Mieszkanie w bloku.

Artykuł partnera.

Poszukując wymarzonego M skupiamy się zazwyczaj na cenie, preferowanej lokalizacji czy metrażu. Jednocześnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że automatycznie możemy stać się członkami wspólnoty mieszkaniowej. To nic innego, jak zrzeszenie ogółu mieszkańców, którzy posiadają tytuł prawny do danej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa powstaje w momencie, gdy dochodzi do ustanowienia odrębnej własności przynajmniej jednego lokalu. Podpowiadamy, na jakich zasadach działa taka forma zarządzania budynkiem.

Czym jest wspólnota mieszkaniowa?

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali to zrzeszenie właścicieli nieruchomości, które znajdują się w danym budynku wielorodzinnym. Wspólnoty mieszkaniowe dzielą się na małe i duże. Co ważne, mogą także powstać w budynku będącym własnością spółdzielni. Mała wspólnota mieszkaniowa to taka, w której znajduje się siedem lub mniej lokali mieszkalnych. Zazwyczaj działa na podstawie kodeksu cywilnego, a wszystkie decyzje są podejmowane przez właścicieli nieruchomości na zasadzie porozumienia.

Duża wspólnota mieszkaniowa powstaje w przypadku, gdy w budynku mieści się więcej niż 7 lokali mieszkalnych. W takiej sytuacji zarządzanie staje się nieco trudniejsze. Ustawa o wspólnotach mieszkaniowych nakłada obowiązek prowadzenia złożonej dokumentacji oraz wybrania i opłacania zarządcy budynku. Należy podkreślić, że nie posiada ona osobowości prawnej. Wspólnota nie jest zakładana, ale powstaje z mocy prawa. Może także działać na terenie nieruchomości, w których znajdują się wyłącznie lokale użytkowe.

Zalety i wady wspólnoty mieszkaniowej

Wymogi formalne są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku spółdzielni. Członkowie wspólnoty nie muszą wybierać prezesa czy Rady Nadzorczej. Zarząd musi istnieć tylko w większych budynkach. To znacznie obniża koszty prowadzenia wspólnoty. Wszyscy jej członkowie mogą decydować, jakie opłaty będą ponosić. Poza tym mają wpływ na wybór firmy, która zajmie się zarządzaniem budynku lub przeprowadzi remont obiektu. Dzięki temu mogą zdecydować się na ofertę najkorzystniejszą cenowo.

Zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową są niektóre gotowe mieszkania w Pruszkowie i w wielu innych miastach Polski. W naszym kraju istnieje około 5 milionów nieruchomości, które działają w myśl ustawy o własności lokali. Członek wspólnoty ma możliwość zwołania zebrania oraz głosowania w ważnych sprawach. Na każde mieszkanie przypada jeden głos, nawet jeśli jest kilku współwłaścicieli.

Należy pamiętać, że samodzielne zarządzanie wspólnotą bywa czasochłonne i trudne. W związku z tym jej członkowie decydują się powierzyć to zadanie w ręce wyspecjalizowanej firmy zewnętrznej. Warto przy tym zachować szczególną ostrożność. W przypadku, gdy któryś z właścicieli nieruchomości zwleka z opłatami, wspólnota może domagać się eksmisji takiego lokatora. Tylko i wyłącznie sąd może wyrazić zgodę na dokonanie tej czynności. Należy podkreślić, że cały proces trwa z reguły dość długo.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.