskazanej kategorii warto nabywać w sprawdzonych punktach sprzedaży i kupować wyłącznie takie, jakie pochodzą od renomowanych marek.

Jednym z bardziej powszechnych urządzeń zastępujących piloty do bram jest przełącznik kluczykowy, jaki obsługuje się przy użyciu spersonalizowanego klucza. Głównie jest to akcesorium przeznaczone do tak zwanych instalacji natynkowych. Projekt takiego przełącznika sprawia, że jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych w 100%. Przełącznik kluczykowy stanowi idealne uzupełnienie klasycznego sposobu w sterowaniu bramą. Jest więc doskonałą alternatywą dla pilota do bramy. Sam wyłącznik powinien być zainstalowany w miejscu niedostępnym z zewnątrz posesji. Nie należy go też instalować bezpośrednio przy bramie garażowej połączonej z domem. Wówczas zamek można otworzyć prosto wytrychem, co zwiększa ryzyko włamania na posesję.

Bezpieczniejsze rozwiązanie

Dlatego warto skorzystać z bezpieczniejszego rozwiązania jakim są czytniki kart bądź klawiatur kodowych wyposażonych we wspomniane czytniki kart. Brama w takiej sytuacji otwiera się bowiem wyłącznie wtedy, gdy do czytnika zbliży się kartę lub breloczek, które są odpowiednio zaprogramowane. Można też wprowadzić poprawny kod dostępu za pomocą klawiatury. Dodatkowo, można zainstalować zwykły natynkowy przełącznik dzwonkowy wewnątrz domu. Sprawdza się on podczas awarii pilota lub jego zgubienia. Wówczas z domu można sterować wjazdem na posesję lub do garażu. Jest to rozwiązanie, o jakim od razu należy poinformować instalatora zajmującego się automatyką bram na naszej posesji.

Co ciekawe, bramą garażową da się również sterować przy użyciu tradycyjnego domofonu lub wideodomofonu. To z kolei domaga się wcześniejszego podłączenia odpowiednich wyjść tych urządzeń do wejścia centrali sterującej bramą.

Aktualnie, tradycyjne piloty do bram zastępowane są również przez smartfony. W tym przypadku należy zainstalować odpowiedni moduł w centrali sterującej oraz w aplikacji w telefonie. Tego typu obsługa bramy zaliczana jest w system obsługi domu inteligentnego.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie radioodbiorników GSM. Wtedy, aby otworzyć bramę wystarczy zadzwonić pod określony numer telefonu. Kiedy nasz numer znajdzie się na tak zwanej liście uprawnionej to brama otworzy się.

W budynkach wielorodzinnych wymagany jest przycisk natynkowy, zamontowany od wewnątrz w garażu bądź zintegrowany bezpośrednio na obudowie centrali sterującej. Ten zwykły przycisk nie powinien mieć dołączonych do zestawu kluczy, gdyż ma to znaczenie ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców.

Przegląd urządzeń otwierających bramy automatyczne

Jak widać, przegląd urządzeń dzięki jakim można otwierać bramy automatyczne jest szeroki. Można też się spodziewać, że regularnie będą pojawiały się kolejne rozwiązania w tym zakresie. Jest to naturalna odpowiedź branży na coraz większe zainteresowanie tematyką automatyki bram. Warto więc zapoznać się z tym, jak otwierać bramę garażową i wybrać sposób najbardziej odpowiedni do własnych potrzeb oraz dopasowany do typu budynku. Najbardziej znane i powszechnie stosowane są piloty do bram, jednak warto mieć świadomość, że można też wykorzystać inne metody dzięki jakim bez trudu otworzy się bramę automatyczną. Im nowocześniejszy sposób, tym większa szansa jego niezawodności. Indywidualne warunki posesji, komfort użytkowania, bezpieczeństwo – to wyznaczniki, jakie należy brać pod uwagę, kiedy wybiera się akcesoria do sterowania bramą automatyczną. Trzeba się tym sugerować, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować z przedstawicielem sklepu zajmującym się sprzedażą tego typu produktów. Dokładne zaznajomienie się z ofertą pozwala na późniejsze przemyślane zakupy pod tym względem. Warto wobec tego przyjrzeć się wszystkim akcesoriom, poznać ich parametry oraz dobrać ten rodzaj urządzenia do obsługi bramy automatycznej, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Do niedawna nawet nie myślano o tym, że bramę automatyczną da się otworzyć inaczej niż pilotem. Na ten moment jest to standard, który warto wykorzystać. Im bardziej można sobie ułatwić codzienność – tym jest to korzystniejsze. Nic dziwnego, że bramy automatyczne są tak popularne skoro można dobrać do nich tak wiele funkcjonalnych akcesoriów.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.