Ekologia i natura z całą mocą wkroczyły do naszych domów. To one są najbardziej pożądane w salonach, sypialniach, kuchniach i łazienkach. Nie ma co się dziwić – w końcu jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie zagrożenia niosą ze sobą tworzywa sztuczne, chemiczne dodatki do żywności, czy też spreparowane w laboratoriach syntetyczne składniki kosmetyków. Chcemy żyć zdrowo i otaczać się przedmiotami, które jak najlepiej wpisują się w ekologiczne trendy.

Najchętniej kupujemy więc naturalną żywność, kosmetyki i pozbywamy się z naszych wnętrz niezdrowych elementów. Rezygnujemy z farb zawierających szkodliwe rozpuszczalniki i metale ciężkie. Na szczęście w niebyt odchodzi minia ołowiana, która działała antykorozyjnie. Odstawiliśmy na bok wszystko to, co zawierało niebezpieczną dla człowieka rtęć. Staramy się wyeliminować z naszych pomieszczeń elementy akrylowe i syntetyczne, co widać szczególnie w pokryciach podłogowych. Odmienny wygląd uzyskały blaty kuchenne, podłogi i ściany, ba, nawet na schodach stosuje się inne pokrycia.

Zmiana ta dokonuje się na naszych oczach, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że część naturalnych materiałów wykończeniowych świetnie sprawdza się tylko w suchych pomieszczeniach. W tych narażonych na kontakt z wodą czy wilgocią stosuje się coraz częściej elementy ceramiczne, doskonale udające materiały naturalne, lub wykorzystuje się pokrycia wykonane z kamieni naturalnych, takich jak granit, marmur, piaskowiec czy nawet trawertyn.

Drewno czy imitacja drewna?

Choć łazienki i sauny wykończone drewnem wyglądają znakomicie, to jednak sprawdzają się lepiej na zdjęciach niż w praktyce. Niestety domowa codzienność w zasadzie wyklucza zastosowanie drewna w łazience, bo ogromna ilość wilgoci, w tym duże ryzyko przedostawania się wody na podłogę, sprawiają, że drewniane podłogi trzeba by było ciągle wymieniać. Nikt jednak nie chce ani nieustannie przeprowadzać remontów, ani ponosić zbędnych kosztów.

Miłośnicy tego naturalnego materiału mogą jednak zdecydować się na imitację drewna, którą zapewniają dziś doskonałe kafelki ceramiczne do złudzenia przypominające fakturę drzewa. Mało tego, kafle dostępne są i w małych, i w dużych rozmiarach. Imitować mogą niemal dowolny gatunek drewna. Można zatem zdecydować się na imitację chociażby świerku skandynawskiego, którego kolorystyka utrzymana jest w jasnych odcieniach beżu, albo wybrać postarzany dąb, a wówczas kafle będą brązowe.

Imitacja kamienia czy prawdziwy kamień?

Tu sytuacja ma się zupełnie odwrotnie. Amatorzy kamiennych powierzchni z pewnością znajdą wiele imitacji kamieni w postaci ceramicznych płytek. W sklepach aż roi się od imitacji granitu i marmuru. Śmiało można stwierdzić, że czasem można naleźć naprawdę piękne kafle, które rzeczywiście z daleka przypominają naturalne kamienie. Niestety design wielu innych płytek tylko z trudem próbuje przypominać naturalny surowiec, a wówczas taki „prawie-marmur” potrafi wyglądać raczej groteskowo.

W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub o dużym natężeniu ruchu warto zastosować granit. To kamień niezwykle wytrzymały zarówno na kontakt z wodą, jak i na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Jego piękna faktura jest ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się znajdzie. Marmur z kolei wygląda jeszcze szlachetniej, ale nie jest już tak odporny na ścieranie jak granit. Marmurowe blaty, posadzki czy elementy pokrycia ścian i kominków dodają zawsze wielkiego splendoru.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o położeniu kamienia, warto zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie. Aby znaleźć prawdziwych znawców „kamiennych tematów”, wystarczy wejść na stronę www.granmal.eu. Dzięki fachowej wiedzy znacznie łatwiej można podjąć decyzję o wykorzystaniu naturalnego kamienia i zapewnieniu wnętrzom wystroju doskonale wpisującego się w najnowsze trendy wnętrzarstwa.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.