dziecko z mama na plaży

Jak dowiodło wiele badań, promienie UVA i UVB są szkodliwe dla naszej skóry, a co dopiero dla skóry naszego dziecka. Dlatego też nie zaleca się od najmłodszych ochroną przeciwsłoneczną w postaci nakładanie kremów z filtrem. Jak je dobrać, czym się od siebie różnią i dlaczego warto wybierać kosmetyki do opalania dedykowane dzieciom? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika na ten temat.

Kosmetyki do opalania tradycyjne – czym się charakteryzują?

Najpopularniejsze, standardowe kosmetyki do opalania, które możemy znaleźć w każdej drogerii, zawierają w sobie syntetyczny filtr SPF, chroniący nas przed działaniem promieni UVA i UVB. SPF, czyli Sun Protection Factor to tak naprawdę najważniejsza informacja dla nas podczas wyboru odpowiedniego kosmetyki dla nas i dla naszych pociech. Oznacza dokładnie przez, jaki czas produkt stanowi ochronę. Przykładowo – do poparzenia słonecznego bez użycia filtra dochodzi w ciągu ok. 20 minut ekspozycji na pełne słońce. SPF 15 wydłuża ten czas 15 razy, za to SPF 30 nawet o 20. Mimo wszystko, by zadziałał on prawidłowo, należy aplikować go na skórę w odpowiedniej ilości, co 2-3 godziny, a także za każdym razem, gdy skorzystamy z kąpieli. Filtry nie są także odporne na ścieranie i pot, zatem gdy tylko wytrzemy się ręcznikiem, także powinniśmy dokładnie nałożyć krem.

Kosmetyki do opalania dla dzieci

Istnieje osobna kategoria produktów przeciwsłonecznych. Są to kosmetyki do opalania dla dzieci, które charakteryzują się przede wszystkim swoim wysokim filtrem SPF. Jeszcze do niedawna, wybierając się na urlop i eksponując swoją skórę raz w roku, przez kilka dni na pełne słońce, nie myśleliśmy o wysokiej ochronie. Na szczęście nasza świadomość się zmieniła, w tym najbardziej w przypadku naszych dzieci. Stąd też najczęściej aplikujemy im filtry o wartości minimum 50, 80, a nawet 100. Filtry przeciwsłoneczne dla dzieci cechują się również swoją wodoodpornością (dzieci uwielbiają długie kąpiele w morzu, jeziorze, czy też oceanie). Na rynku możemy wybierać także spośród produktów dla dzieci do skóry wrażliwej i atopowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasze dziecko z alergią skórną chce w pełni korzystać z uroków plażowania. Nawet podczas takiej ochrony nasze dziecko jest w stanie delikatnie się zarumienić, jednak w zdrowy sposób.

Naturalne kosmetyki do opalania

Od niedawna możemy również wybierać spośród naturalnych, zazwyczaj mineralnych kosmetyków do opalania, także dla dzieci. Są one mniej trwałe, należy częściej je aplikować, ale są one w pełni bezpieczne dla skóry naszego dziecka, a co za tym idzie dla organizmu. Działają jak powłoka mineralna, stanowiąca barierę przeciwsłoneczną. Tego typu kosmetyki do opalania produkowane są wyłącznie z naturalnych komponentów, które nie szkodzą roślinom i zwierzętom wodnym. Naturalne produkty do opalania są w pełni biodegradowalne i nie zanieczyszczają wody. Wpisują się one w ruch ochrony rafy koralowej, niszczonej przez działalność człowieka.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.