Zamontowany grzejnik w dużym pokoju

System ogrzewania to jedna z najkosztowniejszych instalacji domowych. Jej głównym elementem są grzejniki pokojowe. By zapewnić optymalną ilość ciepła w domu lub mieszkaniu, należy zwrócić uwagę na wielkość przestrzeni oraz moc kaloryfera. Co jeszcze uwzględnić podczas wyboru grzejnika?

Materiał wykonania grzejników pokojowych

W nowoczesnych instalacjach można najczęściej spotkać grzejniki aluminiowe i stalowe. Dzięki niskiej bezwładności cieplnej nagrzewają się bardzo szybko, a temperaturę w pomieszczeniu można regulować w łatwy sposób. Jest to przydatne, gdy chce się zmniejszyć temperaturę na noc lub podczas nieobecności domowników. Po powrocie do domu szybkie nagrzanie pomieszczenia z powrotem nie będzie stanowiło problemu. Grzejniki żeliwne są już rzadko spotykane, najczęściej stanowią element starych instalacji. Mają niski opór hydrauliczny, dzięki czemu współgrają z kotłami węglowymi. Cechują się jednak dużą bezwładnością, co skutkuje długim czasem nagrzewania i słabą kompatybilnością z automatyką. Dodatkowo wiele osób uważa je za mało estetyczne, przez co trudno dopasować je do wystroju wnętrza.

Rodzaje grzejników pokojowych

Wybór grzejnika pokojowego spełniającego wymagania domowników jest możliwy po poznaniu dostępnych rodzajów kaloryferów. Wyróżnia się:

  • grzejniki członowe – składające się z oddzielnych aluminiowych członów, które można dodawać lub odejmować zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym; kanały tworzone z żeber sprzyjają wydmuchiwaniu ciepła w kierunku pomieszczenia,
  • grzejniki płytowe – jeden z najpopularniejszych typów; składa się ze stalowych płyt i występuje pojedynczo lub w podwójnych oraz potrójnych konfiguracjach,
  • grzejniki konwektorowe – wykorzystujące efekt konwekcji, czyli naturalnego ruchu powietrza na skutek różnicy temperatur i rozprowadzające ciepło we wnętrzu równomiernie; nie powinno się ich zasilać wysokotemperaturowymi źródłami, gdyż skutkuje to zasysaniem i spalaniem leżącego na podłodze kurzu,
  • grzejniki dekoracyjne – wyróżniające się na tle klasycznych białych kaloryferów; są jednocześnie elementem ozdobnym dzięki oryginalnym kolorom i formom,
  • grzejniki kanałowe – montowane w podłodze i stosowane przy drzwiach balkonowych oraz oknach typu fix.

Czynniki wpływające na wybór grzejnika pokojowego

Poza wymienionymi wyżej elementami, przed zakupem grzejnika należy zastanowić się także nad:

  • miejscem zamontowania go,
  • wielkością dostępnej przestrzeni,
  • sposobem pracy,
  • wydajnością energetyczną,
  • stylem wnętrza.

W pomieszczeniach o dużej wilgotności bezpieczniejszy wybór stanowią grzejniki odporne na korozję, np. stalowe. Duże i wysokie wnętrza zostaną szybko ogrzane dzięki kaloryferom aluminiowym. W kuchniach z aneksem warto zastosować modele o konstrukcji członowej, które mogą zostać łatwo rozbudowane.

Zapotrzebowanie na ciepło w przypadku domów jednorodzinnych wynosi 90-120 W/m2. W mieszkaniach znajdujących się w środkowej części szeregu zabudowy współczynnik ten ma wartość 60-90 W/m2. By obliczyć odpowiednią moc kaloryfera, należy pomnożyć współczynnik zapotrzebowania na ciepło i powierzchnię pomieszczenia wyrażoną w m2.

Grzejniki pracują na zasadzie konwekcji lub promieniowania. W pierwszym przypadku ogrzewanie następuje przez cyrkulację powietrza przepływającego przez grzejnik – urządzenie podnosi temperaturę powietrza znajdującego się w jego pobliżu. W drugim przypadku ciepło jest przekazywane za pomocą fal elektromagnetycznych pochłanianych przez przedmioty, które zwiększają swoją temperaturę.

Dodatkowo by zwiększyć efektywność kaloryfera warto zaopatrzyć się w grzałkę elektryczną. Urządzenie musi być dopasowane do stylu pomieszczenia, by estetycznie się w nie wkomponowało.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.