Chłopiec na plaży.

Aktywność fizyczna jest niezwykle istotnym aspektem życia każdego z nas bez względu na wiek. Jednak to właśnie w najmłodszych latach życia rodzi się prawdziwa miłość do sportu, a także duch pięknej, sportowej rywalizacji. W jaki sposób wspierać sportowy rozwój chłopca, by go nie zniechęcić, a jednocześnie zapewnić mu motywację?

Dbaj o aktywność od najmłodszych lat

Roczne czy dwuletnie maluchy nie mogą jeszcze uczestniczyć w organizowanych zajęciach sportowych dla większych grup, jednak nie oznacza to, że nie możesz rozbudzać w synu miłości do aktywności fizycznej. Gdy tylko szkrab zacznie pewnie chodzić, zainwestuj w wygodne buty chłopięce i schowaj wózek do piwnicy, wyciągając go tylko na bardzo długie trasy. W ten sposób możesz od najmłodszych lat wspierać harmonijny rozwój swojej pociechy.

Doskonałą metodą na ruchowy rozwój szkraba jest spacerowanie z nim. Czasem możecie wybrać się na rodzinną przechadzkę w poszukiwaniu najciekawszych okazów wśród lokalnej fauny, a czasem podziwiać… kamienie na trasie. Każda dawka ruchu jest wskazana. Popołudniami, kilkuletnie dzieci z chęcią wybiorą się na plac zabaw, gdzie spotkają swoich małych przyjaciół. Ten czas docenisz szczególnie mocno, bowiem może okazać się, że pod Twoim czujnym okiem, szkrab bawi się z rówieśnikami, a Ty możesz przyjemnie wypocząć na ławce.

Wspieraj zawsze wtedy, kiedy możesz

W zależności od wieku dziecka, postaraj się zawsze być dla niego ostoją w sposób dostosowany do etapu rozwoju pociechy. Podczas kiedy najmniejsi, kilkuletni chłopcy będą poszukiwać aprobaty i dumy u opiekunów, starsi młodzieńcy będą raczej oczekiwać admiracji… z odległości.

Jeśli Twój syn interesuje się sportami drużynowymi, zapisz go do wybranego przez niego zespołu i w miarę możliwości towarzysz w drodze na treningi, a obowiązkowo stawiaj się na meczach. Pamiętaj, że Twoja obecność jest dla niego szczególnie istotna.

Jak nie zniechęcić dziecka do aktywności?

Okres wiosenny i letni to najcieplejsza część roku. Zadbaj o to, by szczególnie w tym czasie jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem na dworze. Choć dzień spędzony w pracy zapewne nie zachęca do późniejszego podejmowania aktywności fizycznej, potraktuj to jako inwestycję w zdrowie swoje oraz malucha. W pierwszych latach życia jesteś dla swojego szkraba jedynym wzorem, dlatego postaraj się znaleźć w sobie motywację na popołudniowe wyjście na spacer, rower lub plac zabaw.

Pamiętaj również, że nieodpowiednio dobrany strój (za ciepły lub niewygodny) także może sprawić, że dziecko nie będzie zbyt chętnie podchodzić do aktywności fizycznej. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego: w końcu obcierające stopy buty, za gruba w stosunku do aury pogodowej bluza czy niepotrzebnie nałożona kurtka sprawiają spory dyskomfort każdemu bez względu na wiek. Dlatego też zadbaj o to, by zakupić dla malucha naprawdę wygodne buty chłopięce, a także dostosuj strój do pogody oraz poziomu aktywności, jaki wykazuje dziecko. Weź pod uwagę, że gdy Ty siedzisz na ławce w parku, Twoja pociecha biega i skacze, zatem nie ma w tym nic zaskakującego, że Ty nakładasz bluzę, a maluch wcale nie ma na to ochoty.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.