Tomograf weterynaryjny w gabinecie

Diagnostyka obrazowa jest szeroko stosowana w weterynarii. Dzisiaj praktycznie każdy dobry gabinet posiada ultrasonograf. A wiele klinik wyposażonych jest w weterynaryjne pracownie RTG. Na tym jednak wykorzystanie nowoczesnych technik obrazowania w diagnozowaniu zwierząt się nie kończy. Aktualnie rośnie liczba tomografów weterynaryjnych, dzięki którym właściwe i szybkie rozpoznanie schorzeń pozwala na skuteczną terapię. Co warto wiedzieć o weterynaryjnym badaniu TK?

Tomograf weterynarz – dla kogo?

Zastosowanie tomografii komputerowej w rozpoznawaniu schorzeń u czworonogów jest krokiem milowym w diagnostyce weterynaryjnej. Nowoczesny tomograf weterynaryjny jest bowiem w stanie dostarczyć niezwykle precyzyjnych informacji na temat badanego obszaru. Otrzymany trójwymiarowy obraz stanowi wsparcie zarówno w leczeniu ortopedycznym, jak i onkologicznym czy neurologicznym.

Tomograf weterynaria przykładowe zalecenia do badania, czyli diagnostyka:

  • urazów jamy brzusznej
  • schorzeń klatki piersiowej
  • stanu poszczególnych narządów
  • urazów układu ruchu
  • zwyrodnienia kręgosłupa
  • urazów głowy
  • wrodzonych wad
  • podłoża epilepsji
  • chorób przewlekłych

Tomografia weterynaryjna pozwala na dokładne zobrazowanie badanych kości i tkanek oraz płynów. Dzięki temu można rozpoznać wszelkiego rodzaju zmiany patologiczne w organizmie czworonożnego pacjenta. Przy czym najczęściej badanie TK dla zwierząt wykonywane są dla psów i kotów.

Pies u weterynarza

Weterynaryjne badanie TK w praktyce

Tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Co prawda w przypadku czworonogów konieczne jest zastosowanie sedacji lub narkozy. Z tego też powodu stan czworonoga powinien być na tyle dobry, aby podanie środków anestezjologicznych nie stanowiło dla niego zagrożenia.

Ponadto badanie TK można wykonywać z kontrastem. W takie sytuacji konieczny jest dobry stan nerek pupila, potwierdzony badaniem kreatyniny. Kot czy pies nie powinien przyjmować żadnych posiłków na 8 godzin przed samym badaniem. A na 2 godziny przed tomografią nie wolno podawać mu wody. Samo badanie trwa stosunkowo krótko.

Bezpieczeństwo weterynaryjnej pracowni TK

Warto zaznaczyć, że badanie tomograficzne jest badaniem radiologicznym, które bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Dlatego też pracownie rentgenowskie muszą przestrzegać określonego protokołu zachowań. Pełne bezpieczeństwo zarówno personelu, jak i czworonogów zapewniają jednak nowoczesne urządzenia, które przy emisji minimalnych dawek promieniowania, dostarczają bardzo dokładnych obrazów.

Redakcja
redakcja@domynaczasie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.