Odrzucanie połączenia od nieznajomego numeru z obawy przed vishingiem.

Metoda „na wnuczka”, za pomocą której oszuści wyłudzają pieniądze od seniorów, jest już znana na tyle, że nieliczni dziadkowie czy babcie daliby się na nią nabrać. Dlatego właśnie złodzieje wymyślają coraz nowsze sposoby na okradanie zarówno starszych, jak i młodszych. Jedną z częściej spotykanych ostatnio metod jest vishing. Dowiedz się, na czym polega to oszustwo finansowe i jak się przed nim chronić.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest vishing,
  • jak rozpoznać, że ktoś chce wyłudzić Twoje pieniądze,
  • jak bronić się przed telefonicznymi oszustwami finansowymi.

Czy wiesz, co to jest metoda na wnuczka? Dla bezpieczeństwa swoich pieniędzy powinieneś poznać zarówno ten mechanizm działania oszustów, jak i podobny do niego vishing. I to niezależnie od tego, ile masz lat.

Vishing – co to jest i na czym polega?

Słowo „vishing” powstało z przekształcenia wyrażenia „voice phishing”, czyli „phishing głosowy”. Phishing oznacza w tym kontekście internetową metodę oszustwa finansowego, niestety coraz bardziej powszechną, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej).

Vishing różni się od phishingu tym, że oszuści do wyłudzania danych używają głosu – czyli uzyskują potrzebne im informacje podczas połączenia telefonicznego. Ma zatem sporo wspólnego z metodą „na wnuczka”, ale jego ofiarami padają ludzie w każdym wieku. Jak to możliwe?

Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania. Nieświadomy rozmówca odpowiada na poufne pytania, ponieważ jest przekonany, że informacje są potrzebne np. w celu dodatkowej ochrony jego środków na koncie bankowym. A oszuści dobrze wiedzą, jak wykorzystać zdobyte wiadomości w zupełnie innym, nieuczciwym celu.

Jak rozpoznać oszustwa finansowe przez telefon?

Na szczęście przed vishingiem można się bronić. Aby nie paść ofiarą oszustwa finansowego, każdorazowo zastanów się, zanim przekażesz komukolwiek szczegółowe informacje na swój temat. Uważaj szczególnie wtedy, gdy w rozmowie pojawiają się wyrażenia, mające na celu wywarcia na Tobie presji, np. „ostatnia szansa”, „masz niewiele czasu”, lub „to absolutnie bezpieczne”. Czerwona lampka w Twojej głowie powinna zapalić się także wtedy, gdy ktoś wypytuje Cię o wrażliwe dane (np. login do banku) lub proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania udostępniającego ekran komputera (rzekomo w celu szybkiego rozwiązania jakiegoś problemu technicznego).

Gdy rozmawiasz przed telefon z oszustem, nie jesteś w stanie jednocześnie zadzwonić np. do swojego banku, aby potwierdzić prawdziwość oferty czy innej informacji. Dlatego złodzieje wywierają na rozmówcy presję, aby nie miał on czasu na zastanowienie, tylko od razu podał dane potrzebne do dokonania kradzieży.

Vishing – metody ochrony przed oszustwem i jego konsekwencjami

Jeśli zdarzy się którakolwiek z opisanych powyżej sytuacji, najlepiej natychmiast przerwij rozmowę telefoniczną. Jeżeli natomiast masz wątpliwości, czy dzwoniący jest pracownikiem banku lub inną osobą, za którą się podaje, nie zgadzaj się na podawanie danych czy pobieranie jakichkolwiek aplikacji. Zamiast tego zadzwoń do banku w celu potwierdzenia tożsamości osoby dzwoniącej.

A co zrobić, jeśli zorientujesz się, że padłeś ofiarą wyłudzenia? Koniecznie zawiadom o tym policję. Dodatkowo, jeśli oszustwo miało związek z Twoim kontem bankowym lub kartą płatniczą, obowiązkowo zgłoś ten fakt w banku oraz wykonaj zastrzeżenie karty. Zadzwoń pod (+48) 828 828 828 – uniwersalny dla wszystkich polskich banków numer telefonu, który należy do Systemu Zastrzegania Kart. Po połączeniu z pracownikiem banku i zleceniu operacji karta nie będzie już działać, a Twoje finanse będą bezpieczne.

Pamiętaj, że oszuści specjalizujący się w vishingu będą robić wszystko, żeby podtrzymać rozmowę i nie dopuścić do jakiejkolwiek próby weryfikacji tożsamości rozmówcy lub proponowanej oferty. Nie daj się nabrać i jeśli tylko będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości – nie podawaj danych i zakończ rozmowę.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.