Styl industrialny w mieszkaniu.

Styl industrialny mocno połączony jest z urządzaniem loftów, czyli mieszkań zaaranżowanych ze zmodernizowanych fabryk i firm produkcyjnych. Otwarta przestrzeń, wysokie okna na całe ściany, surowe materiały i minimalizm – tak pokrótce można określić wyznaczniki stylu loftowego. To, co w nich przyciąga to niepowtarzalny, ponadczasowy klimat. Jakie są charakterystyczne cechy dla stylu industrialnego?

Nowe mieszkania w Ciechocinku można dowolnie zaaranżować, m.in. w stylu loftowym. Jak to zrobić? Przestrzeń loftu jest duża, wysoka i bardzo dobrze oświetlona. Stosujemy tutaj zasadę im mniej, tym lepiej. Wybieramy wyposażenie funkcjonalne i stylowe. Choć pomieszczenia pofabryczne wydają się zimne i mało przytulne, to możemy w nich stworzyć wnętrza o bardzo ciepłym klimacie, do których chętnie się wraca.

Zasada nr 1

Najważniejszym wyznacznikiem stylu industrialnego jest przestrzeń. To ona narzuca rodzaj i wygląd wyposażenia. Lofty to mieszkania wysokie, często otwarte przez co poszczególne pomieszczenia łączą się i uzupełniają. Mała ilość ścian sprawia, że zwykle kuchnia, salon, biuro i sypialnia to jedno bardzo duże pomieszczenie. W związku z tym naszą rolą jest urządzić je tak, aby z jednej strony wydzielić strefy, a z drugiej nie ograniczyć tej wolnej przestrzeni. Bezwzględnie unikajmy ścianek działowych, parawanów czy regałów oddzielających poszczególne części wnętrza.

Zasada nr 2

Loftowa przestrzeń z założenia pełna jest surowego betonu, stali czy cegieł, dlatego istotne znaczenie dla całej aranżacji ma kolor. Zazwyczaj będzie to wnętrze wypełnione różnymi odcieniami szarości, grafitem, czernią i bielą. Ta ostatnia szczególnie pojawiać się będzie jako farba na cegłach lub betonie, a także na meblach i tekstyliach. Jeśli zależy nam na ociepleniu przestrzeni warto wybrać na podłogę drewno. Sam jego kolor optycznie wprowadzi klimat mieszkania, w którym chce się być. Kolor można wprowadzić także poprzez dodatki – tekstylia, dzieła sztuki czy drobne meble. Jednak nie przesadzajmy z barwnymi ozdobami, aby nie zaburzyć industrialnego charakteru miejsca.

Zasada nr 3

Surowe materiały mają bardzo istotne znaczenie w industrialnym mieszkaniu. Można zastosować beton lub cegłę, ale także płytki imitujące te materiały lub drewno. To doskonałe rozwiązanie do aneksu kuchennego, łazienki czy przedpokoju. Ponadto warto wprowadzić drewniane elementy wyposażania, takie jak meble czy dodatki.

Zasada nr 4

Jeśli jesteśmy przy meblach to mamy tutaj wyjątkowo dużą dowolność. Nowoczesne, designerskie pokryte skórą fotele na metalowych nóżkach, klasyczny uszak czy znaleziony na śmietniku i odrestaurowany Chierowski. Warto przeszukać strych lub piwnicę w domu dziadków, okoliczne pchle targi czy internetowe aukcje w poszukiwaniu perełek z duszą. Styl industrialny pozwala na łączenie nowego ze starym, odnawianie i nadawanie przedmiotom nowego wyrazu.

Zasada nr 5

Ostateczny efekt osiągniemy dzięki dodatkom. Początkowo w loftach mieszkali artyści, którzy otaczali się sztuką. Warto o tym pamiętać i znaleźć stylowe dzieło. Ponadto wykorzystajmy wyobraźnię: starą drabinę jako regał, stolik z euro palet, starą maszynę do pisania i lampy wykonane z miedzianych rurek z drucianym kloszem.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.